Pārlekt uz galveno saturu
Konsolidācija
Attīstība
Darbiniekiem

8. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) notika pirmā diskusija par sporta speciālistu sagatavošanas jautājumiem un nākotnes tendencēm Latvijā. Diskusijā, kurā piedalījās 25 dalībnieki, tostarp sporta industrijas eksperti, RSU un RSU Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijas (LSPA) pārstāvji, tika izvērtētas sporta zinātnes studiju programmas un izskatīti priekšlikumi to uzlabošanai un pilnveidošanai, lai tuvākajā nākotnē varētu piedāvāt augstvērtīgas studiju iespējas nākotnes sporta speciālistiem.

Diskusijas galvenais mērķis bija izvērtēt pašreizējās sporta speciālistu sagatavošanas programmas RSU LSPA, vienlaikus apkopojot ekspertu ieteikumus par jaunu, mūsdienīgu studiju programmu izveidi, kas atbilstu sporta darba tirgus prasībām un tehnoloģiskajām inovācijām.

Akadēmiskās izglītības un darba tirgus mijiedarbība sporta jomā

RSU rektors prof. Aigars Pētersons uzsvēra nepieciešamību stiprināt sporta izglītības saikni ar darba tirgus prasībām, akcentējot sporta zinātni kā starpdisciplināru virzienu, kurā būtiski integrēt inovatīvas sporta un veselības aprūpes digitālās tehnoloģijas, kas vitāli nepieciešamas starptautiski konkurētspējīgu sporta speciālistu sagatavošanā. Turklāt viņš pauda nepieciešamību nodrošināt sporta nozares attīstībai domāto studiju programmu pieejamību starptautiskā līmenī.

Diskusijas dalībnieki uzsvēra: lai piesaistītu jaunus speciālistus, jāceļ nozarē, jo īpaši sporta treneru profesijā, strādājošo atalgojums un jārada motivējoša vide darbam specialitātē.

Ekspertu viedokļi un priekšlikumi

Diskusijā piedalījās ievērojami sporta nozares pārstāvji, tostarp Sandis Ozoliņš, Kaspars Gorkšs, Kārlis Lejnieks un Gunta Vaičule, kuri uzsvēra, ka vajadzīga ciešāka sadarbība starp sporta institūcijām un akadēmisko vidi. Sporta praktiķi rosināja studiju programmās stiprināt praktiskās zināšanas sporta psiholoģijā un komunikācijā, lai jaunie speciālisti būtu labāk sagatavoti reālai darba videi.

Eksperti arī ierosināja, ka sporta izglītībā būtu jāveicina inovāciju izmantošana, īpaši digitālajās tehnoloģijās, kā arī jāveido augstas klases sportistiem pieejamas duālās karjeras studiju programmas.

Sporta trenera prasmju attīstība: komandas darba, digitālo rīku izmantošanas un treniņu plānošanas prasmju stiprināšana.

Vadības un stratēģiskās plānošanas prasmes

Sporta organizāciju vadītājiem nepieciešama dziļāka izpratne par valsts sporta politikas darba virzieniem, problēmu risināšanu un stratēģisko plānošanu, lai efektīvi vadītu komandas un organizācijas.

Jau ziņots, ka RSU konsolidācijas procesā ir pārņēmusi visas tiesības un saistības, kas attiecas uz LSPA, izstrādājot saskaņotu attīstības stratēģiju un veidojot vienotu veselības un sporta zinātnes ekosistēmu. Plānots, ka trīs līdz piecu gadu laikā tiks nodrošināta kvalitatīva, starptautiski konkurētspējīga, pētniecībā balstīta augstākā izglītība un laba pārvaldība RSU LSPA. RSU resursi nodrošinās augstāku kvalitāti izglītības studijām un pētniecībai, turklāt augstskolas varēs kopīgi izmantot IT sistēmas, projektu vadības, juridiskos un citus resursus.

Sporta nozari pārstāvēt tika aicināti: Kārlis Lejnieks (bijušais Latvijas Olimpiskās komitejas (LOK) ģenerālsekretārs), Mārtiņš Martinsons (FranklinCovey Latvia treneris), Sandra Krūma (Ādažu novada Bērnu un jaunatnes sporta skolas vieglatlētikas trenere un sporta skolotāja), Ēriks Visockis (fizioterapijas centra EV FizioFIT vadītājs, fizioterapeits, fiziskās sagatavošanas treneris), Jānis Kaupe (Latvijas Olimpiskās vienības sporta ārsts), Kaspars Gorkšs (eksperts futbola jautājumos, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektors), Andris Lupiks (LOK Sporta direktors, ilggadējs Latvijas Olimpiskās delegācijas vadītāja vietnieks), Normunds Vārpa (fizioterapeits, Liepājas Sporta pārvaldes projektu vadītājs), Sandis Ozoliņš (hokeja treneris, viens no sava laika ievērojamākajiem NHL hokeja aizsargiem), Gunta Vaičule (vieglatlēte, LOK Atlētu komisijas vadītāja) Inna Alne (sporta klubu MyFitness vadītāja Latvijā) un Dace Gulbe (Labklājības ministra padomniece stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību jautājumos, bijusī LOK mārketinga direktore).

RSU un RSU LSPA pārstāvji: prof. Aigars Pētersons (RSU rektors), Toms Baumanis (RSU administrācijas un attīstības prorektors), asoc. prof. Andris Skride (RSU veselības studiju prorektors), prof. Inga Millere (RSU Veselības un sporta zinātņu fakultātes dekāne), Ingrīda Kalviņa (RSU Attīstības un projektu departamenta direktore), asoc. prof. Dins Šmits (RSU prorektors akadēmiskajā darbā), Baiba Prauliņa (RSU veselības studiju prorektora biroja vadītāja), asoc. prof. Nora Jansone-Ratinika (RSU Pedagoģiskās izaugsmes centra direktore), asoc. prof. Kalvis Ciekurs (RSU LSPA direktora p. i.), Signe Luika (RSU LSPA Vadības un komunikācijas katedras asoc. prof.), asoc. prof. Uģis Ciematnieks (RSU LSPA profesionālā bakalaura studiju programmas Sporta zinātne direktors), prof. Juris Grants (RSU LSPA vadošais pētnieks), doc. Inese Ļubinska (RSU LSPA kvalifikācijas Sporta veida vecākais treneris vadītāja).


Projekts nr. KPVIS 5.2.1.1.i.0/2/24/I/CFLA/005 RSU iekšējā un RSU ar LSPA ārējā konsolidācija. 

finanse_es_nacionalais_attistibas_plans.jpg