EIT Health centrs Latvijā: platforma topošajiem medicīnas vienradžiem
Veselības aprūpes jomā ceļš no inovācijas idejas līdz gatavam produktam vai pakalpojumam ir ļoti garš. Katram produktam un pakalpojumam jābūt datos balstītam, uz pacientiem vērstam, likumdošanai atbilstošam. Piekļuve pacientiem ir sarežģīta, datu sistēmas – nepietiekami sakārtotas. Tāpēc pieprasījums pēc inovatīviem risinājumiem, kas atslogotu veselības aprūpes sistēmu, ir milzīgs, un potenciālais ieguvums gan sabiedrībai, gan pašam idejas autoram – neatsverams. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) EIT Health centrs Latvijā palīdz medicīnas tehnoloģiju inovatoriem neapmaldīties un, izmantojot Latvijas un Eiropas pieejamos resursus, atrast ceļu uz savas idejas īstenošanu.
Informācijas un koordinācijas “lietussargs”
“Mūsu galvenā funkcija ir informēt Latvijas jaunuzņēmumu pārstāvjus, studējošos un pētniekus par iespējām attīstīt viņu idejas EIT Health tīklā un ne tikai, kā arī “savest kopā” ar apmācību programmām un konkursiem – kur startēt, atrast mentorus un iegūt finansējumu,” stāsta RSU Inovāciju centra direktore un EIT Health centra Latvijā vadītāja Līga Žūka, norādot uz vērtīga atbalsta pieejamību, kas ietver ne tikai finansējumu dažādos risinājuma izstrādes posmos, bet arī iespējas saņemt padomus no Eiropas vadošajiem veselības aprūpes nozares ekspertiem un izmēģināt savus risinājumus reālā vidē – slimnīcās un veselības organizācijās.
EIT Health jeb Eiropas Inovāciju un tehnoloģiju institūta veselības aprūpes zināšanu un inovāciju kopiena ir Eiropas Savienības atbalstīta, plaša un dinamiska pasaules vadošo veselības aprūpes inovatoru kopiena, kas apvieno gaišākos prātus no uzņēmējdarbības, pētniecības un izglītības nozarēm, lai risinātu Eiropas nozīmīgākās veselības aprūpes problēmas. EIT Health centrs Latvijā (EIT Health RIS Hub in Latvia) darbojas kopš 2019. gada RSU paspārnē, pildot starpnieka lomu starp lielo EIT Health tīklu un Latvijas veselības aprūpes inovatoriem. Pavisam Eiropā ir 11 šādu “filiāļu”.
Sadarbība un tīklošanās – medicīnas ekosistēmas asinsrite
EIT Health centra fokusā ir stiprināt Latvijas veselības aprūpes inovāciju ekosistēmu, kas tiek darīts, organizējot īpašus pasākumus. Viens no tiem ir hakatons EIT Health i-Days studējošo auditorijai, kas mērķēts uz starpdisciplināru komandu veidošanu un inovatīvu ideju radīšanu, iesaistot dažādās augstskolās, programmās un studiju līmeņos studējošos. Otrs – EIT Health Veselības aprūpes rīta sarunas, kur laipni gaidīts ikviens medicīnas ekosistēmas dalībnieks.
“Uz šiem sarunu rītiem aicinām valsts pārvaldes institūciju, jaunuzņēmumu un savu vārdu jau nostabilizējušu uzņēmumu, kā arī slimnīcu pārstāvjus. Tā ir lieliska iespēja satikties, apzināt problēmas un iespējamo risinājumu dzīvotspēju. Piemēram, nupat aizvadītajā EIT Health Veselības aprūpes rīta sarunu diskusijā “Atvērtās inovācijas ceļi: sadarbības veidi, alianses un tīkli” eksperti diskutēja par pacientu datu koplietošanu un tālāku izmantošanu, kas Latvijā ir vēl samērā nesakārtota joma,” atklāj Līga Žūka. “Latvija nav liela, tāpēc dažu telefona zvanu attālumā varam iepazīties ar dažādu nozaru profesionāļiem, bet tik un tā novērojam, ka starpdisciplināru komandu veidošana ir izaicinājums. Veiksmīgai inovāciju attīstībai ir vajadzīga tīklošanās, savstarpēja saskarsme, diskusijas, domubiedru atrašana. Lai veidotos inovācijas un tiktu radīti pacientu centrēti produkti, idejas, risinājumi un prototipi, inovācijas veselības aprūpē vairāk nekā jebkurā citā nozarē ir jāskata starpdisciplināri.”
