Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Uzņemšana
Sabiedrības veselība

Pabeigusi studijas Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) sabiedrības veselības bakalaura programmā, viņa uzreiz iestājās maģistrantūrā. “Tas bija loģisks turpinājums, jo bija sajūta, ka ne visi jautājumi vēl ir atbildēti un gribējās dziļāk izprast sabiedrības veselību,” saka jaunā sabiedrības veselības speciāliste Laura Isajeva (attēlā), kura tagad ir RSU 3. studiju gada doktorante un Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras lektore.

laura_isajeva02.jpg

Viņas pētnieciskās intereses saistītas ar atkarību jautājumiem. Laura savā doktora darbā pēta aktuālu sabiedrības veselības problēmu, proti, HIV un vīrushepatīta C izplatība narkotiku lietotāju vidū, daloties savā pieredzē ne tikai ar Latvijas, bet arī ārvalstu kolēģiem.

Kāpēc savulaik izvēlējāties studēt sabiedrības veselību?

Absolvējot vidusskolu, precīzi nezināju, ko gribu studēt. Bija interese par veselību, dabaszinībām un zinātni, bet par tādu sabiedrības veselības programmu nezināju. Pētot RSU mājaslapu, uzrunāja studiju programmas Sabiedrības veselība apraksts – bija sajūta, ka šī programma piedāvā apgūt visu to, kas mani interesē.

Kāds bija lielākais ieguvums no studijām maģistra programmā Sabiedrības veselība?

Studijas maģistrantūrā pavēra plašāku skatu uz sabiedrības veselību un pierādījumos balstītu praksi. Studiju laikā īpaši patika diskusijas un sarunas ar profesoriem.

Atceros, ka epidemioloģijas studiju kursi bija dzīves pagrieziena punkts, jo sniedza priekšstatu par datu analīzi un interpretāciju un raisīja manī interesi par pētniecību. Pēc tā mainīju savas dzīves paradigmu par to, kas es gribu būt un ar ko gribu nodarboties.

Kā, studējot maģistrantūrā, jums izdevās apvienot studijas ar darbu?

Studiju grafiks RSU maģistrantūrā ir savienojams ar pilna laika darbu, jo klātienes mācības notiek dažas reizes nedēļā, turklāt – pēcpusdienā. Vienlaikus tas prasa labu laika plānošanas prasmi, jo daudz materiāla jāapgūst patstāvīgi.

Viss ir iespējams, ja ir vēlme un motivācija.

Izmantojot izdevību, gribu pateikties saviem pretimnākošajiem un atbalstošajiem darba devējiem – Slimību profilakses un kontroles centram, Rīgas domes Labklājības departamentam un RSU – par iespēju apvienot darbu ar studijām.

laura_isajeva_kopbilde_izlaidums.jpgLaura Isajeva (trešā no labās) 2019. gadā pēc RSU maģistra diploma saņemšanas kopā ar studiju biedrenēm un maģistra studiju programmas "Sabiedrības veselība" direktori asoc. prof. Anitu Villerušu un Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītāju prof. Ģirtu Briģi. Foto no privātā arhīva

Paralēli RSU lektores pienākumiem studējat doktorantūrā. Pāris teikumos, lūdzu, pastāstiet, par ko ir jūsu disertācija Problemātisko narkotiku lietotāju HIV un vīrushepatīta C risks un tā asociētie faktori?

Mana promocijas darba mērķis ir analizēt problemātisko narkotiku lietotāju HIV, vīrushepatīta C un to kombinācijas risku, kā arī tā asociētos jeb saistītos faktorus Latvijā.

HIV un vīrushepatīta dubultinfekcijas izplatība narkotiku lietotāju vidū mūsu valstī ir desmit reizes lielāka nekā citur Eiropā. Ja labāk izpratīsim saistītās inficēšanās riskus un riska faktorus, varēsim tos ietekmēt, novēršot un samazinot inficēšanos narkotiku lietotāju vidū.

laura_isajeva_lxaddictions_2019_griezta.jpgLaura uzstājas starptautiskajā atkarību konferencē "Lisbon Addictions 2019", kas notika Lisabonā (Portugālē). Foto no privātā arhīva

Kāpēc izvēlējāties savam disertācijas pētījumam tieši šādu tēmu?

Tā ir aktuāla sabiedrības veselības problēma, taču vienlaikus arī diezgan margināla un stigmatizēta tēma. Pētniecībā mani vienmēr interesējušas tās tēmas, par kurām sabiedrībā nerunā, tāpēc bieži izvēlos aktuālos jautājumus, kas saistīti ar sociāli atstumto izpēti.

Kam un kāpēc būtu vērts studēt sabiedrības veselību RSU maģistrantūrā?

Ikvienam, kuram ir interese par pētniecību sabiedrības veselības jomā. Ikvienam, kuram rūp pierādījumos balstīta veselības aprūpe. Ikvienam, kam ir vēlme un motivācija uzzināt vairāk par sabiedrības veselību.