Pārlekt uz galveno saturu
Lepojamies!
Atzinība
Studentiem

Akcijas Meklējam sirdsmāsiņu noslēguma pasākumā Rīgas pilī 31. janvārī tika godināta arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) maģistra studiju programmas Māszinības 2. kursa studente Madara Blumberga, kura Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā jau ceturto gadu veic bērnu aprūpes māsas pienākumus.

Madara_Blumberga_Foto_Aivars_Liepins_Diena-lead.gif

Kaut arī māsas profesiju tuvākajā nākotnē gaida jaunas pārmaiņas, paredzot, ka māsa kļūs par profesionāli, kas pats pieņem lēmumus, nevis tikai izpilda ārsta rīkojumus, Madara uzsver, ka Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā ārsti un māsas jau tagad ir viena līmeņa kolēģi. "Aprūpe un ārstniecība ir divas dažādas, taču līdzvērtīgas jomas," uzsver Madara. Foto: Aivars Liepiņš ("Diena")

2019. gada nogalē norisinājās akcija Meklējam sirdsmāsiņu, kuras mērķis ir pievērst uzmanību māsu darbam, izteikt novērtējumu, kā arī veicināt māsu profesijas prestižu. Ikviens esošais vai bijušais pacients vai pacienta tuvinieki tika aicināti pieteikt savu sirdsmāsiņu, aizpildot akcijas anketu slimnīcās vai sūtot pieteikumu elektroniski. 

Pēc vidusskolas viņa gribēja kļūt par ārsti un iestājās RSU budžetā. "Bet pavasara semestrī nenokārtoju svarīgu kolokviju histoloģijā, un vajadzēja ņemt akadēmisko gadu, lai pēc gada turpinātu. Akadēmiskā gada laikā iestājos koledžā un ieguvu māsas palīga izglītību, kā arī 1. septembrī sāku strādāt Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā par māsas palīgu. Kad pavasarī atjaunojos studijām, sapratu, ka ārsta profesija tomēr nav tā lieta, kura saista, un vasarā no jauna gāju iesniegt dokumentus, taču šoreiz, lai kļūtu par māsu. Pēc trim gadiem RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžā iegūtās 1. līmeņa augstākās izglītības iestājos LU, kur ieguvu bakalaura grādu un specialitāti “Bērnu aprūpes māsa”. Tad gadu strādāju un pēc īsas pauzes iestājos RSU maģistros," par savu izglītības ceļu stāsta Madara.

"Es gribu būt klāt ikdienas lietās un redzēt progresu! Gribu palīdzēt mazajās lietās un būt līdzesoša aprūpes procesā!" ar savu darbu lepojas Madara Blumberga.

Kādai, jūsuprāt, jābūt māsai, lai viņa varētu kļūt par vienu no Latvijas sirdsmāsiņām?

Jāmīl tas, ko tu dari! Lai nav šaubu par savu izvēli arī grūtajās dienās! Lai pēc atvaļinājuma, kad esi atpūties, ar prieku ej uz darbu!

Kāpēc izvēlējāties māsas profesiju?

To, ka mana nākotne būs saistīta ar veselības aprūpi, zināju jau sen. Bērnībā man patika būvēt slimnīcas un taisīt nestuves no lego klucīšiem. (Smejas.) Un, studējot koledžā par māsas palīgu, es ārkārtīgi iemīlēju aprūpi.

Varbūt tāds lielais grūdiens par labu māsas profesijai bija arī mana pusaudžu gadu pieredze, kad 13 gadu vecumā slimoju ar leikēmiju un ārstējos Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģijas nodaļā. Tas bija viens intensīvs terapijas gads man un manai ģimenei un liela dzīves pieredze, kas man tagad palīdz darbā ar pacientiem.

Madara_Blumberga_sirdsmasina_Foto_Ilmars_Znotins-lead.gif

2020. gada 31. janvārī akcijas "Meklējam sirdsmāsiņu" noslēguma pasākums Rīgas pilī. No kreisās: Valsts prezidents Egils Levits, prezidenta kundze Andra Levite, kura bija akcijas patronese, RSU studente Madara Blumberga un Rietumu bankas labdarības fonda padomes priekšsēdētājs Arkādijs Suharenko. Foto: Ilmārs Znotiņš (Valsts prezidenta kanceleja)

Ik pa laikam sabiedrībā izskan viedoklis, ka Latvijā trūkst māsu un ka galvenais iemesls tam ir mazā darba samaksa…

Domāju, ka ir pēdējais laiks sākt maksāt māsai adekvātu algu, citādi nenotiks paaudžu maiņa. Lielākā daļa māsu, kuras pašlaik strādā, izglītību ieguvušas vēl padomju laikā, un viņām tuvojas pensijas vecums.

Protams, es saprotu, ka pārmaiņas nenotiks uzreiz, jo ir jāiegulda smags darbs, lai to panāktu.

Kāpēc jūs, zinot, cik lielas algas ir māsām Latvijā, tomēr studējat māszinības un strādājat par māsu?

Man ir tā milzīgā vēlme palīdzēt un uzlabot situāciju. Katru rītu ceļos ar domu, ka es kādam šo dienu padarīšu vieglāku.

