Starptautiskā antropologu diskusijā spriedīs par augstākās izglītības attīstības virzieniem
Piektdien, 28. oktobrī, Rīgā notiks starptautiska antropologu publiskā diskusija "Mācību process un reformas augstākajā izglītībā". Tās mērķis ir spriest par augstākās izglītības attīstības virzieniem pasaulē un Latvijā.
Pasākumā piedalīsies antropologi no Baltija valstīm un Lielbritānijas, Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta direktore Agrita Kiopa, kā arī viena no vadošajām antropoloģijas speciālistēm augstākās izglītības un organizāciju izpētē Sjūzena Raita (Susan Wright) no Dānijas Orhūsas universitātes (Aarhus University). Šī diskusija ir daļa no Baltijas antropoloģijas doktorantūras programmas (Baltic Anthropology Graduate School – BAGs) pasākumiem.
Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistrantūras studiju programmas "Sociālā antropoloģija" vadītājs un antropologs Klāvs Sedlenieks atzīmē: "Kaut arī Latvijas publiskajā diskursā šķiet, ka augstākās izglītības reformu impulsi un idejas rodas tepat, mūsu sabiedrības politiskajos apcirkņos, tomēr šī ir tikai daļa no visā pasaulē novērojamiem procesiem. Antropologi jau ilgstoši ir sekojuši līdzi šiem procesiem gan kā tieši dalībnieki, gan kā pētnieki. Piektdien iecerētajā diskusijā mēs sniegsim nelielu ieskatu antropologu veiktajos novērojumos un secinājumos, kritiski izvērtēsim augstākās izglītības vispārējās attīstības tendences no antropoloģiskā skatu punkta, cenšoties iezīmēt gan kļūdas, kuras jau ir pamanītas citur, gan arī ieteikumus, kā no tām izvairīties."
Diskusiju ievadīs trīs uzstāšanās – Dānijas Orhūsas Universitātes antropoloģe Sjūzena Raita iepazīstinās ar pētījumu par pārmaiņām augstākajā izglītībā visā pasaulē. Tam sekos LU docentes Ievas Raubiško analīze par nesen notikušajām reformām Latvijā, kā arī IZM pārstāves Agritas Kiopas paustais viedoklis. Pasākuma otrajā daļā būs ārzemju un pašmāju antropologu diskusija, kuru moderēs RSU docents Klāvs Sedlenieks.
Tā kā līdz šim Latvijā nav pieredzes apvienotu starptautisku doktorantūras programmu izveidē, 29. oktobrī RSU paredzēta diskusija par šādas programmas izveides problēmām, kurā piedalīsies pārstāvji no visām trim Baltijas valstu ministrijām, kas pārrauga augstākās izglītības politiku. Notiks arī doktora darbu vadīšanas problemātikai veltīts iekšējs seminārs.
Diskusiju organizē RSU un LU antropoloģijas studiju programmu docētāji. Piektdien, 28. oktobrī, diskusija notiks LU Dabaszinātņu akadēmiskajā centrā, Jelgavas ielā 1, Rīgā, pulksten 14.00. Savukārt sestdien, 29. oktobrī, diskusija turpināsies RSU, Dzirciema ielā 16, no pulksten 10.00. Uz diskusiju aicināti visi interesenti. Darba valoda – angļu.
Par Baltijas antropoloģijas doktorantūras programmu
Baltijas antropoloģijas doktorantūras programma tiek veidota ar mērķi stiprināt antropoloģijas nozari Baltijas valstīs un veidot konkurētspējīgu reģionālu programmu ar dziļāku specializāciju publiskajā antropoloģijā, sensorajā antropoloģijā, kā arī identitātes, migrācijas un kultūras procesu izpētē. Pie doktorantūras programmas izveides jau divus gadus strādā antropoloģijas studiju programmu mācībspēki no Baltijas valstu augstskolām – Rīgas Stradiņa universitātes, Latvijas Universitātes, Tallinas Universitātes (Igaunija) un Vītauta Dižā universitātes (Lietuva). Doktorantūras programmas izveidi līdzfinansē Vennera-Grena fonds (Wenner-Gren Foundation), kas ir pasaulē nozīmīgākais privātais fonds antropoloģisko pētījumu atbalstam un kas 2015. gadā piešķīra 125 000 ASV dolāru šīs programmas izveidei un attīstīšanai.
Papildu informācijai: