Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
COVID-19

Prijadharšini Ravi (Priyadharshini Ravi) un Emma Valfridsona (Emma Walfridsson) ir RSU medicīnas studentes. Prijadharšini ir 5. kursa studente, kura svētkos devusies uz mājām Līdsā (Leeds), kas ir Lielbritānijā. Šogad viņa darbojās Ārvalstu studentu asociācijas (ĀSA) valdē un bija sadarbības koordinatore. Savukārt Emma ir ĀSA sporta un integrācijas vadītāja asistente, un viņa svētkus pavada Falšēpingā (Falköping), skaistā Zviedrijas lauku apkaimē starp Vēnerna un Veterna ezeru.

Kādi ir ierobežojumi jūsu dzimtajā pusē, kas ieviesti Ziemassvētku laikā?

Prijadharšini: Lielbritānijā ierobežojumiem ir dažādas pakāpes. Katram reģionam ir sava pakāpe. Reģionam, kur dzīvoju, piešķirta 3. pakāpe. Tas nozīmē, ka vairums mazumtirdzniecības veikalu ir atvērti, bet restorānos drīkst izsniegt ēdienu tikai līdzņemšanai. Turklāt aizliegts tikties ar cilvēkiem ārpus savas mājsaimniecības. Tomēr Ziemassvētkos valdība ļāva cilvēkiem izveidot "Ziemassvētku burbuli" – tas nozīmē, ka drīkstēja tikties ar cilvēkiem ārpus savas mājsaimniecības, taču ne vairāk kā no trīs mājsaimniecībām.

Emma: 21. decembrī Zviedrijas valdība pieņēma pēkšņu lēmumu aizliegt iebraukt cilvēkiem no Lielbritānijas un Dānijas, jo šajās valstīs ir ļoti liels inficēto skaits. Tomēr, ja salīdzina ar lielākajām pilsētām un citām valstīm, ierobežojumu ir maz. Ir paziņots, ka vienlaikus drīkst tikties ne vairāk kā astoņi cilvēki no dažādām mājsaimniecībām. Taču cilvēki to uztver kā ieteikumu. Arī maska nav jānēsā obligāti. Restorāni un iepirkšanās centri ir atvērti, darbojas sporta zāles. Ir ieviesti stingrāki higiēnas un telpu tīrīšanas noteikumi, gandrīz visās iestādēs ir pieejami roku dezinfekcijas līdzekļi.

Viens no ierobežojumiem, ko cilvēki Zviedrijā tiešām ievēro, ir divu metru distance – cilvēki neapskaujas, tiekas tikai ārā un sabiedriskās vietās ievēro divu metru attālumu cits no cita.

Diemžēl daudziem veselības aprūpes darbiniekiem atcēla svētku brīvdienas, viņiem vajadzēja strādāt slimnīcu lielā noslogojuma dēļ, ko izraisījis pandēmijas otrais vilnis.

Ko jūs domājat par šiem ierobežojumiem?

Prijadharšini: Manuprāt, "Ziemassvētku burbulis" bija ļoti bīstams. It īpaši tagad, kad Anglijas dienvidos izplatās jaunais koronavīrusa celms. Protams, saprotu, ka pēc smagā un emocionāli nogurdinošā gada cilvēki gribēja pavadīt Ziemassvētkus ar tuviniekiem.

Emma: Domāju, Zviedrijā ierobežojumi ir ļoti saprātīgi, cilvēkam nav jābaidās iziet no mājas, jo visi ievēro divu metru distanci cits no cita. Katrs ir atbildīgs par savu drošību – lieto sejas masku, ja tā vajadzīga, pēc atgriešanās mājās rūpīgi mazgā rokas.

Labi, ka sporta zāles darbojas – sports nāk par labu cilvēka fiziskajai veselībai, palīdz saglabāt stipru imūnsistēmu, uzlabo psihoemocionālo veselību. Turklāt šajā drūmajā laikā, kad daudz laika jāpavada vienam, cilvēki sporta zālē vismaz var socializēties.

Ko par ierobežojumiem domā jūsu draugi un ģimene?

