Pārlekt uz galveno saturu

Veselības veicināšanas politika un prakse

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:4.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:29.08.2024 11:14:53
Par studiju kursu
Kursa kods:SVUEK_055LKI līmenis:7. līmenis
Kredītpunkti:4.00ECTS:6.00
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Sabiedrības veselībaMērķauditorija:Sabiedrības veselība
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Anita Villeruša
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Sabiedrības veselības institūts
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Kronvalda bulvāris 9, svekatrsu[pnkts]lv, +371 67338307
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)8Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)4Kopā lekciju kontaktstundas32
Nodarbības (skaits)8Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas16
Kopā kontaktstundas48
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Pamatjautājumi veselības veicināšanā, veselības izglītībā, vides un sabiedrības veselībā, globālajā veselībā, epidemioloģijā.
Mērķis:
Sniegt studentiem zināšanas par uz pierādījumiem balstītu veselības veicināšanas politiku un praksi, tās efektivitāti. Analizēt veselības veicināšanas pasākumu efektivitāti un apgūt praktiskās un teorētiskās iemaņas politikas/programmu plānošanā, ieviešanā un uzraudzībā. Pārzināt profilaktisko programmu būtību dažādu ar veselību un veselību ietekmējošā dzīvesveida saistītu problēmu mazināšanai. Definēt un izprast indikatorus veselības veicināšanas novērtēšanai. Analizēt dažādu politisko un sociālekonomisko aspektu klātbūtni veselības veicināšanas attīstībā. Paplašināt pasaules skatījumu, izmantojot labāko ārvalstu pieredzi veselības veicināšanas politikas veidošanā un īstenošanā. Pārzināt veselības veicināšanu atbalstošus tiesību aktus un politikas dokumentus.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Veselības veicināšanas koncepta attīstība. Veselības veicināšanas darba plānošana, ieviešana un uzraudzība. Veselības veicināšanas programmas/plāna veidošanas principi. Veselības veicināšana dažādās vidēs. Veselības veicināšanas programmas elementi. Sabiedrības veselības analīze. Programmas nepieciešmība. Teorētiskā bāze. Programmas mērķis, uzdevumi. Saturs. Īstenošanas plāns. Novērtēšana.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
2Veselības veicināšana cilvēka dzīves ciklā. Mikro, mezo un makro līmeņa determinanti dzīvesveidam. Sociālās kultūras ietekme uz indivīdu un ģimeni. Veselības veicināšanas darba organizācija Latvijā. Aktuālie veselības veicināšanas darba virzieni populācijāi dažādās vecuma grupās. Ar veselību saistīto dzīvesveida izmaiņu pieejas un metodes populācijas dažādās vecuma grupās.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
3Veselības veicināšana pieaugušajiem darbaspējas vecumā un senioriem. Hronisku neinfekciju slimību ar dzīvesveidu saistītie riski, to mazināšanas stratēģijas. Galvenās veselības problēmas un to novēršana ar veselības veicināšanas pieeju. Starptautiskā pieredze veselības veicināšanas politikas attīstībā pasaulē un Eiropā dažādu ar dzīvesveidu saistīto problēmu risināšanā (uzturs, fiziskā mazaktivitāte, HIV/AIDS mazināšanā u.c.) Starptautiskā darbība dažādu preventīvo programmu ieviešanā.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
4Traumu profilakses un drošības veicināšanas galvenie principi. Biežākie traumu veidi dažādās vecuma grupās un to novēršanas stratēģijas. Politikas veidošana traumatisma mazināšanai. Stratēģijas un pieejas dažādu traumu novēršanā (ceļu satiksmes negadījumi, slīkšanas, uguns nelaimes, kritieni, u.c.).Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
5Tīšs paškaitējums. Vardarbība pret sevi – pašnāvības, to novēršanas stratēģijas. Vardarbības pret citu personu biežākās formas. Vardarbības mazināšanas stratēģijas individuālā, ģimenes, kopienas un sabiedrības līmenī. Vardarbības biežādās izpausmes formas, to atpazīšana. Riska faktori, pieejas profilakses darbā.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
6Atkarības, to veidi: vielu un procesu atkarības. Atkarību riska faktori un to mazināšana dažādās mērķa grupās. Atkarības mazināšanas stratēģijas veselības veicināšanas darbā. Partnerība un daudzsektoru sadarbība. Starptautiskā pieredze.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
7Psihiskās veselības veicināšana. Biežākie psihiskās veselības traucējumi populācijas dažādās grupās. Psihiatriskā stigma. Starptautiskā pieredze un Latvijas iniciatīvas veselības veicināšanas politikas attīstībā psihiskās veselības uzlabošanai. Dažādu preventīvo programmu daudzveidība.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
8Uz pierādījumiem balstītu veselības veicināšanas programmu izveide un to efektivitātes novērtēšana. Labākie prakses piemēri dažādu programmu īstenošanā. Starptautisko ieteikumu ieviešana lokālajās veselības veicināšanas programmās/politikās. Atsevišķu politiku analīze un prezentācija.Lekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Veselības veicināšanas programmu dažādu sabiedrības veselības problēmu mazināšanai un veselīga dzīvesveida veicināšanai analīze, labo prakšu salīdzināšana un izvērtēšana.
