Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Struktūrvienība: RSU Liepājas filiāle
Kredītpunkti / ECTS:2 / 3
Kursa vadītājs:Dagnija Brutāne
Līmenis:1. cikla (Bakalaura)
Mērķauditorija:Māszinības
Studiju kursa aprakstsPilns apraksts
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna

Mērķis

Sniegt studentiem teorētiskas zināšanas un praktiskas iemaņas vesela bērna aprūpē, kā arī par biežākajām bērnu vecuma saslimšanām un to aprūpi un profilakses pasākumiem. Sniegt studentiem zināšanas par sievietes reproduktīvo veselību, tās veicināšanu, aprūpes īpatnībām dažādos sievietes dzīves posmos. Radīt izpratni par fizioloģiskas grūtniecības norisi, dzemdību un pēcdzemdību posma aprūpi.

Priekšzināšanas

Anatomijā un fizioloģijā, patoloģiskajā fizioloģijā, klīniskajā farmakoloģijā un medikamentozajā aprūpē, transkulturālajā aprūpē, starppersonu saskarsmē, vispārējās aprūpes procesā.

Rezultāti

Zināšanas

Studiju kursa apguves rezultātā studējošie iegūs zināšanas par galvenajiem reproduktīvās veselības un dzemdību palīdzības aspektiem, sievietes dzīves periodiem, fizioloģiskas grūtniecības un pēcdzemdību perioda norisēm, kā arī par jaundzimušo un bērnu aprūpi un vesela un slima bērna aprūpi; iegūs zināšanas par bērnu un viņu piederīgo izglītošanu veselības veicināšanā un slimību profilaksē.

Prasmes

Studiju kursa apguves rezultātā studējošie spēs ievākt ginekoloģisko anamnēzi, veikt vaginālo apskati un paņemt citoloģisko iztriepi, veikt krūšu pašizmeklēšanu. Praktiski spēs nozīmēt un izskaidrot izmeklējumu rezultātus grūtniecei antenatālās aprūpes laikā fizioloģiski noritošas grūtniecības gadījumā, mācēs identificēt riska faktorus, lai novērstu patoloģisku grūtniecības norisi. Pratīs novērtēt pēcdzemdību periodu. Studiju kursa apguves rezultātā studenti pratīs arī lietot iegūtās zināšanas praktiskajā darbā; veikt jaundzimušo, zīdaiņu un bērnu aprūpi ambulatorajā praksē; atpazīt un risināt bērnu slimību pacientu aprūpes problēmas; veikt pacientu un viņu piederīgo izglītošanu; sniegt psiholoģisko atbalstu pacientiem un viņu piederīgajiem; veidot saskarsmi ar pacientiem un viņu piederīgajiem, ņemot vērā viņu vecumu, dzimumu, veselības stāvokli, personības īpatnības un, ievērojot profesionālās ētikas principus un pacientu tiesības. Izstrādāt, izvirzīt un risināt aprūpes prioritātes pediatriska pacienta aprūpes gadījumā. Pratīs iegūt, analizēt un dokumentēt anamnēzes (subjektīvos un objektīvos) datus, identificēt aprūpes vajadzības pamatojoties uz novērtējumu, strukturēti formulēt esošās un potenciālās aprūpes problēmas. Pratīs atpazīt bērna vecumam raksturīgāko saslimšanu sistēmu grupu klīniskos simptomus, diagnostisko, ārstēšanas metožu principus un sniegt neatliekamo palīdzību.

Kompetences

Spēs izskaidrot skrīningdiagnostikas testu nepieciešamību, identificēt grūtniecības riska faktorus, veikt pamata antenatālo aprūpi, nodrošināt optimālu pēcdzemdību aprūpi. Spēs plānot, nodrošināt un vadīt aprūpes procesu bērnam ar akūtu un hronisku saslimšanu. Spēs patstāvīgi iegūt, atlasīt, analizēt informāciju aprūpes procesā. Spēs atpazīt pacienta aprūpes problēmas un tās koriģēt visos aprūpes līmeņos saskaņā ar pacienta saslimšanu. Spēs veikt pacienta izglītošanu aprūpes, veselības profilakses un rehabilitācijas laikā.