Pārlekt uz galveno saturu

Liekais svars, uztura paradumi un D vitamīna un omega-3 taukskābju rādītāji grūtniecības laikā

Projekta/līguma nr.
lzp-2019/1-0335
Projekta finansējums
300 000,00 EUR
Projekta īstenošana
02.01.2020. - 30.06.2023.

Mērķis

Pētījuma mērķis ir noteikt aptaukošanās prevalenci, ar to saistītos uztura paradumus, fizisko aktivitāšu līmeni un omega-3 taukskābju un D vitamīna rādītājus grūtniecēm Latvijā.

Apraksts

Uzturs grūtniecības laikā ietekmē ne tikai mātes, bet arī bērna veselību. Liekais svars pirms grūtniecības, kā arī liels svara pieaugums un nepietiekams uzturs grūtniecības laikā negatīvi ietekmē grūtniecības iznākumu. Tas veicina gestācijas diabēta, preeklampsijas un eklampsijas attīstību, paaugstina ķeizargrieziena operācijas un pēcdzemdību liekā svara risku. Jaundzimušajiem ilgtermiņā ir paaugstināts metabolās slimības attīstības risks, īstermiņā – negatīva ietekme uz centrālo nervu sistēmu un kognitīvām funkcijām. Grūtniecēm ar lieko svaru papildu risku rada lielāks mikroelementu, tostarp D vitamīna un omega-3 taukskābju, deficīta risks. Sieviešu aptaukošanās Latvijā ir aktuāla problēma. Uztura paradumu pētījumi ir veikti vispārējā Latvijas populācijā, taču trūkst datu par grūtnieču uztura un dzīvesveida paradumiem.

Nepieciešams pētījums, kas novērtē ar uzturu saistītās problēmas Latvijas grūtniecēm. Šā pētījuma mērķis ir noteikt aptaukošanās prevalenci, ar to saistītos uztura paradumus, fizisko aktivitāšu līmeni un omega-3 taukskābju un D vitamīna rādītājus grūtniecēm Latvijā.

Pētījuma rezultāti sniegs jaunas zināšanas par Latvijas grūtnieču uzturvielu rādītājiem un palīdzēs identificēt galvenos mātes un bērna veselību ietekmējošos uztura riska faktorus. Tas palīdzēs radīt mērķtiecīgu intervences stratēģiju mātes un bērna veselības uzlabošanai visos līmeņos – individuālā, organizācijas un politikas līmenī.

Projekta komanda

Laila Meija, asoc. profesore, FLP projekta vadītāja, vadošā pētniece, dietoloģe, interniste

Kā projekta vadītāja dr. Meija ar savu pētniecības pieredzi nodrošina gludu projekta norisi – sadarbību ar laboratorijām, slimnīcām, komunikāciju starp visām iesaistītajām pusēm.

Docētāja, Vadošā pētniece

Gunta Lazdāne, profesore reproduktīvā veselībā, vadošā pētniece

Piedalās projekta loģistikas un realizācijas stratēģijas izstrādē, organizē medicīnas profesionāļu aptaujas, veicina projekta publicitāti.

Docētāja, Vadošā pētniece

Vinita Cauce, RSU statistikas speciāliste

Piedalās projekta dizaina izstrādē, atbild par projektā iegūto datu ievadi un apstrādi.

Docētāja, Pētnieka p. i.

Anna Piskurjova, RSU zinātniskā asistenta p. i., maģistrantūras programmas Uzturzinātne studente

Anna projektā atbild par uztura dienasgrāmatu ievākšanu, kā arī par nedēļnieču anketēšanu Jelgavas slimnīcā un Dobeles slimnīcā. Vienmēr ar pozitīvu attieksmi, lielu entuziasmu, ar prieku veic datu ievākšanu.  

 

Violeta Bule, RSU zinātniskā asistenta p. i.

