Intensīvās terapijas aprūpe (MDAK_227)
Īsumā par studiju kursu
Mērķis
Sniegt teorētiskās un praktiskās zināšanas un iemaņas par intensīvās terapijas vispārējās un speciālās aprūpes principiem, taktiku pacientiem ar orgānu un organisma sistēmu patoloģijām.
Priekšzināšanas
Nepieciešamas priekšzināšanas, kas apgūtas iepriekšējos studiju gados par aprūpes procesu pacientiem internajā medicīnā un ķirurģijā, klīnisko farmakoloģiju, anatomiju, fizioloģiju un vispārējo patoloģiju, klīniskiem laboratoriskiem izmeklējumiem, ārstnieciskām un diagnostiskām procedūrām stacionētiem un ambulatoriem pacientiem atbilstoši klīniskiem procedūru standartiem, par kardiopulmonālās reanimācijas pamatalgoritmu, šoka pamatelementiem.
Rezultāti
Studiju kursa apguves rezultātā studenti iegūs zināšanas par vitālo funkciju novērtēšanas, nodrošināšanas un uzturēšanas taktiku intensīvās aprūpes laikā. Mācēs formulēt un secīgi sakārtot aprūpes prioritātes visu vecumu grupu pacientiem. Iegūs zināšanas par aprūpes nodrošināšanu orgānu un sistēmu funkciju traucējumu gadījumos, aprakstot kompetentu aprūpes rīcības plānu. Studenti mācēs sistematizēt zināšanas par pacientu invazīvām/neinvazīvām monitoringa metodēm, klīniskām un diagnostiskām procedūrām. Mācēs atpazīt mehāniskās sirds atbalsta sistēmas hemodinamikas uzturēšanai. Izskaidrot mākslīgās plaušu ventilācijas metodes un formulēt aprūpes principus; uzskaitīt medikamentozās un infūziju terapijas ievades veidus, metodes un aprīkojumu. Zinās paskaidrot transfuzioloģijas pamatprincipus; pamatot enterālās un parenterālās barošanas principus un taktiku. Definēt un izklāstīt sāpju vērtēšanas un atsāpināšanas veidus, metodes. Spēs atpazīt un nosaukt intensīvajā terapijā biežāk lietojamās medicīniskās ierīces un tehnoloģijas (ECMO, IABP, mākslīgie kambari, nieru, aknu aizstājterapija). Mācēs ieteikt ādas veseluma saglabāšanas pasākumus (izgulējumu profilakse, ārstēšana); infekcijas kontroles taktiku; pacienta izglītošanas principus un komunikācijas metodes. Spēs organizēt pacientam drošu vidi.
Studiju kursa apguves rezultātā studenti pratīs plānot, veikt, analizēt un dokumentēt visa vecuma grupu pacientu aprūpi. Novērtēt, nodrošināt un uzturēt pacienta vitālās funkcijas, izmantot neinvazīvās/invazīvās monitoringa metodes. Veikt pacientu orgānu sistēmu funkciju novērtēšanu; identificēt aprūpes prioritātes; plānot, organizēt un veikt pacientu aprūpi pamatojoties uz pacientu vajadzībām, kā arī novērtēt pacientu ārstniecisko un aprūpes intervenci, izmantojot attiecīgās skalas. Studenti pratīs nodrošināt elpceļu caurlaidību izmantojot manuālās un instrumentālās metodes, izvērtēt elpošanas mazspējas pakāpi, nodrošināt adekvātu oksigenāciju, ventilācijas režīmus. Studenti pratīs veikt dozētu medikamentozo aprūpi, infūziju terapiju un transfūzijas. Sagatavot nepieciešamo aprīkojumu un asistēt ārstam pie ārstnieciskām un diagnostiskām un invazīvām procedūrām. Pratīs pielietot dzīvībai svarīgu funkciju uzturošas iekārtas, tehnoloģijas. Nodrošināt pacientam drošu vidi intensīvās terapijas nodaļā; informēt un izglītot pacientu, pacienta piederīgos, aprūpes komandas locekļus. Dokumentēt veikto aprūpi un darbības intensīvās terapijas laikā, izmantot informācijas tehnoloģijas. Novērtēt veikto aprūpi dinamikā. Spēs uzņemties atbildību par saviem lēmumiem un rīcību, argumentēt un profesionāli izskaidrot savu viedokli, saistībā ar pacientu aprūpi.
Novērtēt pacientu organisma vitālās funkcijas un paredzēt aprūpes darbības funkciju nodrošināšanai. Klasificēt un sakārtot aprūpes prioritātes. Pamatot pacientu klīniskā stāvokļa izvērtējumu, izmantojot attiecīgas skalas. Novērtēt un paredzēt ar aprūpi un ārstēšanu saistītās esošās un potenciālās komplikācijas. Izstrādāt aprūpes darbību taktiku un spēt attiecināt tās uz konkrētu klīnisko situāciju. Paredzēt un pārbaudīt aprūpei nepieciešamo aprīkojumu, tehnoloģijas. Integrēt mūsdienu metodes un tehnoloģijas medikamentozās un infūziju terapijas nodrošināšanai. Izstrādāt intensīvas aprūpes rīcības taktiku, tādējādi nodrošinot pacientiem ķirurģisko un terapeitisko procedūru izpildi. Analizēt un interpretēt laboratoriskos izmeklējumus un ekspress analīzes, kā arī salīdzināt iegūtos datus dinamikā. Izstrādāt pacientu agrīnās rehabilitācijas taktiku pēcoperācijas un intensīvās terapijas laikā. Radīt pacientam drošu vidi. Izvērtēt veikto intensīvās terapijas aprūpes procesu, dokumentāciju, nepieciešamības gadījumā ieteikt modificēt aprūpes plānu. Demonstrēt individuālu attieksmi pret pacientu. Integrēt un radīt vispārējas aprūpes vadlīnijas, argumentēt un profesionāli pamatot veikto aprūpi. Ieteikt un pārliecināt pieņemt uz argumentiem balstītus, pārbaudāmus un zinātniskas domāšanas ceļā izstrādātus lēmumus attiecībā uz pacientu aprūpi, veselību vai dzīvību. Paredzēt sniegt precīzu informāciju pacientiem un viņu ģimenēm par aprūpes aspektiem, atbilstoši intensīvās terapijas specifikai.