Pārlekt uz galveno saturu

Labākās prakses universitāte: transformācijas un pielāgošanās process izaicinājumu vidē

Projekta/līguma nr.
LV_UA /2023/1
Projekta finansējums
40 000,00 EUR, Latvijas valsts budžeta finansējums
Projekta īstenošana
01.03.2023. - 31.12.2024.

Mērķis

Projekta mērķis ir veicināt partnervalstu augstākās izglītības iestāžu un zinātnisko institūciju noturību un transformāciju, lai stiprinātu to spējas darboties izaicinošajā ģeopolitiskajā vidē.

Apraksts

Projektā tiks pētīti starpdisciplināri izaicinājumi, kas saistīti ar abu valstu augstākās izglītības iestāžu pārveidi un pielāgošanos, lai tās kļūtu noturīgākas pret mūsdienu izaicinājumiem. Projekts ir veltīts visaptverošai augstākās izglītības iestāžu vadības mehānismu un instrumentu izpētei, kas nodrošina augstākās izglītības un pētniecības, zinātnes attīstības procesa  noturību izaicinošajā ģeopolitikā situācijā.

Zinātniskā projekta ietvaros tiks risināti atsevišķi jautājumi augstākās izglītības nozares ilgtspējas un nepārtrauktības jeb noturības nodrošināšanā ārkārtējā vai izņēmuma situācijā. Pētījumā tiks analizētas partnervalstu pieredzes augstskolu pārvaldības jomā ārkārtējā vai izņēmuma situācijā, kā arī izvēlētas pārvaldības stratēģijas ieviešanas efektivitātes pamatojums. Projekta ietvaros tiks publicēti zinātniskie raksti, sagatavotas zinātniskās videolekcijas, tiks piedāvāti risinājumi augstskolu iekšējās sistēmas ilgtspējas nodrošināšanai, lai veicinātu izglītības un zinātnes procesa nepārtrauktību un noturību, tiks izstrādāta e-rokasgrāmata ar ieteikumiem augstskolu vadībai izaicinošajā ģeopolitiskajā vidē.

Zinātniski pētnieciskā darba rezultāti būs publiskoti, lai nodrošinātu to pieejamību plašākai sabiedrības, it īpaši projektu mērķa grupai, studentiem, nozares ekspertiem u. c.

Projekta nodevumu vidū vairāku videolekciju izstrāde, lai pamatā sniegtu informāciju par augstskolu iekšējo sistēmu ilgtspējas nodrošināšanu ar mērķi  veicināt izglītības un zinātnes procesa nepārtrauktību un noturību mainīgā ģeopolitiskajā vidē. Projekta dalībnieka V. Rakstiņa vadībā sagatavotas trīs videolekcijas, kas sniedz padziļinātu ieskatu par stratēģiskās atkarības ietekmes riskiem un izaicinājumiem augstākās izglītības un pētniecības telpā.

Video nr. 1

Video nr. 2

Video nr. 3

Projekta jaunumi

27.08.2024.

Notika projekta partneru tikšanas, kuras laikā tika apspriests Rokasgrāmatas par institucionālās noturības un riska pārvaldības stiprināšanu augstākās izglītības iestādēs izstrāde saturs.

Kā daļa no Latvijas–Ukrainas sadarbības projekta Labākās prakses universitāte: transformācijas un pielāgošanās process izaicinājumu vidē top visaptveroša rokasgrāmata, kas vērsta uz institucionālās noturības un riska pārvaldības spēju stiprināšanu akadēmiskajās un zinātniskajās iestādēs. Šis resurss sniegs būtiskas vadlīnijas universitātēm un pētniecības organizācijām, lai tās varētu sevi pasargāt no dažādiem riskiem, vienlaikus saglabājot savu darbības integritāti un akadēmisko brīvību.

Tikšanās laikā Latvijas un Ukrainas sadarbības programmas projekta ietvaros RSU un Nacionālās aviācijas un kosmosa universitātes Harkivas Aviācijas institūta (National Aerospace University – "Kharkiv Aviation Institute" NAU "KhAI") pārstāvju komanda pārrunāja rokasgrāmatas izstrādes procesu un tās nozīmi institucionālās noturības stiprināšanā. Tikšanās laikā tika apspriesti arī galvenie rokasgrāmatas ieteikumi un to praktiskā īstenošana abu valstu akadēmiskajās iestādēs.

Rokasgrāmata sniegs arī rekomendācijas par padziļinātas pārbaudes un drošības pārvaldības pilnveidošanu, lai mazinātu iespējamos riskus, kas saistīti ar ārvalstu nelabvēlīgo ietekmi. Šīs rokasgrāmatas mērķis ir stiprināt institucionālo noturību un risku vadību, veicināt uzņēmējdarbības nepārtrauktību un veidot sagatavotības kultūru, kas palīdzētu universitātēm un zinātniskajām organizācijām aizsargāt sevi, savu personālu, studentus, reputāciju, vērtības un partnerības. Latvijas un Ukrainas projekta partneru sadarbība un kopīgā apņemšanās ir svarīgs solis ceļā uz drošāku un ilgtspējīgāku akadēmisko vidi abās valstīs.

Projekta ietvaros izstrādāta rokasgrāmatas prezentācijas paredzēta 2024. gada novembrī.


Šo pētījumu finansē Latvijas un Ukrainas divpusējās sadarbības programmas zinātnes un tehnoloģiju sadarbības projekts (2023) Best Practice University: Transformation and Adaptation Process in Challenges Environment (Labākās prakses universitāte: transformācijas un adaptācijas process izaicinošā vidē), projekts Nr. LV_UA/2023/1

This research is funded by the Latvian—Ukrainian Joint Programme of Scientific and Technological Cooperation Project (2023) ‘Best Practice University: Transformation and Adaptation Process in Challenging Environment’, Project No LV_UA/2023/1

Projekta aktivitātes

  1. Rakstiņš, V., Palkova, K., Sprūds, A., Agapova, O. (2024). "Minimising the Risks of Foreign Influence in Research and Academic Context." In: Nechyporuk, M., Pavlikov, V., Krytskyi, D. (eds) Integrated Computer Technologies in Mechanical Engineering - 2023. ICTM 2023. Lecture Notes in Networks and Systems, vol 996. Springer, Cham.
    DOI: https://doi.org/10.1007/978-3-031-60549-9_8 Minimising the Risks of Foreign Influence in Research and Academic Context | SpringerLink
  2. Dalība konferencē: Karina Palkova, Vitālijs Rakstins, Andris Sprūds and Olena Agapova "Minimising the Risks of Foreign Influence in Research and Academic Context." ICTM2023 Conference
    Vairāk informācija par konferenci
    Programma
  3. Rakstiņš, V., Palkova K., Juļa L., "Improving cybersecurity measures in academic institutions to reduce the risk of foreign influence." Socrates. Rīga Stradiņš University Faculty of Law Electronic Scientific Journal of Law., vol. 2024, no. 1-29, Sciendo, 2024, pp. 75-79.
    https://doi.org/10.25143/socr.29.2024.2.75-79
    Lasīt rakstu

Projekta komanda