Enerģētikas trilemma Baltijas jūras reģionā: diskursīvās vides indeksa attiecībā uz energodrošību, taisnīgumu enerģētikas jomā un vides ilgtspējību metodoloģija
Mērķis
Apraksts
Krievijas karš Ukrainā ir palielinājis Baltijas jūras reģiona ievainojamību gan reģionālās drošības, gan energoapgādes un energoresursu sadales ziņā. Baltijas jūras reģiona valstu pozīcijas un valstu piešķirtās nozīmes enerģētikas trilemmas dimensijām (energoapgādes drošība, taisnīgums enerģētikas jomā, vides ilgtspēja) līdz šim ir maz pētītas. Salīdzinoši diskursīvie pētījumi joprojām ir retums (Isoaho & Karhunmaa, 2019). Lai arī pastāv dažādi indeksi enerģētikas trilemmas mērīšanai, trūkst kvantitatīvu instrumentu enerģētikas trilemmas diskursīvās puses novērtēšanai. Piemērojot jauktu pētniecības dizainu, kurā apvienotas kvalitatīvas un kvantitatīvas pieejas diskursa analīzei, kā arī izmantojot Latviju un Vāciju kā divus Baltijas jūras reģiona gadījuma pētījumus, šis projekts pievēršas pētnieciskajai plaisai, attīstot diskursīvās vides indeksa attiecībā uz energodrošību, taisnīgumu enerģētikas jomā un vides ilgtspējību metodoloģiju. Šāds indekss ļaus ātri un salīdzinošā veidā identificēt, kā publiskajā telpā tiek pasniegti un apstrīdēti ar enerģētiku saistītie izaicinājumi. Zināšanas par to ir svarīgas, lai noteiktu sadarbības iespējas enerģētikas pārejas jomā Baltijas jūras reģionā, kā arī atklātu trūkumus enerģētikas trilemmas uztverē, kas kavē raitu, godīgu un ilgtspējīgu pāreju enerģētikā.
Projekta aktivitātes
- Pētniecība, lai konceptualizētu indeksu, divās projekta universitātēs – Rīgas Stradiņa universitātē (Latvija) un Greifsvaldes Universitātē (Vācija).
- Diskusija par indeksa sākotnējām aprisēm divās zinātniskajās konferencēs:
- Greifsvaldes Universitātes konferencē Predictable Futures? On the Impact of Fear and Insecurity in the Baltic Sea Region Vācijā, Greifsvaldē, 2023. gada 7.–8. jūnijā;
- 15. Baltijas studiju Eiropā konference Turning Points: Values and Conflicting Futures in the Baltics Lietuvā, Kauņā, 2023. gada 15.–17. jūnijā.
- Projekta rezultātu prezentācijas semināros, kuru mērķauditorija ir abu projektā iesaistīto universitāšu pētnieki un studenti, kā arī ar enerģētikas jautājumiem saistītie eksperti.
Baltijas–Vācijas Augstskolu biroja projektu finansiāli atbalsta Vācijas Akadēmiskās apmaiņas dienests (DAAD) no Vācijas Ārlietu ministrijas piešķirtajiem līdzekļiem.
Projekta aktualitātes
15. novembrī notiks diskusija par enerģētikas trilemmu Latvijas un Vācijas politiskajā diskursā