Prijadharšini: Šķiet, ka ģimene un draugi domā tāpat kā es. Ziemassvētki ir īpašs laiks, un iespēja pavadīt dienu ar radiem un draugiem uzlabo noskaņojumu. Tomēr viņi ir piesardzīgi, jo inficēto skaits var pieaugt.

Emma: Viņi ievēro divu metru distanci. Viņuprāt, ierobežojumi ir vajadzīgi un saprātīgi. 

Vai tiekaties ar draugiem un ģimeni?

Prijadharšini: Esmu mājās pie savas ģimenes, bet nevarēšu tikties ar draugiem, jo dzīvojam tālu cits no cita un esam dažādos sociālajos burbuļos. Sazinos ar draugiem Lielbritānijā un Rīgā, izmantojot Whatsapp, Zoom u. c. Pateicoties sociālo mediju platformām, uzturēt sakarus ir viegli.

Emma: Jā, tikšos ar visiem, kuri gribēs un nebaidīsies! Ar dažiem draugiem jau tikos. Tikāmies ārā un ievērojām attālumu, ar citiem tikāmies tuvāk. Biju arī sporta zālē (ievērojot distanci) un tikos ar ģimeni.

Pastāsiet, kādas ir svētku tradīcijas jūsu ģimenē?

Prijadharšini: Mēs svinam gan Ziemassvētkus, gan Jaungadu. Mums ir svētku vakariņas, skatāmies filmas un spēlējam kāršu spēles.

Emma: Ziemassvētkus svinējām kā parasti visi kopā, izņemot dažus ģimenes locekļus, kuri ir vecāka gadagājuma.

Parasti 24. decembra rītā ģimene sapulcējas un brokastīs ēd Ziemassvētku putru. Diemžēl šogad šī tradīcija izpalika. Pēc tam apciemojām drauga ģimeni un kopā paēdām svētku pusdienas. Mums abiem ir lielas ģimenes, un svētki tiek svinēti ar pilnu sparu! Pēc tam braucām pie maniem vecākiem. Viņi nedzīvo kopā, tādēļ apciemojam katru atsevišķi. Tēva mājās kopā ar manu brāli un viņa draudzeni spēlējām Ziemassvētku dāvanu ruleti. Spēlējam arī citas spēles un ļoti aizraujamies – reizēm izceļas strīdi par labākajām dāvanām.

Kādas ir galvenās atšķirības starp ierobežojumiem jūsu mājās un Rīgā?

Prijadharšini: Man šķiet, ka ierobežojumi Lielbritānijā ir ļoti līdzīgi tiem, kas ir Rīgā. Tāpēc, atgriežoties mājās, neesmu pamanījusi krasas atšķirības.

Emma: Atšķirību ir daudz. Sabiedrība un valsts, uzņēmumi, veikali un viss pārējais aizvien ir atvērts. Nav stingru noteikumu par masku lietošanu. Savukārt veikalu darba laiku ierobežošana, manuprāt, tikai veicinās to, ka veikalus vienlaikus apmeklē lielāks skaits cilvēku. 
Lielākajās pilsētās, piemēram, Stokholmā un Gēteborgā, izmaiņas skārušas cilvēkus daudz vairāk. Daudzi pandēmijas pirmajā vilnī zaudēja darbu, slimnīcas ir pārpildītas.

Bet ierobežojumi ir bijuši vairāk vērsti uz vecāka gadagājuma un to cilvēku aizsardzību, kuri jūtas nedroši un ir neaizsargāti.

Kāda ir jūsu jaunā gada vēlēšanās?

Prijadharšini: Mana jaunā gada vēlēšanās būtu atsākt praktiskās nodarbības ar iespēju satikt pacientus.

Šos pēdējos mēnešus ir bijis ļoti grūti studēt medicīnu tikai programmā Zoom, jo man šķiet, ka man nav bijis iespēju trenēt svarīgas klīniskās iemaņas. Ceru, ka pēc Covid vakcīnas ieviešanas visā Eiropā jaunajā gadā situācija uzlabosies un studenti atkal varēs piedalīties klātienes nodarbībās.

Emma: Ceru, ka 2021. gads pavērs jaunas durvis un sniegs jaunas iespējas ar labiem pavērsieniem pasaules nākotnei.