Pārlekt uz galveno saturu

Mērījumi rehabilitācijā

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:2.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:19.02.2020 12:45:03
Par studiju kursu
Kursa kods:REK_191LKI līmenis:7. līmenis
Kredītpunkti:6.00ECTS:9.00
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Sporta medicīna un rehabilitoloģijaMērķauditorija:Rehabilitācija
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Guna Bērziņa
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Rehabilitācijas katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Anniņmuižas bulvāris 26a, rkatrsu[pnkts]lv, +371 20271291
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)6Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas12
Nodarbības (skaits)10Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)6Kopā nodarbību kontaktstundas60
Kopā kontaktstundas72
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Zināšanas par Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Starptautisko Funkcionēšanas, Nespējas un Veselības klasifikāciju (SFK), tās mērķiem, īpašībām, definīcijām un struktūru. Izprast dažādus funkcionēšanas aspektus – ķermeņa funkciju un struktūru, aktivitāšu un dalības, kā arī to mijiedarbību ar veselības stāvokli un kontekstuālajiem faktoriem.
Mērķis:
Veicināt studentu prasmes pielietot dažādas novērtēšanas metodes un novērtējumus un kritiski analizēt to rezultātus specifiskās klīniskās situācijās. Zināšanas vērstas uz multiprofesionālu un uz pierādījumiem balstītu perspektīvu, kā arī visaptverošu veselības redzējumu. Kursa laikā paredzēts sniegt studentiem teorētiskās zināšanas par SFK lietošanas zinātnisko pamatojumu un tās izmantošanas veidiem un iespējām funkcionēšanas aprakstīšanā, dažādos aspektos, kā arī sniegt teorētiskās un metodoloģiskās zināšanas par novērtēšanas instrumentiem un metodēm dažādās rehabilitācijas specialitātēs un to izmantošanu.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1SFK koncepts, tā izmantošana dažādos funkcionēšanas aspektosLekcijas2.00MITC
Nodarbības1.00MITC
2SFK pamatkopas zinātniskie principi un to izmantošana dažādiem klīniskiem stāvokļiemLekcijas1.00MITC
Nodarbības1.00MITC
3Funkcionēšanas novērtēšanas teorētiskie aspekti, mērījumi, to izvēle un lietošanaLekcijas2.00MITC
Nodarbības1.00MITC
4Vispārīgie (generic) mērījumi – īpašību analīzeNodarbības1.00MITC
5Slimību specifiskie mērījumi – īpašību analīzeNodarbības1.00MITC
6Mērījumu saistīšana ar SFK konceptu (linking)Lekcijas1.00MITC
Nodarbības1.00MITC
7Mērījumu saistīšana ar SFK funkciju un struktūru bojājumiem. Šo mērījumu īpašību analīzeNodarbības1.00MITC
8Mērījumu saistīšana ar SFK aktivitāšu un līdzdalības ierobežojumiem. Šo mērījumu īpašību analīzeNodarbības1.00MITC
9Instrumenti vides novērtēšanaiNodarbības1.00MITC
10Mērījumu sastāva analīze un savstarpēja salīdzināšanaNodarbības1.00MITC
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
1. Darbs ar literatūru: • Uz pierādījumiem balstītu datu meklēšana par SFK izmantošanu un efektivitāti. • Klīniskā praksē lietojamu mērījumu kvalitatīva saistīšana ar SFK struktūru. • Informācijas meklēšana par novērtēšanas instrumentiem un metodēm, datu apkopošana un analīze. 2. Darbs ar pacientu, darbs multiprofesionālā komandā. 3. Anamnēze un klīniskā izmeklēšana, funkcionālo ierobežojumu novērtēšanai. 4. Patstāvīgā darba rezultātu prezentācija un analīze.
