Noslēdzies Anatomijas muzeja izveides projekts
Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) ir noslēdzies jaunā Anatomijas muzeja izveides projekts, kas ilga piecus gadus. Muzeja iecere tapa 2015. gadā, savukārt šogad tika pabeigti būvdarbi un iekārtota ekspozīcija.
2015. gadā RSU radās ideja atjaunot anatomikuma teritorijā esošo vēsturisko staļļa ēku, izvietojot tajā Anatomijas muzeju. 2016. gadā tika izstrādāti ēkas meti, kuru autors ir arhitekts Arvīds Līkops. Savukārt no 2016. līdz 2017. gadam notika būvdarbu projekta izstrāde, ko veica SIA Delta Construction un arhitektu birojs Nams. No 2018. līdz 2020. gadam ēka tika pārbūvēta un pielāgota muzeja vajadzībām. Būvdarbus veica SIA Velve, bet būvuzraugs bija SIA Celtniecības Kvalitātes aģentūra.
Ēka celta 19. gadsimtā un iekļauta Rīgas vēsturiskā centra teritorijā, kas paredz īpašas prasības tās pārbūvei. Laika gaitā ēka kalpojusi par stalli, mācību telpām un pat par noliktavu. Salīdzinoši nelielās ēkas pārbūve par muzeja ēku bija komplekss un sarežģīts projekts – ēkā tika izbūvēts pagrabstāvs, tā rakšanu veicot no ēkas iekšpuses. Tāpat ēkai tika pārbūvēts jumts un izveidotas divas jaunas piebūves. Šobrīd ēka atbilst visām mūsdienu prasībām par vides pieejamību. Tās iekštelpās ir izbūvēts lifts, kas savieno abus ēkas stāvus virszemē un pagrabstāvu. Ēkas kopējā platība vēsturiski bija 408,7 m², savukārt pēc pārbūves tā ir 618,3 m². Būvdarbu kopējās izmaksas ir 2,7 miljoni eiro, kas segti no RSU pašu pelnītajiem līdzekļiem.
"Rīgas Stradiņa universitāte ir vadošā veselības aprūpes un medicīnas universitāte mūsu valstī un ārvalstu studentu flagmanis Baltijā. Universitātes ilgtermiņa attīstības stratēģija paredz studiju infrastruktūras modernizēšanu un jaunāko IT tehnoloģiju ieviešanu studiju procesā.
RSU ir renovējusi vēsturisku ēku anatomikuma teritorijā, kurā tagad izveidots moderns muzejs. Jaunais RSU Anatomijas muzejs ir nozīmīgs ilgtermiņa ieguldījums medicīnas izglītības un zinātnes attīstībā Latvijā," uzsver RSU rektors prof. Aigars Pētersons.
"Vēsturisko ēku rekonstrukcijas projekti SIA Velve kā būvniekiem ir īpašs prieks un arī izaicinājums. Izaicinājums tāpēc, ka nereti – kā arī šajā gadījumā – ir jāievēro virkne būtisku nosacījumu ēkas pārbūvē. Tomēr prieks un gandarījums ir daudz lielāks, jo vēsturisko ēku pārbūve mums vienmēr ļāvusi īstenot savu galveno misiju – radīt paliekošas vērtības.
Ziņu, preču un ēku viendienīšu laikmetā, kādā šobrīd dzīvojam, katra vēsturiskā būve, kas gūst jaunu dzīvību, katra pamatīgā celtne, kas saglabāsies nākamajām paaudzēm, ir visu ieguldīto pūļu un izaicinājumu vērta," pauž SIA Velve valdes priekšsēdētājs Kaspars Rokens.
2020. gadā atjaunotajā ēkā tika iekārtota ekspozīcija. Ekspozīcijas kuratores ir RSU Anatomijas muzeja speciālistes Ieva Lībiete un Ilze Sirmā. Ekspozīcijas projektu un realizāciju veidoja muzeju jomā pieredzējusī kompānija DD Studio radošā direktora, mākslinieka Jāņa Mitrēvica vadībā. Ekspozīcijas interaktīvo un digitālo risinājumu saturs tapis sadarbībā ar kompāniju Anatomy Next.
"Veidojot Anatomijas muzeja ekspozīcijas koncepciju, gribējām saglabāt vēsturisko eksponātu unikalitāti.
Mūsu komandas mērķis bija radīt mūsdienīgu un apmeklētājiem saistošu stāstu par cilvēka uzbūvi, pieskaroties arī tā iekšējai bezgalībai, kā arī izmantot dažādu informācijas nesēju risinājumus un veidot atbilstošu ekspozīcijas vidi," norāda DD Studio radošais direktors Jānis Mitrēvics.
"Mūsu kopīgais mērķis bija saprast, kā šī unikālā kolekcija, kas 20. gadsimta pirmajā pusē veidota mācību vajadzībām, var būt lietderīga un interesanta mūsdienu muzeju apmeklētājam. Manuprāt, tas mums ir izdevies lieliski. Ļoti interesanti, vai apmeklētāji domās tāpat. Tāpēc ar nepacietību gaidām brīdi, kad epidemioloģiskā situācija mums atļaus vērt durvis apmeklētājiem," komentē RSU Anatomijas muzeja vadītāja doc. Ieva Lībiete.
RSU Anatomijas muzeja kolekcija ir Nacionālā muzeja krājumu daļa. Muzeja kolekcija sastāv no aptuveni 6000 dažādu un neparastu objektu. Tie ir cilvēka normālās un patoloģiskās anatomijas preparāti, embrioloģijas, teratoloģijas (iedzimtās anomālijas), salīdzinošās anatomijas kolekcijas, kā arī plašs antropoloģiskais materiāls, kas iegūts izrakumos un ekspedīcijās 20. gs. 20.–30. gados. Lielākā daļa no objektiem ir izstādīti jaunajā ekspozīcijā. Muzeja vēsturiskā kolekcija ir papildināta ar multimediāliem un interaktīviem risinājumiem, ļaujot RSU studentiem un visai sabiedrībai uzskatāmā veidā iepazīt cilvēka orgānu sistēmas un anatomiju. Muzeja ekspozīcija kalpos arī kā studiju un pētniecības vieta medicīnas studentiem un skolēniem.