25. novembris – Pasaules diena cīņai ar vardarbību pret sievietēm
Vardarbības pret sievietēm novēršana un reaģēšana uz to ir cilvēktiesību, dzimumu līdztiesības un sabiedrības veselības prioritāte. Katrai valstij un kultūrai ir jāgādā, lai sievietes dzīvotu drošībā.
Šai dienai – 25. novembrim, kas vērš uzmanību cīņai ar vardarbību pret sievietēm, – seko 16 dienas aktīvisma pret vardarbību dzimuma dēļ, kurā PVO stiprina apņemšanos cīnīties pret vardarbību pret sievietēm.
Lai veicinātu izpratni, šī gada tēma ir "Oranžā pasaule: izbeidziet vardarbību pret sievietēm tūlīt!". Oranžā krāsa simbolizē gaišāku nākotni bez vardarbības pret sievietēm un meitenēm. Esi daļa no oranžās kustības!
2021. gadā PVO publicēja datus no visu laiku lielākā pētījuma par vardarbības pret sievietēm izplatību. Ziņojumā PVO un ANO dati par vardarbību pret sievietēm liecina, ka 1 no 3 sievietēm dzīves laikā ir pakļauta fiziskai vai seksuālai vardarbībai no partnera vai seksuālai vardarbībai no personas, kas nav partneris.
Divus gadus ilgušie pandēmijas ierobežojumi, piemēram, mājsēdes un pārvietošanās ierobežojumi ir vēl vairāk palielinājuši sieviešu pakļaušanu vardarbībai.
Lielākā daļa sieviešu, kuras ir bijušas vai tiek pakļautas vardarbībai, neatklāj savu pieredzi un skaļi par to nerunā. Veselības sistēma ir svarīgs atbalsta punkts, lai identificētu vardarbības skartās sievietes un sniegtu emocionālu vai fizisku atbalstu.
Ir izstrādātas četras jaunu moduļu vadlīnijas veselības aprūpes vadītājiem, kas ir iekļautas PVO mācību programmā veselības aprūpes speciālistiem, lai apmācītu sniegt atbalstu vardarbībā cietušajām sievietēm. Liela nozīme ir likumdošanai, cilvēktiesībām, veselības aprūpes vadītājiem, lai stiprinātu veselības sistēmas reakciju uz vardarbību pret sievietēm katrā valstī. Šāda resursu pakete valstu veselības sistēmu reaģēšanas stiprināšanai pret vardarbību pret sievietēm ietver instrumentus un procesus nacionālo protokolu un vadlīniju izstrādei, mācību materiālu atjaunināšanai un darbam ar dažādām nozarēm.
Pētījumi liecina, ka 1 no 5 bēgļu vai pārvietotu sieviešu piedzīvo seksuālu vardarbību. Kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana vardarbību piedzīvojušajiem ir ļoti svarīga jebkurā krīzē, neatkarīgi no tā, vai tās ir dabas katastrofas, konflikti vai slimību strauja izplatība. PVO sadarbojas ar partneriem visā pasaulē, lai veicinātu veselības sistēmu reakciju uz vardarbību pret sievietēm un meitenēm krīzes apstākļos.
2021. gadā tiek atzīmēta 30. gadadiena, kopš 16 dienu aktīvisma kampaņai pret dzimumu vardarbību. To vada aktīvisti visā pasaulē. PVO lepojas, ka stāv līdzās kolēģiem ANO, aģentūrām un iedvesmojošām organizācijām un paaudzēm, kas nenogurstoši strādā, lai novērstu un reaģētu uz vardarbību pret sievietēm un bērniem.
Kopumā vardarbība izpaužas fiziskās, seksuālās un psiholoģiskās formās, kas ietver:
- partneru vardarbība (sišana, psiholoģiska vardarbība, izvarošana laulībā, sieviešu slepkavība);
- seksuāla vardarbība un uzmākšanās (izvarošana, piespiedu seksuālas darbības, bērnu seksuāla vardarbība, piespiedu laulības, uzmākšanās uz ielas, vajāšana, kiberuzmākšanās);
- cilvēku tirdzniecība (verdzība, seksuāla izmantošana);
- sieviešu dzimumorgānu kropļošana;
- bērnu laulības.
("Gender equality – We must do better, and we can!" – WHO, 2021)
Vairāk informācijas:
WHO International Day for the Elimination of Violence against Women
UN International Day for the Elimination of Violence Against Women