RSU īsteno starptautisku pētniecības projektu par autoimūnām slimībām
Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) turpina īstenot starptautisku Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas atbalsta programmas Apvārsnis 2020 finansētu projektu Tīklošanās nepilnību samazināšana starp Rīgas Stradiņa universitāti un starptautiski vadošajiem partneriem vīrusu infekciju izraisītu autoimūno slimību pētniecībā (VirA).
Projekts tika sākts 2020. gada 1. decembrī, un ir noslēdzies pirmais no trim tā īstenošanas gadiem. VirA projekta mērķis ir veicināt autoimūno slimību pētniecību un novērst tīklošanās nepilnības, izveidojot konsorciju ar Ferāras Universitāti Itālijā, Ulmas Universitāti Vācijā un Šebas medicīnas centru Izraēlā, kā vadošajām pētniecības iestādēm Eiropā imunoloģijas, virusoloģijas, morfoloģijas un klīnisko datu pārvaldības un modelēšanas jomā. Autoimunitāte ir imūnsistēmas reakcija pret savu organismu.
Latvijā ir izplatītas autoimūnās saslimšanas, it īpaši reimatoloģijā un neiroloģijā. Arī vīruss SARS-CoV-2, kas izraisa COVID-19, pieder pie autoimūnajiem vīrusiem.
Projekta vadītāja,
RSU asociētā profesore Modra Murovska
“Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūts jau daudzus gadus sadarbībā ar vadošajām klīnikām un citiem partneriem pēta autoimūnās slimības un to ārstniecības iespējas. Lai šo pētniecību pilnveidotu, esam sākuši sadarbību ar ārvalstu partneriem, kuri sniedz mums gan pieredzi, gan dod iespēju mūsu pētniekiem praktizēties savās laboratorijās,” uzsver projekta vadītāja.
VirA realizēšanas pirmajā gadā tiešsaistē ir notikušas daudzas starptautiskas konferences un semināri. 16. martā norisinājās pirmais Latvijas–Izraēlas tiešsaistes simpozijs par autoimunitāti. To atklāja RSU asociētā profesore M. Murovska un Arielas Universitātes prezidents profesors Jehuda Šēnfelds (Yehuda Shoenfeld) no Šebas medicīnas centra. Konferencē pētnieki no Latvijas un Izraēlas prezentēja savus rezultātus un diskutēja par tēmām, kas saistītas ar autoimūnām slimībām, COVID-19 u. c.
29.–30. septembrī tiešsaistē norisinājās starptautisks seminārs Diferenciālās diagnostikas nozīme reimatisko un citu autoimūno slimību gadījumā, kas tika organizēts sadarbībā ar projekta partneriem no Vācijas un Izraēlas. Kopā ar partneriem no Vācijas, Itālijas un Izraēlas 27.–28. oktobrī platformā Zoom norisinājās starptautisks VirA projekta rīkots seminārs Jaunas tendences autoimūno slimību imunoloģiskajā profilēšanā. Seminārā prezentācijas sniedza autoimūno slimību pētnieki no Latvijas un citām Eiropas valstīm, viņu vidū prof. J. Šēnfelds, prof. Miri Blanka (Miri Blank) un dr. Gilads Halperts (Gilad Halpert) no Šebas medicīnas centra Izraēlā, prof. Mariona Šneidere (Marion Schneider) no Ulmas Universitātes Vācijā un prof. Roberta Rico (Roberta Rizzo) no Ferāras Universitātes Itālijā. Savukārt 9.–10. novembrī platformā Zoom norisinājās starptautisks seminārs Vīrusu infekcijas kā autoimūno slimību etioloģiskie vai izraisošie faktori.
Katru piektdienas rītu projekta partneri piedalās seminārā Friday Autoimmunity International e-Meeting, ko rīko Izraēlas partneri.
Kopš VirA projekta sākuma notikuši 50 semināri, kuros prezentētas pētniecības aktualitātes par dažādām autoimūnām slimībām.
Šajos semināros pētījumu rezultātus prezentējuši arī VirA dalībnieki no Latvijas.
Sadarbībā ar VirA partneriem no Itālijas starptautiskā izdevumā Proceedings of the Latvian Academy of Sciences. Section B. Natural, Exact, and Applied Sciences publicēts raksts Prevalence of KIR2DL2/DS2 and KIR2DL3 and presence of B19V in patients with thyroid disorders, kura autori ir Sabīne Grāvelsiņa, Elisabetta Caselli, Zaiga Nora-Krūkle, Šimons Svirskis, Anda Vilmane, Dario Di Luca un Modra Murovska.
Pirmā gada laikā ir izveidots projekta pārvaldības plāns, izstrādāts VirA logo un vizuālās identitātes vadlīnijas, apkopotas esošās publikācijas par autoimūnām slimībām un ievietotas Zenodo repozitorijā, izveidota vietne vira-twinning.eu, izstrādāts datu vadības plāns, kā arī skrejlapa un brošūra par šo projektu.
Otrajā projekta īstenošanas gadā plānoti apmaiņas braucieni zināšanu pilnveidošanai, apmācības, ko vadīs nozares eksperti no Vācijas, Itālijas un Izraēlas. Tāpat tiks organizēta vasaras skola New trends in molecular and immunological detection methodology of persistent viral infections, kā arī semināri Morphological studies in autoimmune disease research un Enhancement of scientific manuscripts preparation quality.