Vērtēšanas kritēriji:
Dalība lekcijās un nodarbībās (10%), grupu darbs (10%), individuālās prezentācijas (25%), rakstisks noslēguma darbs un tā prezentēšana (55%).
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Aprakstīt veselības veicināšanas politikas un prakses veidošanas principus, nosaukt atbalstošos starptautiskos un valsts tiesiskos aktus, veselības veicināšanā pielietotās stratēģijas. Atpazīs dažādu politisku un sociālekonomisku aspektu klātbūtni veselības veicināšanas politikā un praksē, risinot atšķirīgas sabiedrības veselības problēmas. Zinās nosaukt veselības veicināšanas politiku atbalstošos dokumentus.
Prasmes:Students spēs savākt un izanalizēt datus, lai parādītu dažādas veselības veicināšanā risināmas problēmsituācijas, pratīs izvēlēties un pamatot labāko stratēģiju veselības veicināšanas problēmas risināšanai un projektēt tās īstenošanu dažādās vidēs; pratīs izstrādāt indikatorus veselības veicināšanas procesa, īstermiņa un ilgtermiņa rezultātu novērtēšanai. Integrēs ES rekomendācijas nacionāla un vietēja līmeņa politikā un veselības veicināšanas programmās.
Kompetences:Izvēlēties un adaptēt labākās pieejas un stratēģijas dažādu ar veselīgu dzīvesveidu saistīto problēmu risināšanai. Pratīs salīdzināt un interpretēt veselības veicināšanu atbalstošos politikas dokumentus un veselības veicināšanas programmās iegūtos rezultātus, argumentēti integrēs starptautiskos ieteikums lokālajās veselības veicināšanas programmās un politikā, pamatos izvēli, sniegs secinājumus.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Health Promotion Theory. Cragg L., Macdowall W., Davies M., Berkshire. Open University Press. 2013.
2A Guide to Practical Health Promotion. Gottwald M., Goodman-Brown J., McGraw-Hill. Open University Press. 2012. (akceptējams izdevums)
3Health Promotion Practice. Edited by Cragg, Liza, Nutland, Will. 2015, Open University PressMcGraw- Hill.
4Health Promotion Programs: From Theory to Practice. Fertman, Carl I., Grim, Melissa; and more. John Wiley & Sons, Incorporated, 2016 (ProQuestEbookCentral)
5Introduction to Global Health Promotion. Zimmerman, Rick S.; DiClemente, Ralph J., and more. John Wiley & Sons, Incorporated, 2016 (ProQuestEbookCentral)
Papildu literatūra
1Understanding Public Health: Health Promotion Practice. by Macdowall, Wendy, Bonnell, Chris, Davies, Maggie. Open University Press, 2006.
2Health Promotion and Aging: Practical Applications for Health Professionals. Haber D. New York: Springer Publishing Company, 2016. (EBSCOhost)
3Key Topics in Public Health. Essential Briefings on Prevention and Health Promotion. Ewles L. Elsevier, 2005
4Health Behavior: Theory, Research, and Practice. Glanz, Karen; Rimer, Barbara K.; and more. John Wiley & Sons, Incorporated, 2015.
5Evaluating Public and Community Health Programs. Harris, Muriel J. John Wiley & Sons, Incorporated, 2016 (ProQuestEbookCentral)
Citi informācijas avoti
1Sabiedrības veselības pamatnostādnes 2021.-2027. gadam, VM, 2021
2Vadlīnijas pašvaldībām veselības veicināšanā, VM, 2011.
3Veselība 2020, PVO
4WHO Health topics/ Health promotion
5Veselības veicināšana un slimību profilakse Latvijā