9. maijā plkst.18.30 grāmatnīcā-bārā Bolderāja ar stāstījumu Būtība/saikne: politeisms, vēsture un japāņu dievības (kami) (Essence/Relation: polytheism, history and Japanese spirits (kami)) uzstāsies Londonas Universitātes koledžas pētnieks Tobia Farneti.
Politeistisko un sinkrētisko reliģiju pētnieciskā literatūra (piemēram, par Candomble un Santeria) līdz šim koncentrējusies uz divām atšķirīgām dievību izpratnēm. No viena skatpunkta, dievībām piemīt pastāvīga daba, – tās pastāv ārpus laika un pārmaiņām. No otras puses, dievības piedzīvo nepārtrauktas cilvēka un vides mijiedarbības diktētas un arvien no jauna radītas pārmaiņas. Šajā stāstījumā, pievēršoties japāņu šinto dievībām (kami), piedāvāšu atšķirīgu skatījumu uz politeismu. Ar ikdienas rituālu, svētnīcu dokumentu un ģimeņu vēstures analīzes palīdzību es centīšos atainot, kā kami vienlaikus pastāv gan ārpus laika, gan arī kā mainīgas vēsturisko attiecību kristalizācijas. Piedāvāšu argumentu, ka tās nav divas atšķirīgas konceptualizācijas, bet gan savstarpēji saistītas un līdzatkarīgas dievību izpratnes – vēsture un mūžība satiekas noteiktos rituālā kalendāra mirkļos, radot jaunu politeisma izpratni vēsturisko pārmaiņu kontekstā.
Par lektoru
Tobia Farneti (Tobia Farnetti) ieguvis doktora grādu Londonas Universitātes koledžā (UCL), kur pašreiz darbojas kā goda pētnieks un pasniedzējs. Viņa galvenās pētniecības jomas ir Japāna, kā arī reliģijas, politikas un estētikas krustpunkti. 2019. gada pavasara semestrī pētnieks pasniedz reliģijas antropoloģijas kursu RSU Sociālās antropoloģijas maģistra studiju programmas studentiem.
Pasākumu organizē Latvijas Antropologu biedrība sadarbībā ar RSU sociālās antrpoloģijas programmu.