Pārlekt uz galveno saturu
PVO

HIV imūndeficīta vīruss ir liela globāla sabiedrības veselības problēma, kas līdz šim ir prasījusi 36,3 miljonus [27,2–47,8 miljonus] dzīvību.

HIV ir cilvēka imūndeficīta vīruss. HIV vīruss vairojas, iznīcinot tās asins šūnas, kas atbild par imunitāti, un izraisa pastiprinātu imūnsistēmas novājināšanos. AIDS jeb iegūtais imūndeficīta sindroms rodas HIV infekcijas attīstības rezultātā.

Inficēšanās notiek, ja inficēta cilvēka asinis, izdalījumi no dzimumorgāniem (sperma, sekrēts, kas izdalās pirms ejakulācijas, maksts sekrēts) un mātes piens (zīdaiņiem), nonāk otra cilvēka organismā.

1988. gada 1. decembrī pēc Pasaules Veselības organizācijas iniciatīvas sāka atzīmēt AIDS dienu, lai cilvēkos veicinātu izpratni, paaugstinātu sabiedrības  informētības līmeni un mazinātu aizspriedumus par HIV/AIDS un tā sekām. Šajā dienā visi pasaules iedzīvotāji tiek aicināti padomāt par HIV/AIDS upuriem. Starptautiskais HIV/AIDS simbols ir sarkanā lentīte, kas simbolizē morālu atbalstu tiem, kas ir inficēti ar HIV/AIDS.

2021. gada Pasaules AIDS dienas tēma ir “Izbeigt nevienlīdzību. Izbeigt AIDS”. Īpašu uzmanību pievēršot to cilvēku sasniegšanai, kuri ir atstāti novārtā, PVO un tās partneri uzsver pieaugošo nevienlīdzību attiecībā uz piekļuvi būtiskiem HIV pakalpojumiem.

  • HIV infekciju nevar izārstēt. Tomēr, palielinoties piekļuvei efektīvai HIV profilaksei, diagnostikai, ārstēšanai un aprūpei, tostarp oportūnistisku infekciju gadījumā, HIV infekcija ir kļuvusi par pārvaldāmu hronisku veselības stāvokli, kas ļauj cilvēkiem ar HIV dzīvot ilgu un veselīgu dzīvi;
  • 2020. gada beigās aptuveni 37,7 miljoni [30,2–45,1 miljons] cilvēku dzīvoja ar HIV, no kuriem vairāk nekā divas trešdaļas (25,4 miljoni) atrodas Āfrikas reģionā;
  • 2020. gadā 16% no HIV inficētajiem nezināja, ka ir inficēti;
  • 2020. gadā 680 000 [480 000–1,0 miljoni] cilvēku nomira no ar HIV saistītiem cēloņiem un 1,5 miljoni [1,0–2,0 miljoni] cilvēku ieguva HIV.
     

Sešdesmit devītā Pasaules veselības asambleja apstiprināja “Globālās veselības nozares stratēģiju HIV apkarošanai 2016.–2021. gadam”. Stratēģija ietver piecus stratēģiskos virzienus, kas nosaka valstu un PVO prioritārās darbības sešu gadu laikā.

Stratēģiskie virzieni ir:

  • Informācija mērķtiecīgai darbībai (plānotā reakcija);
  • Ietekmes iejaukšanās pasākumi (kas aptver nepieciešamo pakalpojumu klāstu);
  • Pašu kapitāla nodrošināšana (aptverot iedzīvotājus, kuriem nepieciešami pakalpojumi);
  • Finansējums ilgtspējībai (pakalpojumu izmaksu segšana);
  • Inovācijas paātrinājumam (skatoties uz nākotni).

who_aids-day.png

(WHO, 2021)

Latvijā asinis izmeklēšanai uz HIV var nodot jebkurā laboratorijā ar vai bez ārsta nosūtījuma. HIV eksprestestu bez maksas un anonīmi var veikt arī kādā no HIV profilakses punktiem. Ja tests uzrādījis pozitīvu HIV rezultātu, tad  jāvēršas SIA „Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas” stacionārā „Latvijas Infektoloģijas centrs” (Rīgā, Linezera ielā 3), kur tiks veikta galīgā HIV infekcijas diagnozes apstiprināšana.

More information:
WHO Homepage
The United Nations
HIV.GOV
Slimību profilakses un kontroles centrs 
AGIHAS - atbalsta biedrība cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV
Biedrība DIA+LOGS