Tiešraide: RSU diskusija "Vai izvēlēties karu? Militārā un pilsoniskā aizsardzība" būs vērojama tiešraidē
Trešdien, 28. oktobrī, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notiks apaļā galda diskusija "Vai izvēlēties karu? Militārā un pilsoniskā aizsardzība". Tā sāksies ar Globālā nenogalināšanas centra direktora, antropologa un miermīlīgo alternatīvu pētnieka Žoama Evansa Pima (Joam Evans Pim) ievadlekciju, kurai sekos diskusija ar paša lektora, kā arī Jāņa Bērziņa (Latvijas Aizsardzības akadēmija) un Klāva Sedlenieka (RSU) piedalīšanos. Diskusija būs vērojama interneta tiešraidē RSU mājaslapā.
Apaļā galda diskusija notiks RSU 3. auditorijā, Dzirciema ielā 16, no plkst. 15.15 līdz17.15. Savukārt pēc apaļā galda diskusijas RSU Senāta zālē plkst. 18.00 – 21.00 notiks Žoama Evana Pima vadīts praktiskais seminārs. Diskusija un seminārs notiks angļu valodā. Vairāk informācija par semināru pieejama RSU mājaslapā šeit.
Militārās organizācijas tradicionālās formas arvien mazāk spēj sasniegt savus aizsardzības vai uzbrukuma mērķus. Ieilgušie konflikti Tuvajos Austrumos, Ziemeļāfrikā vai Austrumeiropā labi ilustrē šo tendenci. Reģionālās varas ar iespaidīgām armijām nav spējušas pretoties iekšējiem vai ārējiem draudiem, ko rada gan iekšējās nehierarhiskās grupas, gan ārējie uzbrucēji. No otras puses – pētījums, kas salīdzina nevardarbīgo kampaņu un vardarbīgo sacelšanos veiksmi laika posmā no 1900. līdz 2006. gadam (Chenoweth and Stephan) demonstrē, ka pilsoniskās nemilitārās kustības vairāk nekā dubulto militārās sacelšanās veiksmi. Neņemot to vērā, valstis turpina likt visas cerības tikai uz vienas kārts – militārajām organizācijām, ignorējot iespējas un vēsturiskos piemērus pilsonisko alternatīvu veiksmei. Cik reālistiska ir pilsoniskā pretošanās 21. gadsimtā?
Žoams Evanss Pims ir Globālā nenogalināšanas centra (Center for Global Nonkilling) direktors. GNC ir Havaju salās bāzēta pētniecības un rīcībpolitikas organizācija. Ž. E. Pims ir arī GNC pārstāvis Pasaules Veselības Organizācijas Vardarbības novēršanas aliansē. Paralēli tam viņš māca par nevardarbīgajām akcijām un miermīlīgo sabiedrību antropoloģiju Åbo Akademi universitātes Miera, mediācijas un konflikta pētniecības maģistrantūrā Somijā. Viņš ir bijis redaktors vairākām publikācijām, kas popularizē sabiedrības, kuras nenogalina, tai skaitā Nonkilling Security and the State (2013), kas apspriež militārās aizsardzības alternatīvas.
Diskusija tiek organizēta sadarbībā ar Brīvības un solidaritātes fondu.
Papildu informācija: