Pārlekt uz galveno saturu
Lepojamies!
Studentiem
Darbiniekiem
Atzinība

Foto: Ģirts Miksons

26. marta vakarā Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) rīkotajā Gada balvas medicīnā svinīgajā ceremonijā godināti arī RSU kolēģi. Turklāt mūsu kolēģi ieguvuši nozīmīgākās balvas. Kopumā pasākumā pasniegtas 22 balvas, tajā skaitā speciālbalvas.

Balvu par mūža ieguldījumu medicīnā šogad saņēma divi izcili ārsti: sirds ķirurgs, RSU rezidentūras specialitātes Sirds ķirurgs vadītājs prof. em. Romans Lācis un gastroenteroloģe, endoskopiste Anita Lapiņa, kura strādā RSU FLPP projektā.

Savukārt Gada cilvēks medicīnā 2024 balva piešķirta traumatologam, ortopēdam Mārtiņam Malzubrim, RSU Ortopēdijas katedras pasniedzējam. Viņš saņēma arī Latvijas medicīnas fonda speciālbalvu par darbu sabiedrības labā – par nozīmīgo darbu cilvēces labā, veicot pašaizliedzīgu darbu un atbalstu Ukrainai kopš kara sākuma. 

Plašāk par galveno balvu saņēmējiem

Dr. hab. med. Romans Lācis, RSU emeritētais profesors, ir ilggadējs Sirds ķirurģijas centra vadītājs (1998–2017) un pašlaik vada Sirds ķirurģijas centra konsultatīvo padomi. Viņš ir ievērojams sirds ķirurgs, zināms kā ārsts, kurš 2002. gada 10. aprīlī veica pirmo sirds transplantāciju Latvijā, iezīmējot nozīmīgu pavērsienu valsts medicīnas vēsturē. Savukārt 2015. gadā viņa vadībā Latvijā tika veikta pirmā sirds transplantācija bērnam. Par savu ieguldījumu medicīnā profesors R. Lācis ir saņēmis vairākus apbalvojumus, tostarp Ministru kabineta balvu (2002), Triju Zvaigžņu ordeņa 4. šķiru (2004) un Paula Stradiņa balvu (2014).

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas ārste, Endoskopijas nodaļas eksperte gastrointestinālajā endoskopijā Anita Lapiņa savulaik ilgstoši vadījusi endoskopijas nodaļu, ko pati izveidoja pirms vairāk nekā 40 gadiem. Pēc medicīnas studijām viņa specializējās ķirurģijā un endoskopijā un vēlāk absolvēja klīnisko ordinatūru Maskavas 1. Medicīnas institūta ķirurģijas klīnikā. Ārste nodaļu dibinājusi un izveidojusi par mūsu valsts vadošo kompetences centru savā disciplīnā. Šeit norit plaša studentu un rezidentu apmācība, kā arī pētniecība. Anita Lapiņa vairākkārt saņēmusi dažādas valsts un sabiedrības atzinības: Ministru kabineta Atzinības rakstu par pašaizliedzību un panākumiem,strādājot Latvijas valsts un tautas labā (2004), LU Pateicības rakstu par sadarbību un ieguldījumu, īstenojot LU ESF projektu Agrīnas audzēju diagnostikas un novēršanas starpdisciplinārās izpētes grupā (2011), Atzinības krusta 5. šķiru (2008).

Traumatologs ortopēds Mārtiņš Malzubris ir Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas (TOS) Traumatoloģijas centra vadītājs, Latvijas Traumatologu un ortopēdu asociācijas prezidents. Daudz darba ieguldījis septiskās un rekonstruktīvās ķirurģijas attīstīšanā TOS. Mārtiņš Malzubris paveicis lielu darbu Ukrainas ārstu apmācībā Latvijā un Ukrainā. 2024. gadā apmācījis piecas ārstu grupas Latvijā un veicis piecus braucienus uz Ukrainu kopīgam darbam un apmācībām tās slimnīcās, kur izoperējis vairāk nekā 40 pacientu. TOS pastāvīgi ārstējas trīs līdz pieci Ukrainas pacienti.

