Pārlekt uz galveno saturu
RSU zinātnes sinapses
Studentiem
Darbiniekiem
Doktorantiem
Pētniecība

Renātes Teterovskas promocijas darbs sniedz pārskatu par iespējamo augu ekstraktu lietojumu veterinārmedicīnā. Tā mērķis bija noteikt fenola savienojuma daudzumu un veidus augu ekstraktos, to antioksidatīvo un antibakteriālo iedarbību pret govs mastītu izraisošām baktērijām.

“Eiropas etnofarmakoloģiskajos pētījumos ir ziņots par 590 augu lietošanu pret dažādām veterinārām slimībām, tomēr ir ļoti maz pētījumos balstītu pierādījumu par augu efektivitāti liellopu mastīta ārstēšanā,”

promocijas darba saturu iezīmē autore Renāte Teterovska

Pētījumā izmantotie augu paraugi bija Latvijā sastopamie parastā biškrēsliņa ziedi un lapas, vērmeles, vībotnes, viršu laksti un ozola miza. Zinātniskajā literatūrā trūkst publikāciju par izvēlētajiem augiem, un vēl mazāk ir zināms par šo augu izmantošanu veterinārmedicīnā, tāpēc autore koncentrējās uz šo augu ekstraktu antibakteriālo un antioksidatīvo īpašību novērtēšanu.

biskreslini_renates_teterovskas_disertacija-lead.jpgBiškrēsliņu ievākšana. Foto no Renātes Teterovskas privātā arhīva

Asteru un ēriku dzimtas augi ir vieni no visbiežāk izmantotajiem latviešu tautas medicīnā. Asteru dzimtai piederošās vībotnes, vērmeles un biškrēsliņus izmanto gremošanas, nervu un elpošanas sistēmu un ādas slimību ārstēšanā. Ēriku dzimtai piederošie virši tiek izmantoti pret sāpēm un iekaisumiem. Arī ozola miza un vērmeles folklorā bieži minēti kā ārstniecības līdzekļi. 

Pētījumam govju mastītu izraisošo baktēriju paraugus nodrošināja Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Biotehnoloģijas pētniecības laboratorija, un augu ekstraktu iedarbību uz govs mastītu izraisošajām baktērijām pētīja RSU Bioloģijas un mikrobioloģijas katedrā. Nākotnē pētījums jāturpina arī uz dzīvniekiem.

Ko atklāja augu ekstraktu antibakteriālās analīzes

Tika konstatēts, ka pētījumā analizētajiem augu ekstraktiem piemīt gan antibakteriāla iedarbība pret govs mastītu izraisošām baktērijām, gan antioksidatīvā aktivitāte. 

Pētāmie augi saturēja ievērojamu daudzumu fenola savienojumu un tanīnu, par kuriem pētījumos bieži netiek ziņots bet kuriem ir farmakoloģiska iedarbība. Antibakteriālā aktivitāte ir atkarīga no specifiskām fenola savienojumu kombinācijām nevis no to kopējā daudzuma. Lai iegūtu labāku antibakteriālo iedarbību un sasniegtu plašāku antibakteriālo spektru, varētu kombinēt augu ekstraktus.

renates_teterovskas_disertacijas_attels.jpgTiek gatavoti paraugi. Ozola miza. Foto no Renātes Teterovskas privātā arhīva

Biškrēsliņa ziedus un lapas, ozola mizu un virša lakstus varētu potenciāli izmantot kā antibakteriālus līdzekļus pret liellopu mastītu izraisošām baktērijām, kā arī pret multirezistentiem baktēriju celmiem. 

Ozola mizai, viršu lakstiem, biškrēsliņam ir antioksidatīvās darbības potenciāls. Šajos augu ekstraktos esošajiem fenola savienojumu veidiem ir būtiska ietekme uz antiradikālo aktivitāti. Šī aktivitāte varētu pozitīvi ietekmēt atveseļošanās procesus.

Turpmākie soļi

Pētījuma rezultāti liecina, ka dabas vielas var tikt izmantotas jaunu antibakteriālo līdzekļu izstrādei, kas spētu risināt problēmu ar antibakteriālo rezistenci.

Turpmākos pētījumos jāanalizē to iedarbība uz dzīvniekiem, sinerģija ar antibiotikām un citām veselības problēmām. Šī darba dati var tikt izmantoti, lai izveidotu zāļu formu, kurai būtu profilaktiska darbība vai ārstnieciska iedarbība govs mastīta gadījumā. 

Renātes Teterovskas promocijas darba Polifenolus saturošu augu ekstraktu antioksidatīvā un antibakteriālā iedarbība pret govs mastīta izraisītājiem aizstāvēšana notiks 2025. gada 4. aprīlī. Plašāka informācija