Ceļš uz panākumiem. Deinas Zalānes pieredze RSU biznesa inkubatorā
Jau ceturto gadu Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) biznesa inkubators B-Space īsteno inkubācijas programmu INK, kas interesentiem sniedz iespēju pilnveidot savas biznesa idejas. Programmas noslēgumā, Demo dienā, dalībniekiem ir iespēja cīnīties par līdz pat 2500 EUR lielu atbalstu savas idejas realizēšanai.
Deina Zalāne ir RSU programmas Starptautiskais bizness un ilgtspējīga ekonomika studente un jāšanas sporta entuziaste, kuras ideja Vibro Brace (ar vibrācijas funkciju aprīkota treniņu aproce konkūra un iejādes disciplīnas jātniekiem) Demo dienā ieguva otro vietu.
Sarunā ar B-Space mentoru Kristapu Zaļo, Deina dalās pārdomās par savu pieredzi B-Space, iedvesmu un kā atrast uzņēmējdarbības iespējas savā ikdienā.
Deina Zalāne B-Space Demo dienā kopā ar RSU prorektoru akadēmiskajā darbā asoc. prof. Dinu Šmitu
Kā nonāci pie savas idejas?
Lielā mērā pateicoties Kristapam. Iesaistīties uzņēmējdarbībā nav bijis man dzīves mērķis. Man agrāk bija sajūta, ka noteikti neesmu no tiem radošajiem cilvēkiem, kuri varētu izdomāt kādu ģeniālu ideju, bet tad, studiju kursā Praktiskā uzņēmējdarbība, kuru pasniedz Kristaps, bija jāveido biznesa plāns. Ar jāšanas sportu nodarbojos jau deviņus gadus, tādēļ šķita loģiski meklēt problēmu un iespējamo risinājumu tur. Tā dzima ideja par Vibro Brace. Atceros, ka toreiz par biznesa plānu saņēmu ļoti sliktu vērtējumu, bet kā jau students vienu savu ideju izmantoju arī citos universitātes kursos, tādējādi to attīstot tālāk. Inkubatorā nonācu, jo saņēmu balvā 20 mentoringa stundas par veiksmīgu Vibro Brace idejas piedāvājuma prezentāciju citā konkursā.
Rodas iespaids, ka tu esi ļoti drosmīga, jo lēkt iekšā nezināmajā nav viegli. Kā tu pati sevi raksturotu?
Esmu sapratusi, ka izaicinājumi mani motivē ikdienā. Man ir interesanti tos pārvarēt, man aizraujošs ir pats process. Ja vienīgais mērķis ir nopelnīt miljonu, ceļš būs sarežģīts, un iespēja padoties ir ļoti augsta. Es šo ceļu redzu kā individuālus izaicinājumus, kurus pārvarot es sev pierādu, ka varu sasniegt arvien vairāk. Manī ir degsme, uguns un sajūta, ka jāiet uz priekšu. Tas viss rodas tikai darot. Arī pārliecība, ka sanāks, rodas, pārvarot nesaistāmus mazus izaicinājumu ikdienā.
Gan jau ceļš uz balvu nav bijis viegls. Kādi ir lielākie izaicinājumi šajā procesā?
Otrajā studiju gadā sapratu, ka vēlos papildināt teorētiskās zināšanas ar praktisku pieredzi, un sāku strādāt radio. Līdztekus darbam, par zirgu ir jārūpējas septiņas dienas nedēļā, un mācības arī aizņem lielu daļu mana laika. Rezultātā bija neiespējami visu apvienot, un pārmērīgais stress neļāva kvalitatīvi pievērsties nevienai aktivitātei. Samierinājos, ka būs jāizvirza prioritātes, un tas ir grūts process, bet, jo ātrāk šo atziņu pieņem, jo pašam ir vieglāk. Vibro Brace izstrādes procesā saskāros arī ar problēmām komandas darbā.
Kā ir uzstāties Demo dienā? Vai piedāvāt savu ideju ir viegli?
Tas nebija grūti, jo biju ar ideju jau ilgi strādājusi, kā arī kursā, ko Kristaps vada, biju ieguvusi vērtīgu pieredzi piedāvājumu izstrādē. Man ir iemācīts, kāds ir idejas piedāvājuma mērķis un struktūra, tādēļ jutos droši. Uz Demo dienu gāju ar patiesu ticību un degsmi par Vibro Brace ideju. Es gāju ar sajūtu, ka esmu uzvarētāja un domāju, ka tas arī citiem lika noticēt, ka es tāda esmu. Domāju, ka pieredzei ir liela loma, lai izdotos: esmu mērķtiecīgi apmeklējusi vairākas prezentācijas mākslas meistarklases un kursus.
Tava prezentācija patiešām bija veiksmīga. Vai bija sajūta, ka būsi labāko trijniekā?
Ja godīgi, jā! Pasākumā ierados tieši uz savas idejas prezentācijas laiku, un domāju, ka tas, ka neredzēju citu prezentācijas, palīdzēja.
Tev ir sava produkta prototips. Pastāsti par tā izveidi!
Lielu atbalstu saņēmu no B-Space piesaistītā mentora, kurš mudināja pēc iespējas ātrāk izveidot izdevīgu variantu, lai pārbaudītu produkta funkcionalitāti. Pa saviem līdzekļiem iegādājos līdzīgu produktu – lai gan bija nepieciešams ieguldīties, tas deva papildu motivāciju, jo zināju, ka prototips Demo dienā palīdzēs iegūt punktus un atpelnīt ieguldīto!
Kādi ir tavi tālākie plāni?
Pašreiz ir mērķis izveidot un testēt manām vajadzībām pielāgotu prototipu. Esmu runājusi ar jātniekiem, lai izprastu viņu vajadzības, un priecājos, ka ir interese no nozares speciālistiem un sportistiem.
Ko tu ieteiktu studentam, kurš lasīs šo interviju un apsver nākamgad nākt uz B-Space?
Aicinu sapņot lielus sapņus, kā arī būt gatavam strādāt: ja vēlies sasniegt vairāk nekā citi, rēķinies, ka jāstrādā vairāk, nekā to dara citi.
Kad uznāk šaubas, vai uzņemties kādu risku, iesaku iedomāties, ka esi filmas galvenais varonis – kā tad tu rīkotos? Man šķiet, ka tas palīdz būt drosmīgākam, uzdrīkstēties un darīt vairāk!