RSU Rezidentūras studiju fakultātes 3. gada rezidente dzemdniecības un ginekoloģijas specialitātē, strādā Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikā Gaiļezers.

Nodrošina nedēļnieču anketēšanu Rīgas Dzemdību namā un Daugavpils slimnīcā. Violetu raksturo, ka viņa arī problēmu un šķēršļu gadījumā spēj  saglabāt vēsu prātu un siltu smaidu.

Roberta Rezgale, RSU studente, zinātniskā asistenta p. i.

Vada nedēļnieču anketēšanu Vidzemes slimnīcā un Jūrmalas slimnīcā, iesaista jaunus studējošos un strādā ar projekta publicitāti

Zinātniskā asistenta p. i.

Ksenija Ņikuļcova, maģistra programmas Uzturzinātne studente

Atbild par grūtnieču uztura dienasgrāmatām Rīgā un piedalās nedēļnieču aptaujās.

Zinātniskā asistenta p. i.

Marita Kalvāne, RSU uztura studente

Atbild par grūtnieču uztura dienasgrāmatām Veselības Centrā 4 un piedalās nedēļnieču aptaujās

Olga Aizbalte, RSU uztura studente

Atbild par grūtnieču uztura dienasgrāmatām Rīgas Dzemdību namā un piedalās nedēļnieču aptaujās.

Līva Ušpele, RSU Sabiedrības veselības institūta zinātniskā asistenta p. i.

Projektā strādāja līdz 2021. gada aprīlim. RSU Rezidentūras studiju fakultātes 5. gada rezidente dzemdniecības un ginekoloģijas specialitātē, strādā Rīgas Dzemdību namā, stundu pasniedzēja RSU Dzemdniecības un ginekoloģijas katedrā.

Koordinē nedēļnieču aptaujas Liepājas un Siguldas slimnīcu dzemdību nodaļās. Līva ir cilvēks ar augstu atbildības sajūtu, rūpējas, lai pienākumi tiktu izdarīti rūpīgi un laicīgi, pieskata pārējos darbiniekus.

Zinātniskā asistenta p. i.

Kristīne Klaramunta-Antila, sertificēta uztura terapeite

Projektā strādāja no sākuma līdz 2020. gada septembrim. Ieguldīja ļoti daudz darba un laika projekta plāna izveidē, anketu sastādīšanā, nedēļnieču intervijās Jelgavā un Dobelē.
Kristīne strādā sanatorijā Belorusija un Jelgavas poliklīnikā. Piemīt labas spējas strādāt komandā, savā darbā ir neatlaidīga, punktuāla un pedantiska. Uztura temats un tā ietekme uz cilvēka veselību dažādos dzīves un veselības posmos ir Kristīnes lielākā aizraušanās. Līdzās uzturam interesē ceļošana un sevis pilnveidošana.

Projekta gaita

Projekta ideja un realizācijas plāns ir multidisciplinārās komandas vairāku gadu sadarbības rezultāts. Vadmotīvs ir pilnveidot grūtniecības aprūpi Latvijā. Projekta realizācija tika sākta 2020. gada janvārī, tā sākotnējais posms bija saistīts ar precīzu projekta dizaina un loģistikas izstrādi, ņemot vērā Latvijas demogrāfisko situāciju un praktiskās realizācijas iespējas. Detalizēti tika pētīts, kura taukskābju noteikšanas metode nodrošinās ar visprecīzākajiem datiem, izstrādātas anketas. Tika saņemta Ētikas komitejas atļauja, noslēgti līgumi ar laboratorijām.

Tika piesaistīti brīvprātīgie RSU studenti, kuri pārstāv dažādas studiju programmas Uzturs, Māszinības, Medicīna. Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR telpās notika apmācība par korektu uztura datu ievākšanu, kas daudziem bija kā ienākšana jaunā un vēl neizzinātā pasaulē.

