Dažādu iemeslu dēļ jautājumi par uzticamību zinātnei, zinātnes objektivitāti ir nonākuši plašākas uzmanības lokā. Bet kas īsti ir zinātne? Kā zinātne atšķiras no pseidozinātnes? Ko nozīmē kaut ko pierādīt zinātniski? Un kā mēs varam iegūt pierādījumus par kāda medikamenta efektivitāti medicīnā? Par šiem un citiem jautājumiem runāsim divu lekciju ciklā par zinātnes filozofiju.
1. lekcija. Ievads zinātnes filozofijā
26. maijā 15.30–17.00
Šajā lekcijā aplūkosim, kas ir zinātnes filozofija un ar kādiem jautājumiem tā nodarbojas. Sīkāk pievērsīsimies tā saucamajai demarkācijas problēmai – jautājumam, kā zinātne atšķiras no citām jomām, kas nav zinātne.
2. lekcija. Zinātnes filozofija medicīnā
9. jūnijā 15.30–17.00
Šajā lekcijā pievērsīsimies dažām zinātnes filozofijas problēmām, kas saistītas ar pētniecību biomedicīnā. Palūkosimies, kā no atsevišķiem novērojumiem mēs nonākam pie secinājumiem par kādas medicīniskas metodes efektivitāti. Cik objektīva ir medicīna? Un vai nejaušināts kontrolēts pētījums ir pietiekams un nepieciešams veids, kā noskaidrot kādas metodes efektivitāti?
Par lektoru
Ivars Neiders ir Rīgas Stradiņa universitātes Humanitāro zinātņu katedras docents. Pasniedz kursus Bioētika un Pētniecības ētika. Kā vadošais pētnieks darbojas LZP pētījuma projektā Memento mori: Dzīves noslēgums, nāve un iztēlotā pēcnāve mūsdienu Latvijas iedzīvotāju dzīvespasaulē. Projekta ietvaros pēta jautājumus, kas saistīt ar medicīniski asistētu nāvi un nāves jēdziena izpratni. Vairāku zinātnisku un populārzinātnisku publikāciju autors. Vairāki raksti par populārzinātniskām tēmām publicēti žurnālā Rīgas Laiks.