Patoloģija sabiedrības veselības speciālistiem (PAK_041)
Īsumā par studiju kursu
Mērķis
Sniegt topošajiem sabiedrības veselības speciālistiem pamata zināšanas un izpratni par biežāko slimību būtību, lai veidotu stabilu pamatu tālākajām studijām, epidemioloģiskās situācijas analīzei un zinātniskiem pētījumiem sabiedrības veselībā.
Priekšzināšanas
Cilvēka anatomija. Vēlamas priekšzināšanas normālajā fizioloģijā un histoloģijā vai šūnu bioloģijā.
Rezultāti
Studiju kursa apguves rezultātā students zinās un spēs argumentēti izskaidrot biežāko slimību un vispārīgu patoloģisku procesu būtību, cēloņus un riska faktorus, patoģenēzi un tās atspoguļojumu klīniskās norisēs, laboratorajos un attēldiagnostikas izmeklējumos, iespējamās komplikācijas un sekas, iznākumus, saistību ar sabiedrības veselības procesiem un to zinātnisku analīzi. Apgūstamie vispārīgie patoloģiskie procesi aptver iekaisuma un brūču dzīšanas, drudža, perifērās asinsrites traucējumu, hipoksijas, audzēju attīstības vispārīgos aspektus. Speciālās patoloģijas sadaļā studējošie apgūst kardiovaskulāro, plaušu, kaulu, centrālās nervu sistēmas, krūts dziedzera un biežāko endokrīno slimību patoģenēzes jautājumus kā pamatu tālākām studijām, izpratnei par klīnisko simptomu un laboratoro izmaiņu veidošanos un to atklāšanu, sabiedrības veselības analīzi.
Students pratīs argumentēti izvērtēt biežāk sastopamo slimību patoģenēzi, saistīt to ar slimību klīniskajām izpausmēm un diagnostikas pamatiem, kā arī epidemioloģisku analīzi. Strudents pratīs praktiski rīkoties, lai organizētu ģimenes ārsta vai speciālista praksē nepieciešamos audu un/ vai laboratoros izmeklējumus, interpretētu un kritiski analizētu to rezultātus saistībā ar slimības kopējo ainu; pratīs interpretēt un organizēt minētos izmeklējumus zinātnisku pētījumu mērķiem.
Iegūtās kompetences aptver dažādu orgānu un to sistēmu slimību patoģenēzi, rada izpratni par organismā notiekošajiem patoloģiskajiem procesiem kā klīnisko izpausmju pamatu un kalpo kā bāze tālākajām klīniskajām studijām klīnisko kompetenču iegūšanai un izpratnei.