Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Kredītpunkti / ECTS:2 / 3
Kursa vadītājs:Andrejs Ivanovs
Līmenis:2. cikla (Maģistra)
Mērķauditorija:Dzīvās dabas zinātnes
Studiju kursa aprakstsPilns apraksts
Zinātnes nozare:Matemātika; Varbūtību teorija un matemātiskā statistika

Mērķis

Studiju kursa mērķis ir sniegt studentiem padziļinātas zināšanas par laiks līdz notikumam datu analīzes metodoloģiju, kas ļoti bieži sastopami biomedicīnas pētījumos (klīniskajā izpētē, kohortas pētījumos). Mērķis ir nodrošināt studentiem rīkus un izplatītākās metodes, kas tiek izmantotas šādiem datiem, kā arī īsu pārskatu par padziļinātām un aktuālām tēmām. Kurss lielā mērā koncentrēsies uz praktisko darbu, papildus apskatot arī matemātisko pamatu un metodoloģijas pamatojumu.
Statistikas programmatūra „R” tiks izmantota praktiskajās datornodarbībās, kur studenti analizēs reālas datu kopas, lai spētu pārliecināti pielietot metodoloģiju praktiskai datu analīzei.

Priekšzināšanas

• Pārzina varbūtību teoriju un matemātisko statistiku.
• Pamatzināšanas „R” programmatūrā.
• Pamatzināšanas par lineārajiem modeļiem un statistiskā novērtēšanas metodēm (maksimālā ticamība/iespējamība).

Rezultāti

Zināšanas

Pēc kursa sekmīgas apgūšanas studējošie pārzina statistiskās analīzes metodoloģijas klāstu, kas pieejams laiks līdz notikumam datiem. Studējošie būs ieguvuši plašas zināšanas par klasiskajām metodēm, piemēram, Kaplana-Meiera novērtējumu un Koksa proporcionālo draudu modeļa izdzīvotības datiem, kā arī priekšstatu un izpratni par sarežģītākām tēmām: zināt, kādās situācijās vajadzīgas nestandarta metodes un kādi ir pieejamie resursi analīzes veikšanai.

Prasmes

• Studējošie spēs patstāvīgi rīkoties ar izplatītākajiem izdzīvotības datu veidiem, vajadzības gadījumā pārveidojot datu formātus un izmantojot izdzīvotības sadalījumu grafiskās vizualizācijas rīkus.
• Spēja pielāgot Koksa proporcionālo draudu modeļus, apzinoties pamatā esošos pieņēmumus un izmantojot piemērotus rīkus modeļa diagnostikai.
• Studējošie spēs prezentēt rezultātus zinātniskām prezentācijām un publikācijām atbilstošā formātā.

Kompetences

• Pēc kursa sekmīgas apguves studējošais būs kompetents zinātnisko publikāciju atlasīšanā un kritiskā lasīšanā, kurās ir izmantota izdzīvotības analīzes metodoloģija, kā arī secinājumu izveidošanā un zinātnisko pierādījumu apkopošanā.
• Studējošie spēs plānot datu analīzi turpmākam pētījumam, izmantojot izdzīvotības analīzes metodoloģiju.
• Studējošie ierosinās virkni iespējamo standarta metodikas paplašinājumu (konkurējošie riski, frailty modeļi) un spēs strādāt ar pieejamajiem literatūras resursiem, lai izstrādātu plānu, kas atbilst viņu analīzes vajadzībām.

Plānojums

Plānošanas periods:2024. gada rudens semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Biostatistika, MFBS3MaģistrsObligātsMāris Munkevics, Krista Fisher