Pārlekt uz galveno saturu
Starptautiskā sadarbība
EIT Health uzsaukumi
EIT Health
  • EIT Health jau trešo gadu organizē inovāciju konkursu EIT Health RIS Innovation Call ar mērķi atbalstīt daudzsološus, novatoriskus veselības aprūpes projektus

  • EIT Health RIS Innovation Call pēdējo divu gadu laikā ir atbalstījis arī vienu jaunuzņēmumu no Latvijas, un konkursa rezultātā 2019.–2020. gadā kopumā ar diviem miljoniem eiro tika atbalstīti 28 Eiropas veselības aprūpes novatoru konsorciji

 

 

 

eitH_EU_logo.jpg

Ikgadējā konkursa EIT Health RIS Innovation Call mērķis ir atbalstīt inovācijas veselības aprūpē, kas tiek izstrādātas pētnieku komandās progresīvākajos Centrālās, Austrumu un Dienvideiropas reģionos, tostarp daudzsološus Latvijas jaunuzņēmumus. Pēdējo divu gadu laikā seši jaunuzņēmumi tika finansēti no Rumānijas un Slovēnijas, trīs no Itālijas, Portugāles un Horvātijas un pa vienam no Igaunijas, Slovākijas, Grieķijas, Čehijas, Latvijas un Lietuvas. Konkursā katrs izvēlētais projekts saņem dotāciju, mentoringa un sacensību iespējas, kā arī piekļuvi augstākā līmeņa veselības aprūpes dalībnieku tīklam Eiropā, lai palīdzētu attīstīt viņu novatoriskos risinājumus.

No Latvijas finansējumu saņēma konsorcijs, kura sastāvā ir Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Universitātes Ķīmijas fakultāte un Latvijas jaunuzņēmums Semantic Intelligence.

Projekts Mākslīgajā intelektā balstīta intelektuālā īpašuma analīzes platforma jaunu zāļu atklāšanai ir tehnoloģija, kas var palīdzēt farmācijas un pētījumu līgumorganizācijām paātrināt zinātniskās pētniecības procesus zāļu izstrādes agrīnos posmos, kad komerciālu lēmumu pieņemšanai ir kritiski svarīgi ātri un precīzi analizēt milzīgas datu plūsmas. Projekta mērķis ir būtiski samazināt laiku, kas vajadzīgs ievērojama apjoma lielo veselības datu apstrādei. Mākslīgā intelekta programma semantiskos meklējumos ietver gan vārdus, gan ķīmiskas struktūras, kā rezultātā lietotājs var atklāt informāciju daudz ātrāk, nekā izmantojot esošās tehnoloģijas. Tas ir jo īpaši svarīgi, kad laika ir maz, piemēram, kā pašlaik, kad visa pasaule mēģina izstrādāt īpaši progresīvu vakcīnu vai zāles tādu jaunu pandēmiju apkarošanai kā jaunais un nāvējošais koronavīruss.

“Visā pasaulē veselības aprūpes sistēmām un veselības aprūpes speciālistiem koronavīrusa pandēmijas dēļ šogad nācās saskarties ar ļoti nopietniem izaicinājumiem, un diemžēl šķiet, ka šis izaicinājums nebūt nav beidzies. Tādēļ tagad ir vēl jo svarīgāk atbalstīt jaunas, novatoriskas un revolucionāras veselības iniciatīvas, kas sniedz jaunus risinājumus un var atvieglot pacientu, ārstu un medicīnas darbinieku dzīvi un padarīt ārstēšanas procesu efektīvāku. Mūsu mērķis ir atbalstīt nākamās paaudzes novatorus, lai veicinātu jaunu veselības aprūpes uzņēmumu izveidi,” teica Monika Tota (Mónika Tóth), EIT Health InnoStars RIS programmas vadītāja.           

2019. gadā 33 % no atbalstītajiem projektiem strādāja ar lielajiem datiem, mākoņrisinājumiem, mobilajām lietotnēm un platformām, taču 2020. gadā šis skaitlis pieauga līdz gandrīz 40 %. Šī tendence atspoguļo globālo tendenci: tā kā veselības aprūpes sniedzēji rada milzīgu datu apjomu katru dienu, ir liela nepieciešamība rast risinājumus, kas spēj analizēt un interpretēt šos datus. Tas ir vēl jo svarīgāk pandēmijas laikā. Pagājušajā gadā puse no atbalstītajām komandām izstrādāja tādus jaunus veselības aprūpes risinājumus, kā plāksterus psoriāzes ārstēšanai vai aktīvo 3D šūnu kultūras sistēmu primārajiem hepatocītiem.

Pieteikšanās dalībai programmā – no 1. oktobra līdz 15. novembrim

Prasības dalībai konkursā

  • Partnerība, kuras sastāvā ir biznesa partneris (obligāts) un vismaz viens dalībnieks (akadēmiskais partneris vai pētniecības vai veselības aprūpes iestāde)
  • Vadošajam partnerim jābūt reģistrētai filiālei NUT2 reģionā, kurā atrodas EIT Health centrs
  • Veselības aprūpes idejas ir pabeigušas IML 2 (ideja) un ir sākušas IML 3 (koncepcijas pierādījums) vismaz divi no četriem domēniem