Pārlekt uz galveno saturu

Precīzijas medicīna KAS pacientiem: mākslīgais intelekts integrētai ģenētiskai, funkcionālai un anatomiskai koronārās cirkulācijas novērtēšanai (PROGRESS)

Projekta/līguma nr.
ES RTD/2021/3
Projekta finansējums
1 081 410,00 EUR, No kura RSU budžets 209 010 EUR
Projekta vadītājs
Projekta īstenošana
01.05.2021. - 30.04.2024.

Mērķis

PROGRESS galvenais mērķis ir izstrādāt instrumentu precīzākai, reproducējamākai un automatizētākai pacientu KKC veidošanas potenciāla prognozēšanai, ko varētu izmantot efektīvākai KAS pacientu pārvaldībai. Mūsu hipotēze ir, ka pacientu potenciālu attīstīt KKC daļēji nosaka ģenētika. Tādējādi, identificējot ar KKC asociētos ģenētiskos variantus, būtu iespējams prognozēt KKC veidošanos. Lai pārvarētu iepriekšējo pētījumu grūtības KKC detekcijā, mēs izmantosim uz mākslīgā intelekta (MI) algoritmiem balstītas angiogrammu attēlu un ģenētiko variantu analīzes, ar mērķi uzlabot KAS pacientu riska stratifikāciju un pārvaldību, pamatojoties uz viņu KKC veidošanās profilu, kam sekotu savlaicīga terapeitisko pieeju izvēle, lai stimulēt KKC veidošanos un tādējādi uzlabotu pacientu izdzīvošanas rādītājus pēc diagnozes noteikšanas. Mēs jau esam savākuši liela izmēra KAS pacientu kohortas ar ģenētiskajiem un angiogrammu attēlu datiem. Uz MI balstīta attēlu analīze palīdzēs objektīvi detektēt KKC fenotipus, kā arī post-hoc radīt surogātfunkcionālos parametrus (kas tiks pēcāk pārbaudīti invazīvi fenotipizētā pacientu kohortā). Tas kalpos par pamatu genoma mēroga asociācijas pētījumam par KKC, kas tiks veikts lielās detektēšanas un apstiprināšanas kohortās.

Apraksts

Koronāro artēriju slimība (KAS) rada milzīgu slogu pacientiem un veselības aprūpes sistēmām visā pasaulē. Visizplatītākais KAS cēlonis ir ateroskleroze, asinsvadu iekaisuma slimība, kas pakāpeniski aizsprosto artērijas, radot dzīvībai bīstamas sekas koronārajā asinsritē. Bieži vien asinsrites sistēma pielāgojas, veidojot kolaterālās artērijas, kā rezultātā ievērojami uzlabojas ilgtermiņa pēc-išēmijas iznākums. Tādējādi savlaicīga pacienta kolaterāļu kolaterāļu jeb maza izmēra apvedceļa asinsvadu veidošanas potenciāla detektēšana ir nozīmīgs faktors ar KAS saistītajā personalizētajā medicīnā. Tradicionālie KAS riska faktori nespēj prognozēt koronāro kolaterāļu cirkulācijas (KKC) attīstības potenciālu. Turklāt ar KKC saistītajos pētījumos joprojām ir vērojamas dažādas pretrunas, kas galvenokārt saistītas ar grūtībām precīzi un reproducējami detektēt KKC.