Atzinība
Darbiniekiem
Jubilejas
RSU vēsture

Nesen Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) bibliotēkas direktore Ināra Aploka svinēja apaļu jubileju. Tas bija lielisks iemesls, lai viņu uzrunātu un iepazītu tuvāk.

inara_aploka_portrets-lead.jpg

Ināra Aploka. RSU foto

Ināra Aploka RSU (toreiz – Rīgas Medicīnas institūts) bibliotēku sāka vadīt 1984. gadā pēc rektora prof. Vladislava Korzāna aicinājuma. Viņa uzsāka bibliotēkas modernizāciju, no vecajām telpām Padomju bulvārī (tagad – Zigfrīda Annas Meierovica bulv.) 1987. gadā krājums tika pārvietots un iekārtots jaunajās telpās Dzirciema ielā 16. "Šā gada 1. oktobrī būs 40 gadi, kopš strādāju RSU," smaidot stāsta Ināra.

Kāds ir jūsu dzīves moto?

Visas situācijas un problēmas dzīvē ir risināmas, bet dažreiz to labāk darīt rīt.

Kas jums vislabāk garšo no ēdieniem un dzērieniem?

Auksts ūdens ar citronu un piparmētrām, martini svētku reizēs un garneles dažādos veidos.

Kas jūs ikdienā iepriecina?

Tuvie cilvēki apkārt, dabas skaistums visos gadalaikos, bet īpaši vasaras vakaros pie ūdens ar ugunskuru, jasmīnu smarža.

Gadalaiks, kurā jūtaties vislabāk? Kāpēc?

Man patīk rudens, kad daba krāsojas un saulē viss mirdz kā zeltā, un man patīk maijs, kad viss ir svaigi zaļš un ziedošs.

Grāmata, filma, opera, baleta vai teātra izrāde, kas jūs īpaši aizkustinājusi vai ietekmējusi?

Mārgaretas Mičelas romāns Vējiem līdzi un filma pēc šīs grāmatas ar kādreiz slaveniem aktieriem Vivjenu Lī un Klārku Geiblu. No turienes arī mans dzīves moto, kad ir sarežģītas dzīves problēmas, – "Par to es domāšu rīt".

Īpaši aizkustināja latviešu seriāls par Emīliju Benjamiņu, joprojām pēc ilgāka laika ar baudījumu noskatījos Jāņa Streiča filmu Likteņdzirnas. Iespaidīga un prātā paliekoša ar skaistām plūstošām balsīm un dekorācijām bija komiskās operas pirmizrāde maijā – Gaetāno Doniceti Mīlas dzēriens Latvijas Nacionālajā operā un baletā. Esmu abonējusi jau otro gadu Latvijas Mediju Vakara romānu un pašlaik ar interesi lasu Sanitas Strautnieces romānu Kvēlojošie. Tas ir otrais viņas romāns, un man patīk aizraujošais sižeta risinājums.

Kā jūs atpūšaties?

Grāmatas, izbraucieni ar laivu vasarā, agrāk slēpošana ziemā un velosipēds, laba filma. Rūpējos par savām puķu dobēm un dažreiz pat ar puķēm sarunājos, ja negrib ziedēt vai augt. Tas tiešām kādreiz palīdz...

inara_aploka_jubilare-lead.jpg

RSU vadība sveic Ināru Aploku nozīmīgajā dzīves jubilejā. No kreisās: veselības studiju prorektors Andris Skride, zinātņu prorektore Agrita Kiopa, Ināra Aploka un rektors Aigars Pētersons. RSU foto

Jūsu aizraušanās vai vaļasprieki?

Izcept ģimenei ko garšīgu – pīrādziņus, picu, plātsmaizi –, konservēšana ziemai.

Ja jums būtu iespēja satikt un aprunāties ar kādu vēsturisku personību, kura tā būtu un kāpēc tieši tā?

Grūti pateikt, bet varētu būt prezidents Kārlis Ulmanis. Kāpēc viņš izdarīja tik liktenīgu izvēli par nepretošanos okupantiem? Rezultāts no tā nemainītos, un būtu daudz cilvēku upuru, bet būtu arī savādāka vēsturiskā apziņa.

Kas jādara, lai pasauli padarītu labāku?

Nedrīkst ļaunu atdarīt ar ļaunu, lai gan ne vienmēr tas dzīvē ir iespējams. Visur, kur iespējams, jāiet ar labestību. Priecājos par franču tautu, kur vēlēšanās uzvarēja saprāts. Ļaunuma pasaulē ir nežēlīgi daudz, bet labais tomēr notur pasauli līdzsvarā. Es ļoti ceru, ka sabruks reiz ļaunuma impērija, tāpat kā sabruka padomju savienība.