Vērtēšanas kritēriji:
Ņemot vērā studenta dalību studiju kursa norisē, kursa norises laikā uzdoto uzdevumu izpildi, kā arī gala uzdevuma izpildi un prezentāciju, studentam gala pārbaudījumā tiek noteikts vērtējums 10 ballu skalā: • izcili (10) - zināšanas, prasmes un kompetence pārsniedz studiju kursa apguves prasības, liecina par spēju veikt patstāvīgus pētījumus un dziļu problēmu izpratni; • teicami (9) - zināšanas, prasmes un kompetence pilnībā atbilst studiju kursa apguves prasībām, piemīt prasme patstāvīgi lietot iegūtās zināšanas • ļoti labi (8) - pilnīgi izpildītas studiju kursa apguves prasības, taču atsevišķos jautājumos nav pietiekami dziļas izpratnes, lai zināšanas patstāvīgi lietotu sarežģītāku problēmu risināšanā; • labi (7) - kopumā izpildītas studiju kursa apguves prasības, taču dažkārt konstatējama neprasme iegūtās zināšanas izmantot patstāvīgi; • gandrīz labi (6) - izpildītas studiju kursa apguves prasības, taču konstatējama nepietiekami dziļa problēmas izpratne un neprasme izmantot iegūtās zināšanas; • viduvēji (5) - studiju kurss kopumā apgūts, taču konstatējama nepietiekama dažu problēmu pārzināšana un neprasme izmantot iegūtās zināšanas; • gandrīz viduvēji (4) - kopumā apgūts studiju kurss, tomēr konstatējama nepietiekama dažu pamatkoncepciju izpratne, ir ievērojamas grūtības iegūto zināšanu praktiskā izmantošanā; • vāji (3) - zināšanas virspusējas un nepilnīgas, studējošais nespēj tās lietot konkrētās situācijās; • ļoti vāji (2) - ir virspusējas zināšanas tikai par atsevišķām problēmām, lielākā studiju kursa daļa nav apgūta; • ļoti, ļoti vāji (1) - nav izpratnes par priekšmeta pamatproblemātiku, nav gandrīz nekādu zināšanu studiju kursā.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens (Rakstisks)
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:• Izprast SFK koncepta izmantošanu klīniskajā praksē, sociālo pakalpojumu plānošanā, datu iegūšanā, izglītībā, politikas veidošanā un citos invaliditātes un funkcionēšanas aspektos. • Izprast SFK pamatkopu zinātniskos principus un to izmantošanu dažādiem klīniskiem stāvokļiem. • Izprast pacientu funkcionēšanas problēmas atbilstoši PVO SFK terminoloģijai, kā arī analizēt funkcionēšanas ierobežojumus SFK struktūras kontekstā. • Izprast rehabilitācijā izmantojamo mērījumu psihometriskās īpašības atbilstoši tradicionālai testa teorijai un modernai testa teorijai. • Izprast atsevišķu mērījumu un novērtējumu rezultātus un tos saistīt ar PVO piedāvātā biopsihosociālā modeļa struktūru. • Izprast novērtēšanas instrumentu un metodžu pielietojumu atbilstoši savai specialitātei un rehabilitācijas multiprofesionālajā kontekstā.
Prasmes:Integrēt zināšanas un piemērot labākos pieejamos zinātniskos pierādījumus, izvēloties funkcionēšanas ierobežojumu novērtēšanas metodes. Aprakstīt funkcionēšanas ierobežojumus un spēt saistīt dažādu funkcionēšanas novērtēšanas iznākumus atbilstoši SFK struktūrai. Integrēt zināšanas un piemērot labākos pieejamos zinātniskos pierādījumus, izvēloties funkcionēšanas novērtēšanas instrumentus (mērījumus) konkrētās klīniskās situācijās. Analizēt klīnisko mērījumu un novērtējumu rezultātus dinamikā. Plānot rehabilitācijas pasākumus multiprofesionālā komandā, pamatojoties uz novērtējumu rezultātiem.
Kompetences:• Kritiski novērtēt un sistematizēt informāciju par funkcionēšanas traucējumiem no zinātnes, klīniskās un veselības perspektīvām. • Izmantot SFK piedāvāto konceptu klīniskajā praksē, sociālo pakalpojumu plānošanā, datu iegūšanā, izglītībā, politikas veidošanā un citos invaliditātes un funkcionēšanas aspektos, atbilstoši savai rehabilitācijas disciplīnai. • Pārdomāt un pieņemt uz pierādījumiem balstītu pieeju funkcionālo spēju novērtēšanai sadarbojoties multiprofesionālā rehabilitācijas komandā. • Spēt analizēt izmantojamo mērījumu īpašības no zinātnes, klīniskās un veselības perspektīvām, kā arī kritiski izvērtēt dažādu novērtēšanas metožu pielietojuma pamatojumu dažādās klīniskās situācijās. • Paust viedokli par metodēm un novērtējumiem savās disciplīnās. • Transformēt integrētas zināšanas un prasmes par dažādiem novērtējumiem rehabilitācijā efektīvā terapijas plānā specifiskās klīniskajās situācijās.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1International Classification of Functioning, Disability and Health: ICF Geneva: World Health Organization; 2001. (akceptējams izdevums)
2World Health Organization. How to use the ICF: A Practical Manual for usinf the International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF). Exposure Draft for comment. October 2013. Geneva: WHO
3ICF Research Branch
4Bickenbach J., Cieza A., Rauch A., Stucki G. ICF Core Sets: Manual for Clinical Practice. Hogrefe Publishing; 2020
5Streiner, D.L., & Norman, G.R. (latest edition). Health Measurement Scales. A Practical Guide to their Development and Use. Oxford: Oxford University Press, 2015
Papildu literatūra
1Finch, E., Brooks, D., Stratford, P.W., & Mayo, N.E. (latest edition). Physical Rehabilitation Outcome Measures. A Guidance to Enhanced Decision Making. Hamilton, Ontario: BC Decker Inc.
2Frank-Stromborg, M., & Olsen, S.J. (latest edition). Instruments for Clinical Health-Care Research. London: Jones and Bartlett Publishers, 2004
Citi informācijas avoti
1Interneta resursi - Pubmed, Science direct u.c. datubāzes, patstāvīgo darbu un Sistemātiska literatūras pārskata veidošanai