Maijā viss bija nodrošināts, lai sāktu praktisko daļu – uztura, dzīvesveida, demogrāfisko datu ievākšanu un analīžu ņemšanu, taču epidemioloģiskās drošības dēļ pirmo nedēļnieču anketēšanu komanda varēja veikt tikai jūlijā. Līdz augusta beigām izdevās ievākt datus no 139 nedēļniecēm visā Latvijā. Plānots katrā gadalaikā ievākt datus no 200 nedēļniecēm un 50 grūtniecēm 3. trimestrī – šāds sadalījums pa gadalaikiem ir nepieciešams, lai varētu izvērtēt datus par D vitamīna līmeņa izmaiņām.

Pirmās dienas pēc dzemdībām ir jūtīgs un pārdzīvojumu pilns periods, tāpēc projekta komanda ir pateicīga katrai jaunajai māmiņai, kas velta savu laiku dalībai projektā. Katra, kura piekrīt intervijai par uzturu un dzīvesveidu grūtniecības laikā, virza projektu tuvāk mērķim – 1000 aptaujātām sievietēm un 1000 analīžu paraugiem. Projekta dalībnieces jau tuvāko dienu laikā pēc anketas izpildīšanas saņem savu asins analīžu rezultātu savā e-pastā (D vitamīns un parathormons).

Projekta gaita COVID-19 pandēmijas laikā

Sakarā ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī un noteikumiem, kas noteica epidemioloģiskās drošības pasākumus ar mērķi ierobežot Covid-19 infekcijas izplatību, projekta ietvaros bija nepieciešams ievērot piesardzības pasākumus. Mainījās projekta realizācijas gaita, proti, no 2020. gada novembra līdz 2021. gada aprīļa beigām nebija iespējas intervēt grūtnieces un nedēļnieces ārstniecības iestādēs. Iepriekšējās vasaras un rudens periodā tika savākti dati par vairāk nekā 300 nedēļniecēm.

Šajā periodā bija iespējams īstenot attālinātās intervijas, kas projekta dalībniekiem bija jauna pieredze. Izrādījās, ka arī šādā formātā iespējams kvalitatīvi ievākt pētījumam nepieciešamos datus. Grūtniecēm, kas piekritušas piedalīties pētījumā, uz e-pastu tiek nosūtīta dokumentu pakete, kas jāaizpilda līdz analīžu nodošanai labaratorijā un ankešu aptaujas jautājumi, kas tiek uzdoti un aizpildīti ZOOM intervijā. Precīza uztura datu ievākšana pētniekiem vienmēr ir bijis izaicinājums, mūsu pētījumā izmantojam ēdiena porciju vizuālo atlantu, tāpēc nevar iztikt bez saslēgšanās tiešsaistē un profesionālas intervijas.

Pateicoties labai organizācijai, ko lieliski nodrošina uztura speciāliste Anna Piskurjova, kas ir tiešām viens no projekta dzinējspēkiem, kā arī teicamajam komandas darbam, kurā visvairāk darbojās studentes, uztura speciālistes Ksenija Ņikuļcova, Olga Aizbalte un Marita Kalvāne, šajā periodā tika savākti dati par vairāk nekā 50 dalībniecēm, kuras bija trešajā grūtniecības trimestrī. Visas grūtnieces saņēma analīžu rezultātus – parathormona, D vitamīna un taukskābju rādītājus. Pēc analīžu rezultātu saņemšanas grūtnieces varēja uzdot interesējošus jautājumus uztura speciālistēm. Pētījuma dalībnieces bija ļoti apmierinātas ar veidu, kādā tika nodrošināta viņu dalība pētījumā, kā arī izteica pateicību par to, ka piedaloties pētījumā viņas jutās drošas par savu un bērna veselību.

meija_project_upd_apr2021.png

Datora ekrāns attālinātā intervijā ar pētījuma dalībnieci

meija_project_upd_apr21_1.png

No sirds pateicamies grūtniecēm par labām atsauksmēm!

