14. novembris – Pasaules diabēta diena
Cukura diabēts ir hroniska vielmaiņas slimība, kam raksturīgs paaugstināts cukura (glikozes) līmenis asinīs un ar to saistītie veselības traucējumi. Pasaules diabēta dienu 1991. gadā izveidoja Starptautiskā diabēta federācija un Pasaules Veselības organizācija, reaģējot uz bažām par pieaugošajiem diabēta radītajiem draudiem veselībai.
Jaunākie PVO dati liecina, ka 422 miljoni cilvēku visā pasaulē slimo ar diabētu, un joprojām tiek prognozēts slimnieku skaita pieaugums – līdz 2030. gadam tas varētu pat divkāršoties.
Pasaules diabēta dienu katru gadu atzīmē 14. novembrī, sera Frederika Bantinga dzimšanas dienā, kurš kopā ar Čārlzu Bestu 1922. gadā atklāja insulīnu.
Katru gadu Pasaules diabēta dienas kampaņa koncentrējas uz īpašu tēmu, kas ilgst vienu vai vairākus gadus. Pasaules Diabēta dienas 2021.–2023. gada tēma ir "Diabēta aprūpes pieejamība – kad tad, ja ne tagad?"
Vismaz 50 % cilvēku nemaz nezina un nenojauš par cukura diabētu. Tādēļ ir nepieciešami informatīvi pasākumi, lai pievērstu uzmanību šai slimībai, vēršot akcentu uz agrīnu diagnostiku un profilaksi. Mūsdienu dzīvesstila ietekmē, ko bieži raksturo mazkustīgums, palielināts ogļhidrātu daudzums uzturā, neveselīga pārtika un palielināts ķermeņa svars, ir vērojama tendence diabēta slimniekiem kļūt arvien jaunākiem.
Cukura diabēts ir hroniska slimība, kuras pamatpazīme ir paaugstināts cukura (glikozes) daudzums asinīs. Normāls glikozes līmenis ir > 6,1 mmol/l. Glikoze ir organisma enerģijas avots – šūnas to izmanto enerģijas iegūšanai. Lai šūnas iegūtu enerģiju, glikozei no asinīm jānokļūst šūnā, šo procesu nodrošina hormons insulīns, kuru ražo aizkuņģa dziedzera ß šūnas. Ja insulīns ir nepietiekams, glikoze paliek asinīs. Cukura diabēta gadījumā aizkuņģa dziedzera ß šūnas neražo insulīnu pietiekošā daudzumā (1. diabēta tips) vai organisms nespēj insulīnu efektīvi izmantot un tā ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta (2. diabēta tips). 1 tipa diabētu konstatē 10–15 % gadījumu un ar to saslimst galvenokārt bērni un pieaugušie vecumā līdz 40 gadiem. 2. tipa diabēts ir daudz biežāk sastopams – 85–90 %, ar to saslimst pārsvarā cilvēki pēc 40 gadu vecuma.
- Diabēts ir galvenais akluma, nieru mazspējas, sirdslēkmes, insulta un ekstremitāšu amputācijas cēlonis.
- Veselīgs uzturs, regulāras fiziskās aktivitātes, normāla ķermeņa svara uzturēšana un izvairīšanās no tabakas lietošanas ir veidi, kā novērst vai aizkavēt 2. tipa diabēta rašanos.
- Cukura diabētu var ārstēt un izvairīties no tā sekām vai aizkavēt ar diētas ievērošanu, fiziskām aktivitātēm, medikamentiem un regulāru veselības pārbaudi.
PVO mērķis ir stimulēt un atbalstīt efektīvu mēru pieņemšanu diabēta un tā komplikāciju uzraudzībai, profilaksei un kontrolei, īpaši valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem. Šajā nolūkā PVO:
- sniedz zinātniskas vadlīnijas diabēta profilaksei;
- izstrādā cukura diabēta diagnostikas un aprūpes normas un standartus;
- veicina izpratni par globālo diabēta epidēmiju, atzīmējot Pasaules diabēta dienu (14. novembrī);
- veic diabēta un tā riska faktoru uzraudzību.
(SPKC, 2021)
Vairāk par šo tēmu:
PVO mājaslapa
Pasaules Diabēta federācijas mājaslapa
Latvijas Diabēta federācijas mājaslapa