Jāpiebilst, ka slimnīcā nav mans vienīgais darbs. Esmu arī asistente un simulētās vides metodiķe RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžā. Studentiem simulētā vidē imitējam iespējamo situāciju no reālās dzīves. Tās ir lomu spēles, kad studentam jāizdara viss tāpat kā īstenībā.

madara_blumberga_sarkana_krusta_med_koledza-lead.gif

2019. gada septembrī Madara Blumberga (gultā) RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas pilnveidotajā simulāciju laboratorijā lektoriem no Somijas ļauj iejusties simulācijas vadītāja lomā un vadīt pārrunu procesu. Foto no RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas arhīva

Kā jūs atpūšaties?

Darbā man ir fiziskais un emocionālais nogurums. Kad ir fiziskais, es vienkārši guļu, aizbraucu pie dabas vai uz ģimenes vasarnīcu, eju pastaigās. Emocionālo līdzsvaru palīdz atjaunot mūzika, ģimene un draugi. Tie ir spēļu vakari, sarunas ģimenes lokā un tamlīdzīgi.

Kāpēc nolēmāt studēt RSU maģistrantūrā?

Tā kā esmu koledžas mācībspēks, kolēģe mani pamudināja turpināt studijas. Kad būšu ieguvusi maģistra grādu, varēšu piedalīties studiju programmu satura veidošanā.

Maģistra studiju programma Māszinības ir akadēmiskā studiju programma, tāpēc nebūs tā, ka, absolvējot šo studiju programmu, es labāk pratīšu injicēt medikamentus vai pārsiet brūci. Taču tā ir lieliska iespēja plašāk iepazīt māszinības pētījumus un pašai veikt zinātniski pētniecisko darbu, domājot par to, kā uzlabot māsas darba vidi, kuri pētījumi to pamato utt.

Studijas RSU maģistrantūrā ļauj kritiski paraudzīties uz saviem darba pienākumiem. Šeit varu pilnveidot savas veselības aprūpes iestāžu darba organizēšanas un vadīšanas, kā arī pedagoģiskās un komunikācijas prasmes.

Ko jūs pētāt savā maģistra darbā?

Tā kā maģistra darbs jūnijā jāaizstāv, pašlaik ļoti aktīvi pie tā strādāju. Pētījums saistīts ar darbu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas hematoonkoloģijas nodaļā, kur ir pacienti, kuriem ilgstoši jāievada medikamenti, piemēram, ķīmijterapija lieto speciālus venozās pieejas rīkus – porta katetrus.

Kopā ar kolēģiem RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedras laboratorijā pētām, vai un cik liela ir baktēriju klātbūtne adatai, kas atrodas porta katetrā. Skatāmies, cik daudz baktēriju izaug no paraugiem (adatām), ko es iegūstu slimnīcā. Ja kaut kas izaug, pētām hlorheksidīna disku efektivitāti pret šīm baktērijām.

Madara_Blumberga_pieredzes_apmaina_Somija-lead.gif

2019. gadā Madara Blumberga pieredzes apmaiņā Laurea Lietišķo zinātņu universitātē Somijā. Foto no privātā arhīva

Pamazām tuvojas vasara, kad augstskolās notiks uzņemšana, līdz ar to vecāko klašu skolēniem ir pēdējais laiks izvēlēties savu profesiju. Kuram jaunietim nevajadzētu izvēlēties māsas profesiju?

Mana pieredze liecina, ka daudzi jaunieši, sākot studēt, līdz galam nav sapratuši, ko savā dzīvē gribētu darīt. Tā ir gan tiem, kuri studē medicīnu, gan tiem, kuri mācās par māsu. Tāpēc jāļauj jauniešiem izmēģināt! Un tas nekas, ka varbūt viņš pēc gada saprot, ka negrib būt ārsts vai māsa un turpina studijas citā jomā.

Žēl, ka mums Latvijā nav populārs brīvprātīgais darbs. Daudzās Eiropas valstīs pēc vidusskolas ir brīvs gads, kad jaunietis iet strādāt un iegūst dzīves pieredzi, kas palīdz viņam izvēlēties tālāko karjeras ceļu.

Vēl gribu piebilst, ka arī puiši var būt lieliskas māsas! Kaut arī vēsturiski māsas profesija ir veidojusies no klostera māsām, domāju, ka nevajag ļauties senajam priekšstatam, ka māsa ir tikai sieviešu profesija. Es pazīstu lieliskus kolēģus Latvijā un Eiropā, kuri ir māsas, tā ka aicinu arī puišus nākt studēt māszinības.

Šis ir RSU 70 gadu jubilejas gads. Ko jūs novēlat savai universitātei?

Novēlu turpināt attīstīties un augt par labāko universitāti māsas profesijai! 

Madara_Blumberga_Londona-lead.gif

Madara Blumberga Londonā 2018. gada jūnijā Lielās Ormondas ielas bērnu slimnīcas ("Great Ormond street hospital") bērnu spēļu laukumā. Foto no privātā arhīva

Vēl daži fakti par Madaru Blumbergu

  • Rīdziniece
  • Vecums: 28 gadi
  • Vaļasprieki: lasīt grāmatas, praktiskie rokdarbi (gandrīz vienmēr Ziemassvētku dāvanas ir paštaisītas), ceļot un būt pie dabas
  • Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas hematoonkoloģijas nodaļas bērnu aprūpes māsa
  • Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā strādā astoņus gadus. Pirmos četrus gadus bija māsas palīgs
  • RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas asistente un simulētās vides metodiķe
  • RSU maģistra studiju programmas Māszinības 2. kursa studente