Pārlekt uz galveno saturu

Digitālā pratība

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:2.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:20.05.2024 08:40:36
Par studiju kursu
Kursa kods:VVDG_042LKI līmenis:Visiem līmeņiem
Kredītpunkti:2.00ECTS:3.00
Zinātnes nozare:Vadībzinātne; Uzņēmējdarbības vadībaMērķauditorija:Komunikācijas zinātne; Sabiedrības veselība; Māszinības; Vadībzinātne; Veselības vadība; Politikas zinātne; Farmācija; Informācijas un komunikācijas zinātne; Medicīnas tehnoloģijas; Rehabilitācija; Zobārstniecība; Uzņēmējdarbības vadība; Ārstniecība
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Didzis Lauva
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Sociālo zinātņu fakultāte
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Dzirciema iela 16, Rīga, szfatrsu[pnkts]lv
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)0Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā lekciju kontaktstundas0
Nodarbības (skaits)0Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)0Kopā nodarbību kontaktstundas0
Kopā kontaktstundas0
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Nav nepieciešamas.
Mērķis:
Digitālās pratības kursa mērķis ir nodrošināt studējošos ar zināšanām, prasmēm un kompetencēm digitālo tehnoloģiju izmantošanā.
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Kursa "Digitālā pratība" apguve norisinās patstāvīgi, izmantojot e-studiju aktivitātes "Nodarbība". Katrā nodarbībā ir implementēti uzdevumi. Šie uzdevumi ietver digitālo informāciju un datus apstrādājošus uzdevumus, grafiku un diagrammu analīzi, jautājumus par kiberdrošību un citus praksē orientētus uzdevumus. Lai izvērtētu studiju kursa kvalitāti kopumā, studentam jāaizpilda studiju kursa novērtēšanas anketa Studējošo portālā.
Vērtēšanas kritēriji:
Kursa "Digitālā pratība" vērtēšana notiek, pamatojoties uz dalībnieku piedalīšanos un sniegumu e-studijās publicētajās aktivitātēs. Katra aktivitāte tiek novērtēta ar noteiktu punktu skaitu.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens (Rakstisks)
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Kursa "Digitālā pratība" dalībnieki iegūs zināšanas par digitālās pratības fundamentālajiem pamatiem un attīstības vēsturi. Viņi iepazīsies ar digitālajām paradigmām un to maiņu, izpratīs dažādu digitālo platformu (latvija.lv, eveseliba.lv, datamed.lv) būtību un funkcionalitāti, kā arī analizēs digitālās infrastruktūras un resursu nozīmi. Turklāt dalībnieki apgūs informācijas iegūšanas un pētniecības metodes digitālās pratības kontekstā, iedziļinoties datu klasifikācijā un pirmsapstrādē. Kursa sastāvdaļa būs arī lielo datu (Big Data) pamatprincipu izpratne un prasmes, kā izmantot Excel datu sagatavošanā, nodrošinot pilnvērtīgu sagatavoto datu analīzi. Visbeidzot, dalībnieki iegūs zināšanas par kiberdrošības jautājumiem un to, kā efektīvi aizsargāt digitālo informāciju.
Prasmes:Pabeidzot šo kursu, dalībnieki attīstīs konkrētas prasmes, kas nepieciešamas digitālās pratības jomā. Viņi spēs veiksmīgi izmantot dažādas digitālās platformas un resursus, piemēram, apgūs prasmes datu pētniecībā, informācijas iegūšanā un analīzē. Dalībnieki attīstīs prasmes datu klasifikācijā un datu pirmsapstrādē, izmantojot Excel un citas rīku kopas. Viņi apgūs arī prasmes darbā ar dažādiem grafikiem un diagrammām, kā arī to pareizu interpretāciju un prezentāciju. Kursa ietvaros tiks attīstītas arī prasmes lielo datu apstrādē.
Kompetences:Pabeidzot kursu "Digitālā pratība", dalībnieki attīstīs plašas kompetences, kas ir būtiskas digitālajā vidē. Viņi gūs prasmes digitālo informāciju un datus veiksmīgi pārvaldīt, spējot tos klasificēt, organizēt un nodrošināt augstu datu kvalitāti pirms pētnieciskās analīzes. Lielo datu analīzes jomā dalībnieki apgūs prasmes izmantot rīkus, piemēram, Excel, un identificēt lielo datu raksturīgās tendences. Dalībnieki attīstīs arī spējas izveidot un interpretēt dažādus grafikus un diagrammas, efektīvi vizualizējot datus un nodrošinot to pareizu prezentāciju. Kursa laikā tiek veicināta arī kompetence kiberdrošības jomā, sniedzot dalībniekiem prasmes identificēt potenciālos riskus un veikt pasākumus to mazināšanai digitālajā vidē. Šajā kontekstā dalībnieki apgūs spējas risināt praktiskas problēmas, pielietojot iegūtās zināšanas un prasmes, un radīt radošus risinājumus digitālajā vidē esošiem izaicinājumiem. Komunikācijas prasmes un sadarbības spējas digitālajā vidē tiek attīstītas, ļaujot dalībniekiem efektīvi mijiedarboties, it īpaši darbā ar datiem un informāciju. Šīs kompetences kopumā veidos stipru pamatu dalībnieku digitālajai pratībai un sagatavos viņus veiksmīgai darbībai digitālajā vidē.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1A Guide to Microsoft Excel 2013 for Scientists and Engineers. by Bernard Liengme. Elsevier Science & Technology, 2015.
2Author(s): Janice Richardson, Dr. Elizabeth Milovidov, J.D., Martin Schmalzried. Internet literacy handbook. 2017
3The Cyber Safety Handbook
Papildu literatūra
1The Data Journalism Handbook
2Excel Fundamentals - Manual
Citi informācijas avoti
1Fundamentals of Data Visualization