Preses relīzes

Trešdien, 7. aprīlī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) tradicionālās Zinātnieku brokastis būs veltītas pandēmijas pētniecības tēmai. Ikmēneša pasākumam, kas noritēs no 9.00 līdz 11.40, šoreiz dots nosaukums Covid-19: ikdienas praksei un fundamentālai zinātnei perspektīvā, un tajā pētnieki RSU profesores Ludmilas Vīksnas vadībā virtuāli prezentēs rezultātus valsts pētījumu programmas projektam, kura mērķis bija identificēt SARS-CoV-2 infekcijas izraisītos sociāli demogrāfiskos, klīniskos, bioķīmiskos, molekulāros un imunoloģiskos faktorus.

Projektu kopš aizvadītās vasaras īstenojusi 55 pētnieku liela komanda, ko veido infektologi, epidemiologi, imunologi, virusologi, molekulārbiologi, bioķīmiķi, bioinformātiķi, pediatri, radiologi un citi speciālisti gan no RSU, gan Latvijas Universitātes, gan Latvijas Biomedicīnas studiju un pētījumu centra (BMC). Visu iesaistīto pētniecisko institūciju pārstāvji arī piedalīsies Zinātnieku brokastīs. Pasākumu plkst. 9.00 atklās RSU rektors profesors Aigars Pētersons, zinātņu prorektore Agrita Kiopa un Latvijas Zinātnes padomes pārstāvis Ingmārs Kreišmanis.

“Ir paveikts milzu darbs, noskaidrojot riska faktorus, kas nosaka smagas gaitas norisi slimībai. Apsekojot pacientus, kuri Covid-19 pārslimoja pavasarī, izrādījās, ka teju visiem pēc slimošanas palikušas lielākas vai mazākas sekas, piemēram, skarta nervu sistēma, endokrīnā sistēma vai aknu bojājumi,” pētījuma klīniskās grupas atziņas ieskicē projekta vadītāja profesore Vīksna, kura plašāk par pētniecības gaitu, šķēršļiem un rezultātiem pasākumā runās plkst. 9.15.

Ar klīniskajiem pārsteigumiem Covid-19 norisē Zinātnieku brokastīs plkst. 9.30 iepazīstinās infektoloģe, RSU doktorante un projekta pētniece Ieva Vanaga. Tikmēr plkst. 9.55 asociētā profesore, RSU Radioloģijas zinātniskās laboratorijas vadītāja Maija Radziņa prezentēs novitātes aknu bojājumu radioloģiskajos kritērijos Covid-19 pacientiem. Projekta vadošā pētniece docente Oksana Koļesova plkst. 10.20 iezīmēs patoģenētisko mehānismu izpētes rezultātus.

Zinātnieku brokastu noslēgumā par SARS-CoV-2 un autoimunitāti plkst. 10.45 runās RSU Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta pētniece doktorante Lība Sokolovska, bet Latvijas un pasaules mērogos inovatīvo Covid-19 pacientu imūnšūnu vienas šūnas transkriptoma sekvencēšanu plkst. 11.05 prezentēs BMC pētniece Vita Rovīte.

Kopš aizvadītā gada jūlija RSU zinātnieki piedalījušies kopumā septiņos valsts pētījumu programmas projektos, kas īstenoti Covid-19 seku mazināšanai. Trīs no šiem projektiem vadīja RSU, bet četros augstskola ir partnera statusā. Plašāk par projektos paveikto lasāms RSU mājaslapā: www.rsu.lv/valsts-petijumu-programmas.

Zinātnieku brokastis ir ikmēneša tīklošanās pasākums, kuru rīko RSU Tehnoloģiju pārneses kontaktpunkts. Lai piedalītos 7. aprīļa pasākumā, lūgums iepriekš reģistrēties: bit.ly/Zinatnieku-brokastis-aprilis-2021