Pārlekt uz galveno saturu

Pirms 35 gadiem, 1988. gadā, mūsu augstskola vēl saucās Rīgas Medicīnas institūts (RMI). Jaunais mācību gads sākās 1. septembrī, un togad pirmo reizi priekšpagalmā pie galvenās ieejas ēkā Dzirciema ielā 16 notika imatrikulācijas ceremonija. Tikai pirms gada, 1987. gada oktobrī, jaunais RMI ēku komplekss bija svinīgi atklāts un nodots topošo veselības aprūpes speciālistu izglītošanai. Pirms tam augstskolai pašai sava nama nebija, un RMI administrācija, fakultātes un studiju vietas bija izkaisītas pa visu Rīgu.

Fotogrāfijas liecina, ka todien augstskolas vadība bija uzlikusi galvā studentu cepurītes, kuru pamatkrāsa ir tumši sarkana – tāda pati kā Latvijas karogā; kad 1957. gadā pēc RMI studentu iniciatīvas ieviesa šādas cepurītes, krāsu pamatojums bija gluži cits: sarkanā – dzīvības, melnā – nāves, baltā – cerību krāsa. Drošu liecību nav, tāpēc varam tikai minēt, vai toreiz, 80. gadu nogalē, kad Latvija vēl bija Padomju Savienības sastāvā, cepurītes simbolizēja ne vien studentijas garu, bet arī atbalstu tālaika Atmodas aktivitātēm, kas nedaudz vēlāk veicināja Latvijas neatkarības atjaunošanu.

Padomju laikā nebija akadēmisko svētku tērpu tradīcijas. 1988. gada imatrikulācijas ceremonijas fotoattēlos redzam, ka līdz ar cepurītēm augstskolas vadība nēsā arī plecu lentes tādās pašās krāsās. Tā ir pirmā reize, kad RMI vadībai akadēmisko svētku laikā atšķiras tērpa elementi. Rektors un citi vadības pārstāvji pirmo reizi uzvilka talārus divus gadus vēlāk, 1990. gadā. Pirmo rektora tērpu (kopiju, jo oriģināls saudzīgi glabājas muzeja krātuvē) var apskatīt Rīgas Stradiņa universitātes Vēstures muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā, kas atrodas blakus aulai, bet atbildes uz jautājumu, kāpēc rektors valkā talāru, var rast, iepazīstoties ar izstādi vitrīnā pie aulas no 2023. gada 26. augusta līdz 29. decembrim.

Norises vieta

Telpa
K korpusā, 1. stāvā, gaitenī pie aulas
Datums: -