Pārlekt uz galveno saturu

Krīžu un traumu psiholoģija

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:2.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:04.11.2022 11:17:26
Par studiju kursu
Kursa kods:VPUPK_299LKI līmenis:7. līmenis
Kredītpunkti:2.00ECTS:3.00
Zinātnes nozare:Psiholoģija; Vispārīgā psiholoģijaMērķauditorija:Farmācija; Rehabilitācija; Tiesību zinātne; Socioloģija; Komunikācijas zinātne; Informācijas un komunikācijas zinātne; Tiesību zinātne; Psiholoģija; Klīniskā farmācija; Sociālā antropoloģija; Medicīnas tehnoloģijas; Dzīvās dabas zinātnes; Sociālā labklājība un sociālais darbs; Uzņēmējdarbības vadība; Medicīnas pakalpojumi; Ārstniecība; Personu un īpašuma aizsardzība; Māszinības; Veselības vadība; Pedagoģija; Civilā un militārā aizsardzība; Sabiedrības veselība; Vadībzinātne; Tirgzinības un reklāma; Zobārstniecība; Sporta treneris; Politikas zinātne
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Inta Poudžiunas
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, J. Asara iela 5, vppkatrsu[pnkts]lv, +37167061587
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)8Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas16
Nodarbības (skaits)4Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas8
Kopā kontaktstundas24
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Nav nepieciešamas.
Mērķis:
Attīstīt zināšanas un prasmes par psiholoģiskās krīzes un psiholoģiskās traumas riska faktoriem, izpausmēm, sekām un psiholoģiskās palīdzības iespējām krīzē nonākušiem un psiholoģisku traumu pārcietušiem cilvēkiem.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Psiholoģiskās krīzes un traumas pamati. Krīzes norise, izpausmes un tās īpatnības dažādās vecuma grupās. Krīzes sekas. Psiholoģiska trauma, tās cēloņi, norise, sekas (PTSS, klīniskā stāvokļa un funkcionēšanas izmaiņas).Lekcijas2.00auditorija
Nodarbības2.00auditorija
2Mīti par vardarbību. Vardarbības definīcija. Vardarbības veidi un sekas. Vardarbības cikls. Vardarbība ģimenē. Atbalsta un drošības plānošana.Lekcijas2.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
3Pašnāvība. Riska faktori un riska situācijas. Pašnāvību novēršana.Lekcijas2.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
4Psiholoģiskā palīdzība, atbalsts un informācija krīzes situācijā.Lekcijas2.00auditorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Patstāvīga norādītās literatūras lasīšana; sagatavošanās gala pārbaudījumiem; studiju kursa beigās jāsniedz atgriezeniskā saite (aizpildot anketu).
Vērtēšanas kritēriji:
Gala pārbaudījums – rakstisks eksāmens.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens (Rakstisks)
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Studenti izskaidro psiholoģiskās krīzes riska faktorus, izpausmes un sekas, psiholoģiskās traumas cēloņus, norisi, sekas. Apraksta vardarbību, tās veidus, norisi. Apraksta pašnāvības psiholoģiskos aspektus. Raksturo un apraksta psiholoģiskās palīdzības pamatprincipus krīzē nonākušiem cilvēkiem.
Prasmes:Studenti analizē krīzes iespējamos riska faktorus, izpausmes un sekas. Studenti izvērtē psiholoģiskās palīdzības iespējas krīzes situācijā. Studenti izvērtē akūtas un traumas iespējamos cēloņus, norisi un sekas.
Kompetences:Izmantojot apgūtās zināšanas par psiholoģiskām krīzēm un traumām, studenti analizē psiholoģiskas krīzes un psihiskās traumas iespējamus riska faktorus, izpausmes un sekas dotajos gadījumos. Studenti izvērtē akūta un pēc traumas stresa traucējumu izpausmes, pamatojoties uz slimību aktuālajiem klasifikatoriem.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1American Psychiatric Association (2013). Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – 5 (5th ed.). Washington
2K.Mārtinsone, V.Sudraba (red.). (2016). Veselības psiholoģija. Rīga: RSU.
Papildu literatūra
1Stokenberga, I., Freimane, G., Sudraba, V. un Bite, I. (2015). Veselība un slimība psiholoģijā. No Mārtinsone, K. un Miltuze, A. (red.). Psiholoģija 2. Personība, grupa, sabiedrība, kultūra. 171 – 230, Rīga: Zvaigzne ABC.
2Herman, J. L. (2015). Trauma and Recovery: The Aftermath of Violence--From Domestic Abuse to Political Terror. Hachette, UK.