Rīgā notiks starptautiska HIV, tuberkulozes un vīrusa hepatītu izplatībai un ārstniecībai veltīta konference
Lai stiprinātu zinātnisko kapacitāti un starpvalstu sadarbību HIV, tuberkulozes un vīrusa hepatītu ierobežošanā, 13. un 14. decembrī Rīgā, viesnīcā Bellevue Park Hotel, norisināsies starptautiskā EECA INTERACT konference, kuras tēma šoreiz ir Zinātne HIV, tuberkulozes un vīrusa hepatītu ierobežošanai Austrumeiropā un CentrālāzijāZinātne HIV, tuberkulozes un vīrusa hepatītu ierobežošanai Austrumeiropā un Centrālāzijā.
Konferenci organizē Rīgas Stradiņa universitāte (RSU), Amsterdamas Globālās veselības un attīstības institūts (The Amsterdam Institute for Global Health and Development) un Nīderlandes nevalstiskā organizācija AFEW International, kas nodarbojas ar sabiedrības veselības stiprināšanu un ārstniecības pieejamības veicināšanu attīstības valstīs.
Konferencē piedalīsies sabiedrības veselības un virusoloģijas eksperti no dažādām pasaules valstīm. Viņu vidū būs Amsterdamas Globālās veselības un attīstības institūta direktora vietniece prof. Katrīna Hankinsa (Catherine Hankins), Pasaules Veselības organizācijas padomnieks, Starptautisko un attīstības studiju institūta programmas direktors prof. Mišels Kazačkins (Michel Kazatchkine), RSU Sabiedrības veselības institūta direktore asoc. prof. Anda Ķīvīte-Urtāne, Džonsa Hopkinsa Sabiedrības veselības skolas prof. Stefans Barals (Stefan Baral) un citi pieredzējuši pētnieki.
Konferencē dalībnieki diskutēs par HIV, tuberkulozes un vīrusu hepatīta izplatību Austrumeiropā un Centrālajā Āzijā, medikamentu efektivitāti ārstniecībā, tiesiskajiem un nozares politikas nosacījumiem saslimšanu mazināšanā, jaunākajiem zinātnes sasniegumiem un labās prakses piemēriem. Atsevišķa sesija būs veltīta karadarbības ietekmei uz sabiedrības veselību Ukrainā, vērtējot saslimšanu izplatību kara bēgļu vidū.
“Konferencei ir divi vienlīdz svarīgi uzdevumi. Pirmais ir stiprināt pētniecības kapacitāti un celt zinātnes latiņu Austrumeiropā un Centrālajā Āzijā. Otrs ir atgādināt, ka HIV un līdzīgas saslimšanas nekur nav pazudušas laikā, kad visi spēki un līdzekļi pamatā ir veltīti Covid-19 apkarošanai.
Ja mēs aizmirsīsim par HIV draudu un to, ka Latvija jauno HIV gadījumu skaita ziņā, attiecinot pret iedzīvotāju skaitu, ir otrajā vietā Eiropā, nākamais var būt HIV uzliesmojums.
Turklāt, kā liecina aptaujas dati, 78 % mūsu valsts iedzīvotāju uzskata, ka HIV uz viņiem neattiecas. Tas ir satraucoši un bīstami,” skaidro RSU asociētā profesore Anda Ķīvīte-Urtāne.