Projekta komanda ar asoc. prof. Lailu Meiju vadībā ir pateicīga katrai grūtniecei, kas velta savu laiku dalībai projektā, jo apzinās, ka tas palīdzēs uzlabot mātes un bērna veselību nākotnē.

Priecājamies, ka 2021. gada aprīlī varējām atsākt nedēļnieču aptaujas dzemdību nodaļās, un ceram, ka atsaucība būs vēl lielāka nekā līdz šim.

Pateicības

Paldies slimnīcām, kuras piekrita sadarboties!

  • Rīgas Dzemdību nams. Paldies par atbalstu profesorei D. Rezebergai, ar kuru jau ir ilgstoša un sekmīga sadarbība un Rīgas Dzemdību nama valdes priekšsēdētājai dr. S. Markovai
  • Daugavpils Reģionālā slimnīca. Paldies vienmēr laipnajai un viesmīlīgai sieviešu klīnikas vadītājai dr. D. Pustovoitovai
  • Jelgavas pilsētas slimnīca. Paldies rūpīgajai dzemdību nodaļas galvenajai vecmātei E. Vingrai
  • Dobeles un apkārtnes slimnīca. Paldies viesmīlīgai un smaidīgai dzemdību nodaļas galvenajai virsmāsai I. Kaupiņai
  • Vidzemes slimnīca. Paldies pretimnākošai un sirsnīgajai vecākajai vecmātei N. Šaramiginai
  • Jūrmalas slimnīca. Paldies īpaši izpalīdzīgajai un laipnajai vecākajai vecmātei J. Brosko
  • Liepājas reģionālā slimnīca. Paldies virsārstei I. Vēverei, virsmāsai L. Zommerei un visam nodaļas personālam par ieinteresētību, atsaucību un pretimnākšanu
  • Siguldas slimnīca. Paldies Dzemdību nodaļas vadītājai dr. S. Tamanei un visam nodaļas personālam – ārstiem un vecmātēm, kuri vienmēr silti un draudzīgi uzņem projekta komandu
  • AS Veselības centru apvienība poliklīnikas Elite.  Paldies direktorei S. Buzajevai par uzticību un atbalstu projekta veicināšanai

Paldies partneriem!

NMS laboratorijai sadarbība projekta ietvaros ir liels izaicinājums, jo jāveic pienākumi, kas nav ikdienas rutīnas darbi. Laboratorija ne tikai nosaka D vitamīna un PTH līmeni, bet arī sagatavo asins analīžu paraugus taukskābju noteikšanai BIOR. Turklāt tas jādara uzreiz pēc asiņu noņemšanas, tātad dzemdību nodaļās, kur māsa ierodas ar laboratorijas aparatūru. Paldies laboratorijas vadītājai Zeltītei Rūsai un māsai Airitai Mētrai par vienmēr veiksmīgu dažādu situāciju risinājumu.

Izveidojusies laba sadarbība ar institūtu BIOR, kas pētījumam ir nozīmīgi divos virzienos:

  • uztura datu apstrāde, ko vada Inese Siksna un Inese Lazda;
  • Omega-3 un citu taukskābju noteikšanai eritrocītos, kas, saskaņā ar mums zināmiem datiem, Latvijā līdz šim nav veikta, sadarbība notiek ar laboratorijas vadītāju Vadimu Bartkeviču.

Lepojamies ar mūsu brīvprātīgajiem RSU studējošajiem no dažādām programmām, kuri ar lielu atbildību un centību piedalās izbraucienos pa reģioniem un veic aptaujas:

  • ginekoloģijas rezidentes Katrīna Kalniņa, Gita Jansone, Iveta Iļjenkova-Ivanova
  • medicīnas studentes Arta Alksnīte, Beate Bartaševiča, Dārta Jakovicka, Katrīna Stašinska, Paula Rudzīte
  • uztura studenti Mārtiņš Kalējs, Liene Gundare, Agnija Irkle

Fotogalerija

Rezultāti