Plaši apmeklēta RSU Veselības diena: darbinieki un studenti ziedo asinis un pārbauda veselību
Trešdien, 30. novembrī, pirmo reizi pēc pandēmijas Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notika tradicionālā Veselības diena, kurā augstskolu apmeklēja Valsts asinsdonoru centrs. Asinis ziedoja 54 studenti un darbinieki, no kuriem 21 bija pirmreizējie donori.
Kopā tika nodoti 24,3 litri asiņu – ar šo daudzumu var izglābt 162 cilvēkus, jo vienā asins ziedošanas reizē donors var palīdzēt trīs cilvēkiem. Paralēli asins ziedošanai gandrīz 40 topošie speciālisti no desmit studentu zinātniskajiem pulciņiem, kā arī RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas RSU vestibilā piedāvāja veikt vienkāršas veselības pārbaudes.
RSU Veselības diena notika jau devīto reizi, gūstot plašu darbinieku un studentu – gan vietējo, gan ārvalstu – atsaucību. Pasākuma aktīvi dalībnieki vienmēr ir studentu zinātniskie pulciņi, un šogad tie bija pārstāvēti īpaši kuplā skaitā.
Studenti no Infektoloģijas, Uzturzinātnes, Endokrinoloģijas un vielmaiņas slimību, Psihiatrijas, Anestezioloģijas un reanimatoloģijas, Internās medicīnas, Oftalmoloģijas, Reimatoloģijas, Kardioloģijas un Onkoloģijas zinātniskā pulciņa, kā arī RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas piedāvāja veikt dažādas veselības pārbaudes. RSU darbinieki un studenti varēja izmērīt asinsspiedienu, noteikt cukura un holesterīna līmeni asinīs, noteikt ķermeņa masas indeksu, miegainības un stresa līmeni, veikt depresijas un trauksmes skrīningu, pārbaudīt krāsu redzi, nogaršot augļu kokteili acu veselībai un uzzināt par dzemdes kakla vēža skrīningu. Īpaša atsaucība bija Uzturzinātnes pulciņam, kas piedāvāja noteikt ķermeņa muskuļaudu, tauku, ūdens un kaulu procentuālo sastāvu ar bioimpedances metodi.
Valsts asinsdonoru centra pārstāvji atzīmēja, ka ir gandarīti par pirmreizējo donoru daudzumu, kas RSU bija 21 cilvēks – tas nodrošina donoru kustības pēctecību. RSU medicīnas studentes no Zviedrijas Nensija Beidona (Nancy Baydoun) un Izabella Malki (Izabella Malki), kas asinis ziedoja pirmo reizi, uzsvēra, ka priecājas par iespēju to izdarīt tepat universitātē.
“Novērtēju, ka ziedojot asinis, bija iespēja pārbaudīt veselības stāvokli un veikt asins analīzes. Un tas nemaz nebija sāpīgi!” stāsta Izabella Malki.
Medicīnas fakultātes 6. kursa students Kirils Jeršovs arī kļuva par pirmreizējo donoru: “Uzskatu, ka šis nav apspriežams jautājums – ja ir tāda iespēja, asinis ir jāziedo. Kā topošais mediķis saprotu, ka asinis ir ļoti nepieciešamas pacientiem pēc politraumām, ar zemu hemoglobīnu, onkoloģijas slimniekiem.”
Daudzi RSU darbinieki un studenti regulāri ziedo asinis ne tikai RSU Veselības dienā, bet arī Valsts asinsdonoru centra rīkotajos izbraukumos un asins ziedošanas punktos. Tiesību zinātņu katedras biroja vadītāja Inga Bēniņa jau vairāk nekā 20 gadu ir asins donors un asinis ziedoja arī šoreiz.
“Man ir 0 Rh- asinsgrupa, un tā ir ļoti pieprasīta. Manas asinis noder, un es varu palīdzēt – tas ir galvenais iemesls, kāpēc esmu donors.”
Asins ziedošana ne tikai glābj daudzus smagi slimus pacientus, bet arī sniedz emocionālu gandarījumu un veselības uzlabošanos pašiem donoriem – viņiem notiek asinsrades sistēmas aktivizēšanās un uzlabojas imunitāte, donori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, regulārie asins donori dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk.
RSU Veselības diena parasti tiek rīkota divas reizes gadā – aprīlī un novembrī. Šī tradīcija aizsākta 2016. gadā, un tās mērķis ir mudināt darbiniekus rūpēties par savu veselību, kā arī iesaistīties donoru kustībā.
Sirsnīgs paldies RSU Studējošo pašpārvaldei un RSU ambulancei par atbalstu RSU Veselības dienas organizēšanā!