Pārlekt uz galveno saturu
Preses relīzes

Ceturtdien, 28. novembrī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) aulā Paula Stradiņa balvu svinīgā ceremonijā saņēma ievērojamais ķirurgs un zinātnieks, RSU asociētais profesors un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) valdes loceklis Haralds Plaudis.

Atklājot Stradiņa balvas svinīgo pasniegšanas ceremoniju RSU rektors Aigars Pētersons atzina: “Ķirurģija nav tikai ikdienas operācijas. Tā ir māksla, kas kalpo sabiedrībai, atdod cilvēkiem veselību un dzīvesprieku. Profesors Haralds Plaudis neapšaubāmi ir viens no izcilākajiem Latvijas ķirurgiem, kuri šo balvu – nozīmīgāko apbalvojumu ķirurģijā kopš tās ieviešanas 1983. gadā – ir saņēmis.”

Balvas laureāts Haralds Plaudis guvis atzinību gan medicīnā, gan zinātnē. Viņš ir RSU asoc. profesors Ķirurģijas katedrā, kur viņš strādā pie studentu apmācības un zinātniskās izpētes, kā arī ir vadošais pētnieks, piedaloties dažādos pētījumos un projektos, kas saistīti ar klīnisko medicīnu.

Savā apsveikuma runā Latvijas Republikas veselības ministrs Hosams Abu Meri norādīja: “Profesors Haralds Plaudis ir ievērojams ķirurgs, inovatīvu metožu ieviesējs ķirurģijā, zinātnieks, mācību spēks. Man vienmēr ir bijis prieks sadarboties ar profesoru un viņš vienmēr ir profesionāls un precīzs savā arodā un viņa darbs cilvēku veselības aprūpes labā ir patiesi nozīmīgs.”

Kopš 2021. gada 4. janvāra Haralds Plaudis pilda RAKUS valdes locekļa pienākumus, un viņa galvenie uzdevumi ietver ārstniecības procesa uzlabošanu un uz pacientu vērstu veselības aprūpi. Viņš aktīvi strādā pie mūsdienīgu veselības pakalpojumu stratēģiskās plānošanas un attīstības.

Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš atgādināja: “Ķirurģija ir dzīvesveids, jo ārsts dzīvo ne tikai savu, bet arī pacientu dzīvi. Balvas laureāts ar savu pašaizliedzīgo ikdienas darbu ir pierādījis, ka tas ir iespējams.”

Savukārt balvas laureāts prof. Haralds Plaudis akadēmiskajā runā raksturoja dažādus iespējamos riskus ķirurģijas manipulāciju laikā un veidus, kā tos novērst.

“Gribu pateikt lielu paldies kolēģiem. Šo balvu saņemu ne tikai es, bet arī mani darba biedri. Ja nebūtu viņu un nebūtu mūsu klīnikas, nebūtu iespējas ieviest arvien jaunas un inovatīvas metodes ķirurģijā,” uzvēra profesors Haralds Plaudis.

Haralds Plaudis ir iesaistījies vairākos zinātniskos projektos, tostarp pētījumos par hepatobiliāro sistēmu un COVID-19 ietekmi uz pacientiem un attīstījis inovācijas ķirurģijas metodēs, piemēram, fluorescences tehnoloģiju izmantošanā operācijās. Viņa zinātniskie pētījumi aptver arī enterālās barošanas uzlabošanu, smaga akūta pankreatīta un neiroendokrīno audzēju ārstēšanu, kā arī sarežģītu vēdera dobuma infekciju ārstēšanu ar modernām metodēm.

Haralda Plauža darbs ir spilgts piemērs tam, kā akadēmiskie un praktiskie sasniegumi apvienojas, lai turpinātu profesora Paula Stradiņa mantojumu un stiprinātu Latvijas medicīnas izcilību.

Par Paula Stradiņa balvu

Paula Stradiņa balva, dibināta 1983. gadā, godina izcilo ķirurgu un medicīnas inovatoru profesoru Paulu Stradiņu (1896.–1958.). Tā tiek piešķirta par izciliem sasniegumiem praktiskajā medicīnā un zinātnē, atzīmējot ievērojamus ieguldījumus Latvijas un starptautiskās medicīnas attīstībā.

Balvu veido tēlnieka Jāņa Strupuļa veidota statuete ar Asklēpija simbolu un profesora Paula Stradiņa portretu. Līdz šim to saņēmuši 57 laureāti, tostarp tādi izcilnieki kā Vilhelms Kaņeps, Jānis Stradiņš, Jānis Gardovskis un Pēteris Stradiņš.

Kandidātus balvai izvirza Latvijas Zinātņu akadēmijas, Rīgas Stradiņa universitātes un citu nozīmīgu medicīnas institūciju pārstāvji. Kopš 2025. gada balvu piešķirs Latvijas Zinātņu akadēmija un Rīgas Stradiņa universitāte.

Papildu informācijai