Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Pētniecība

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) kopš 2020. gada janvāra dažādu jomu profesionāļi un pētnieki, rezidenti un studenti veic pētījumu, kurā īpaša uzmanība pievērsta grūtnieču uztura un dzīvesveida paradumu saistībai ar liekā svara problēmām, kā arī D vitamīna un omega-3 taukskābju rādītājiem, kas līdz šim Latvijā nebija pētīti. Lai gan pētījums turpinās līdz 2022. gada nogalei, pirmās zinātniskās atziņas prezentētas jau vairākās starptautiskās konferencēs.

Uzturs grūtniecības laikā ietekmē ne tikai mātes, bet arī mazuļa veselību. Liekais svars pirms grūtniecības, kā arī liels svara pieaugums un nepietiekams, nepilnvērtīgs uzturs grūtniecības laikā negatīvi ietekmē grūtniecības iznākumu. Dati rāda, ka omega-3 taukskābju līmenis ir atšķirīgs dažādos grūtniecības trimestros, un negatīva ietekme var būt gan pārāk zemam, gan pārāk augstam omega-3 līmenim. Pirmie iegūtie dati liecina, ka grūtniecēm Latvijā omega-3 indekss ir zemāks par vēlamo. Tāpat novērots, ka paaugstināts svars vai aptaukošanās ir nopietna problēma grūtniecības laikā arī Latvijā. Pētnieki konstatējuši arī D vitamīna nepietiekamību starp grūtniecēm pat vasaras un rudens sezonā. Tāpat pētnieki secinājuši, ka arī starp grūtniecēm Latvijā ir pietiekami izplatīti tādi neveselīga dzīvesveida paradumi kā smēķēšana, alkohols, neveselīgs uzturs un nepietiekama fiziskā aktivitāte, kas var veicināt hronisku slimību attīstību, bērnam pieaugot.

Savukārt laktācijas periodā, kā izgaismojis pētījums, sievietes nepamatoti bieži nelieto daudzus produktus, piemēram, pienu, kāpostus, pupas, kas it kā kaitējot gan mātes, gan bērna veselībai, turklāt to bieži rekomendē tieši medicīnas darbinieki. Runājot par laktāciju, gandrīz puse pētījuma dalībnieču neievēroja starptautiskās rekomendācijas par zīdīšanas turpināšanu līdz sešiem mēnešiem ar pirmo bērnu, un gandrīz trešdaļa nesasniedza šo mērķi ar otro bērnu.

Pētījums arī iezīmējis to, ka pēcdzemdību periodā 15 % sieviešu izjūt trauksmi, un lielākā daļa no viņām atzīmē, ka tas traucē veikt ikdienas darbus. Tas pētniekiem liek secināt, ka ārstiem Latvijā būtu jāievērš lielāka uzmanība trauksmes simptomiem gan pacientes grūtniecības laikā, gan pēcdzemdību periodā, jo tie var veicināt pēcdzemdību depresijas attīstību.

Starptautiskie eksperti ir norādījuši, ka RSU pētījums ir laba bāze šī pētniecības virziena turpināšanai Eiropas kontekstā.

RSU pētījuma vadītāja ir asoc. prof., dietoloģe Laila Meija. Pētījumā piedalās RSU Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece, reproduktīvās veselības prof. Gunta Lazdāne, Fizikas katedras lekt. un statistikas speciāliste Vinita Cauce, rezidenti, studenti u. c.

Plašāka informācija par LZP fundamentālo un lietišķo pētījumu projektu Liekais svars, uztura paradumi un D vitamīna un omega-3 taukskābju rādītāji grūtniecības laikā.