Eksperta padoms: kas jāņem vēra nūjošanas iesācējiem
Fiziskās aktivitātes svaigā gaisā vajadzīgas ikvienam un jebkurā vecumā, īpaši šajā laikā, kad daudzi vairāk laika pavada mājās, strādājot attālināti. "Cilvēks ir radīts tādēļ, lai kustētos!" uzsver Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sporta un uztura katedras asoc. profesore un nūjošanas trenere Irēna Upeniece, kura sniedz padomus nūjošanas iesācējiem.
Nūjošana ir efektīva un saudzīga kustēšanās, kurā galvenais ir pareiza garuma nūjas, lai neradītu nevajadzīgas veselības problēmas.
Kas jāņem vērā, izvēloties nūjas? "Tās jāizvēlas atbilstoši savam augumam un fiziskajai sagatavotībai. Formula, pēc kuras nosaka nūju garumu, ir augums centimetros mīnus 60 centimetri. Taču ir vēl otrs, pavisam vienkāršs veids, kā noteikt pareizo nūju garumu, – kad roka ielikta tā sauktajā nūjas kabatiņā, plaukstu pieliek pie vēdera, un, ja īkšķis ir nabas līmenī, nūjām ir atbilstošais garums. Elkonim jābūt 90 grādu leņķī," video rāda un skaidro nūjošanas trenere Irēna Upeniece.
Nūjotājam jābūt arī atbilstošam tērpam, kurā ir ērti un ne parāk silti, ne pārāk auksti. Vēlami speciālie apavi, kas domāti āra nodarbībām, un aukstā laikā lieti noder cimdi un cepure.
Pirms nūjošanas vispirms jāiztaisnojas, jāatbrīvo pleci un jāpadod tie nedaudz atpakaļ. Jāievelk nedaudz vēders un dibens. Jāpastiepjas uz augšu. Ķermenis nedrīkst būt pārāk saspringts vai pārāk atslābināts.
Kad sāk soļot, jāievēro pareiza tehnika: kreisā kāja – labā roka, labā kāja – kreisā roka. "Kājas kustība sākas ar papēdi, un it kā pārveļamies uz pirkstgalu. Nūjas kabatiņu vajag turēt brīvi, bez sasprindzinājuma! Kad kustība ar roku iet atpakaļ ar nūju, plaukstu atveram, it kā atbrīvojam," stāsta trenere, rādot pareizās kustības.