Jaunais studiju gads un citas aktualitātes. TV3 intervē rektoru
Tuvojoties jaunajam akadēmiskajam gadam, kas Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) sāksies pirmdien, 29. augustā, rektors profesors Aigars Pētersons intervijā TV3 raidījumā 900 sekundes ieskicē vasaras uzņemšanas rezultātus gan Latvijas, gan ārvalstu studentiem, kā arī pašreiz īstenotās un iecerētās reformas augstākās izglītības jomā.
Šīsvasaras uzņemšanu RSU noslēgusi ar kāpumu gan reflektantu skaita, gan uzņemto studentu skaita ziņā. Kā norādīja rektors, šis pieaugums novērojams aizvadīto piecu gadu griezumā. Šovasar interesi par studijām RSU izteikuši par 13 % vairāk reflektantu nekā pērn, bet uzņemti par aptuveni 11 % vairāk studentu. Tas ir būtisks sasniegums laikā, kad augstākās izglītības vidē tiek runāts par studentu skaita kritumu. Turklāt, kā uzsvēra profesors Pētersons, spītējot bažām par pandēmijas apstākļos gūtajām vidusskolēnu zināšanām, jaunuzņemto studentu sagatavotības līmenis ir augsts – RSU šāgada pirmkursnieku vidū vidējais centralizēto eksāmenu līmenis ir ap 70–80 %. Vidusskolēnu zināšanu līmeņa celšanā palīdz arī RSU pašas aktivitātes (piemēram, Jauno mediķu akadēmija (JMA) un aizvadītajā gadā pirmoreiz startējusī JMA Farmācijas skola, Jauno diplomātu akadēmija u. c.).
Kopumā studijas RSU šoruden sāks ap 2400 jauno studentu. Sarunā ar raidījuma moderatori Kristīni Komarovsku rektors ieskicēja, ka 30 gadu laikā, kopš RSU darbojas izglītības eksporta nišā, ārvalstu studentu pārstāvēto valstu portfelis ir krietni mainījies. Kopumā šovasar studijām RSU pieteicās teju tūkstotis reflektantu no 79 valstīm, bet konkursu izturēja un studijas sāks 422 ārvalstu studenti. Lielākā daļa jaunuzņemto studentu ir no Zviedrijas (36 %), Vācijas (23 %), Somijas (11,5 %) un Norvēģijas (9 %), bet kopējais pirmkursnieku pārstāvēto valstu skaits šovasar sasniedz 35. Kopumā RSU patlaban studē 2523 ārvalstu studenti no 65 valstīm, un, kā akcentēja rektors, viņus lielākoties pievelk ne tik daudz studiju maksa, kā programmu kvalitāte, tostarp apmācībā izmantotās simulāciju tehnoloģijas, plašais viesdocētāju skaits, kā arī ārvalstu studiju bāzes. Saistībā ar šo profesors Pētersons ieskicēja arī augstskolas attīstības ieceres Vācijas pilsētā Štādē, kur drīzumā plānots atklāt RSU filiāli, šādi nodrošinot ārvalstu studentiem iziet praktisko apmācības daļu Vācijā.
Studijas RSU šoruden sāks arī vairāki studenti no Ukrainas, kuriem augstskola nāk pretī ar studiju maksas atlaidēm un cita veida atbalstu, piemēram, sedzot daļu no dienesta viesnīcas izmaksām. Intervijā rektors ieskicēja sadarbību arī ar ukraiņu mācībspēkiem un pētniekiem gan sociālo zinātņu, gan medicīnas un veselības aprūpes jomā.
Tāpat intervijā rektors arī iezīmēja sadarbību ar jaunieviesto RSU padomi, strādājot gan pie attīstības stratēģijas izstrādes, gan citiem jautājumiem. Intervijā rektors komentē Izglītības un zinātnes ministrijas ieceri konsolidēt augstskolas, jaunizveidoto koncepciju par augstākās izglītības finanšu modeļa maiņu, studiju maksām un energoresursu cenu kāpumu.