Ārvalstu studentu asociācijas jaunais prezidents Roberts Ekmans grib veicināt integrāciju un sadarbību
Gan turpināt iesākto, gan sākt kaut ko jaunu – tā intervijā RSU Starptautisko sakaru departamenta rubrikai Ārsts – tā ir misija par saviem nākotnes plāniem stāsta jaunais Ārvalstu studentu asociācijas (International Students Association – ISA) prezidents Roberts Ekmans (Robert Ekman). Kultūru daudzveidība RSU studentu kopienā ne tikai veidojot īpašu studiju vidi, bet arī liecinot, ka viena no svarīgākajām lietām, kas šeit jāveido un jāattīsta, ir integrācija un sadarbība.
Foto no privātā arhīva
Pastāstiet, lūdzu, par sevi!
Esmu Roberts, man ir 25 gadi, esmu no Zviedrijas un pašlaik studēju medicīnu Rīgas Stradiņa universitātē.
Sevi varu raksturot kā mierīgu un līdzsvarotu cilvēku, bet tajā pašā laikā man piemīt piedzīvojumu meklētāja gars, aizrauj starptautiskā pieredze – nesen biju studiju apmaiņas braucienā uz Islandi. Man patīk izaicinājumi, tādēļ izvirzīju savu kandidatūru Ārvalstu studentu asociācijas prezidenta amatam. Brīvajā laikā nodarbojos ar sportu, spēlēju stratēģiskās spēles, piedalos pārgājienos, interesējos par kosmosa medicīnu.
Pirms ierašanās Latvijā divus gadus strādāju visdažādākos darbus, lai iegūtu darba pieredzi, – biju skolotājs pirmsskolā, biroja darbinieks starptautiskā uzņēmumā, kopējs cilvēkiem ar psihiskām un mentālām problēmām, cietuma uzraugs, skursteņslauķis. Pēdējā mana darba pieredze bija medmāsas asistents psihiatrijas nodaļā. Šis darbs bija izaicinājums, taču sniedza profesionālu piepildījumu, jo piedāvāja iespēju palīdzēt cilvēkiem, kuriem dotajā brīdī ir ļoti grūts un smags dzīves periods.
Kāpēc izvēlējāties studēt RSU?
Meklējot studiju vietu, pievērsu uzmanību piedāvājumiem Polijā, Itālijā un Latvijā. Iemesls, kāpēc izvēlējos Rīgu kā studiju vietu, daļēji ir saistīts ar pasaules hokeja čempionātu, ko apmeklēju pirms vairākiem gadiem. Atmiņas par to laiku, protams, bija spilgtas. Izvērtējot citu ieteikumus un pieredzi, nolēmu apmeklēt arī RSU Atvērto durvju dienu. Lai gan tā notika novembrī, kad Rīga nav laika apstākļu ziņā viesmīlīga pret viesiem, RSU kā universitāte pārliecināja, ka tieši Latviju varu izvēlēties par savām mājām nākamajiem sešiem gadiem.
Kāda ir jūsu līdzšinējā pieredze RSU?
Kopumā pieredze ir ļoti pozitīva, turklāt esmu ļoti priecīgs, ka esmu sācis studiju periodu, kurā apgūstam klīniskos studiju kursus. Protams, universitātē ir lietas un procesi, ko var uzlabot, taču pats svarīgākais, ka studenti tiek uzklausīti un universitāte ir gatava veikt izmaiņas.
Foto no privātā arhīva
Kāpēc izvēlējāties kandidēt Ārvalstu studentu asociācijas prezidenta amatam?
Ārvalstu studentu asociācija vispirms manu uzmanību piesaistīja ar dažādajiem pasākumiem, kuros piedalījos. Vēlāk iesaistījos pasākumu organizēšanā, iepazinos tuvāk ar Ārvalstu studentu asociācijas valdi un Studējošo pašpārvaldes pārstāvjiem. Man patīk tas, ko viņi dara, un atbalstu viņu idejas par to, ko būtu nepieciešams mainīt un realizēt. Prezidenta amats šķita kā iespēja strādāt ļoti plašā amplitūdā un būt iesaistītam RSU politikas veidošanā un īstenošanā.
Nosauciet trīs svarīgākās lietas, ko vēlaties īstenot Ārvalstu studentu asociācijā?
Visaugstākā prioritāte ir iepriekšējās Ārvalstu studentu asociācijas valdes veiksmīgā darba turpināšana, jo šajā laikā ir izveidota ļoti laba komunikācija un sadarbība ar studentiem un RSU, ir sākti daudzi projekti un pasākumu cikli. Mēs plānojam strādāt cieši kopā ar iepriekšējās valdes pārstāvjiem, īpaši savas darbības sākuma posmā. Turklāt mūsu mērķis ir paaugstināt Ārvalstu studentu asociācijas atpazīstamību ārvalstu studentu kopienā, pievērst studentu uzmanību Ārvalstu studentu asociācijas organizētajām aktivitātēm un radīt vairāk iespēju pašiem studentiem piedalīties un īstenot dažādus pasākumus.
Otra lieta ir integrācija un sadarbība ar latviešu studentiem. Mana pieredze liecina, ka pirmajos divos studiju gados tiešas sadarbības ar latviešu studentiem nebija, tikai tagad, pievienojoties jauktajai grupai, kurā ārsta profesiju angļu valodā apvienoti apgūst gan vietējie, gan ārvalstu studenti, varu runāt par tiešu integrāciju. Mēs gribam sadarbību ar latviešu studentiem sākt daudz agrāk, organizējot kopīgus pasākumus.
Ārpusstudiju aktivitātes ir mūsu trešā prioritāte. Ārvalstu universitātes parasti piedāvā plašu ārpusstudiju aktivitāšu kopumu – sporta nodarbības, interešu grupas. Daudzas šādas aktivitātes notiek arī RSU, bet lielākoties tās tiek īstenotas latviešu valodā. Mēs, sadarbojoties ar Studējošo pašpārvaldi, ceram piedāvāt vairāk šādu aktivitāšu arī RSU ārvalstu studentiem.
Raksturojiet RSU ārvalstu studentu kopienu!
RSU ir ļoti cieša un draudzīga starptautisko studentu kopiena, cilvēki jūtas vienoti, tāpēc ir viegli strādāt kopā, sasniedzot izvirzītos mērķus. Turklāt studenti ir atvērta kopiena, kur brīvi komunicē visu tautību cilvēki.
Domāju, ka tieši šāda draudzīga un atvērta vide ir vissvarīgākais studentiem. Gan studēšana, gan dzīvošana ārvalstīs dažreiz var būt sarežģīta, tādēļ mums noteikti vajag izvairīties no studentu norobežošanās, no stresa, ko izraisa konkurence starp studentiem.
Ārvalstu studentu asociācija palīdz veidot draudzīgu vidi ne tikai ar savām sociālajām aktivitātēm – Lācīša Ķepainīša slimnīcu, Worldwide, Ziemassvētku balli, bet arī īstenojot akadēmiskas aktivitātes – seminārus, kurus vecāko kursu studenti vada jaunāko kursu studentiem, tādējādi palīdzot studijās.
Mēs noteikti vēlamies turpināt izzināt kultūru daudzveidību, jo iespējas joprojām ir ļoti plašas.
Ko jūs novēlat jaunajai Ārvalstu studentu asociācijas valdei 2018. gadā?
Laimīgu jauno gadu!