EIT Health centrs Latvijā sadarbībā ar vietējām organizācijām rīko vēl citas aktivitātes un pasākumus Latvijas veselības aprūpes inovāciju ekosistēmas attīstībai, piemēram, šogad – Rīgas 1. slimnīcas hakatonu “Lielais četrinieks”, kurā jebkurš interesents tika izaicināts rast idejas slimnīcas četru ēku pilnvērtīgai izmantošanai stratēģiskajā attīstībā. “Mums šķiet interesanti, kā šādi jauninājumi konkrētai iestādei varētu palīdzēt pilnveidot visas ekosistēmas attīstību. Bet, protams, mēs nekoncentrējamies tikai uz Rīgu – mūsu mērķis ir veicināt visaptverošu sadarbību visā Latvijā,” uzsver EIT Health centra Latvijā vadītāja. Tā, piemēram, pavasarī EIT Health Latvijas centrs sadarbībā ar Vidzemes plānošanas reģionu (VPR) un Vidzemes Augstskolu / Eiropas Universitāti (E³UDRES²) organizēja Veselības attīstības projektu darbnīcu, kuras mērķis bija veicināt starpdisciplināru pētniecības un inovāciju projektu attīstību un realizāciju reģionos.
Vēl viens veiksmīgas sadarbības piemērs ir EIT Health, Rīgas Stradiņa universitātes un biedrības Riga TechGirls organizētās bezmaksas tiešsaistes apmācības “Cilvēcīgi par tehnoloģijām” digitālo prasmju attīstības veicināšanai veselības aprūpes nozares pārstāvjiem.
“Šī ir vērtīga sadarbība un izcils piemērs, kā mēs varam jau šobrīd atbalstīt ikvienu, kas strādā vai vēlas strādāt veselības aprūpes nozarē, un arī ilgtermiņā veicināt dažādu nozaru profesionāļu un jaunuzņēmēju mijiedarbību, kā arī jaunu inovāciju radīšanu,”
pārdomās dalās Līga Žūka.
Latvijas attīstība caur katru veiksmes stāstu
Pasaules inovāciju indeksā 2024 Latvija nav pārlieku augstu salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm – ieņemam 42. vietu. Tāpēc no svara ir katrs uzņēmīgs inovators, kurš caur sava sapņa piepildīšanu veicina sabiedrības veselības aprūpes kvalitāti un arī “ieraksta” Latvijas vārdu kā inovāciju centru pasaules kartē. Ir virkne uzņēmumu, kuri aktīvi piedalās EIT Health piedāvātajās programmās dažādās risinājumu izstrādes stadijās un gūst zīmīgus panākumus. Piemēram, EIT Health “absolvents” PrintyMed attīstīta tehnoloģiju mākslīgā zirnekļa zīda ražošanai medicīnas vajadzībām – no brūču pārsējiem līdz pat mākslīgajiem orgāniem. Latvijā jau tiek lietota arī uzņēmuma Birgermind izstrādātā smadzeņu lasīšanas tehnoloģija, kas dod iespēju paralizētiem pacientiem sazināties ar apkārtējiem.
“Mēs nepalīdzam rakstīt projektus, attīstīt produktus, atrast mentorus vai piesaistīt finansējumu. Mēs esam padomdevējs,
kas nodrošina ceļa karti – kurā Eiropas līmeņa programmā pieteikties, ar ko parunāt, kurās slimnīcās vērsties, kādos gadījumos sarunu turpināt ar RSU Inovāciju centru. Sava individuālā maršruta izveide gan paliek katra jaunuzņēmuma ziņā,” saka RSU EIT Health centra Latvijā vadītāja Līga Žūka.