Gada notikums – operācija ar 3D tehnoloģiju izmantošanu

Par Gada notikumu medicīnā 2024 tika atzīta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (turpmāk tekstā – Bērnu slimnīca) veiktā operācija, kurā pusaudzim pēc smagas galvas traumas galvaskausa daļa aizstāta ar 3D tehnoloģijā izdrukātu mākslīgo kaulu.
Tas ļāvis ievērojami saīsināt operācijas laiku, mazinot dažādus riskus, kā arī turpmāk uzlabos bērna dzīves kvalitāti. Iespēja aizvietot samērā lielu gabalu no galvaskausa nopietni bojātā kaula ar īpaši precīzā 3D tehnoloģijā izdrukātu mākslīgā kaula daļu Bērnu slimnīcas neiroķirurgiem radās, sadarbojoties ar RSU Stomatoloģijas institūta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīniku. Galvaskausa daļa izgatavota, izmantojot pacienta datortomogrāfijas 3D izmeklējumu, kas veikts Bērnu slimnīcā. Operācija notika, sadarbojoties neiroķirurgam, RSU Stomatoloģijas institūta Mutes, sejas un žokļu ķirurģijas klīnikas virsārstam, mutes, sejas un žokļa ķirurgam asoc. prof. Ģirtam Šalmam.

Latvijā šīs tehnoloģijas izmantošana medicīnā paplašinās, jo tiek īstenots Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas Apvārsnis 2020 finansētais projekts Baltijas Biomateriālu ekselences centrs – BBCE, kurā piedalās arī RSU Stomatoloģijas institūts un RSU. 

Ģirts Šalms: ”Pateicoties Apvāršņa projektam, pirmo reizi arī bērnu neiroķirurģijā varējām izmantot jaunās 3D drukāšanas tehnoloģijas, kuru iespējas aktīvi pētām.

Starp RSU Stomatoloģijas institūtu un Bērnu slimnīcu vairāku gadu garumā izveidojusies stabila sadarbība sarežģītu klīnisko gadījumu ārstēšanā.

Arī šoreiz, uzzinot par vajadzību, radām iespēju palīdzēt pusaudzim.” 

Balvas speciālistiem

Gada ārsts speciālists 2024 šogad ir Jānis Osītis – RSU docētājs, rezidentūras specialitātes Mugurkaulāja ķirurgs vadītājs, traumatologs ortopēds, Ventspils Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Kurzemes Mugurkaula ķirurģijas centra vadītājs. Novērtējot viņa darbu, pacienti raksta, ka viņš ir dakteris ar zelta rokām un raksturo viņu kā iejūtīgu un cilvēcisku ārstu, kurš ir atsaucīgs, uzmanīgs un augsti profesionāls pret katru pacientu.

Nominācijā Gada docētājs 2024 par saviem pedagogiem balsoja RSU un Latvijas Universitātes (LU) ārstniecības studenti. Gada docētājs RSU ir Morfoloģijas katedras docētāja, pediatre, bērnu alergoloģe, Bērnu slimnīcas Hematoonkoloģijas nodaļas virsārste Santa Kursīte. Studenti par viņu raksta: Santa Kursīte ar savu izcilo pasniegšanas metodi un unikālo pieeju spēj padarīt anatomiju saprotamu, loģisku un neaizmirstamu. Viņa izmanto gan precīzus skaidrojumus, gan radošas mācību metodes, kas veicina ilgtermiņa atcerēšanos un klīnisko domāšanu. Tas, kas patiesi izceļ Santu Kursīti, ir viņas cilvēcība un spēja radīt draudzīgu, pozitīvu un atbalstošu atmosfēru. Viņa prot iedvesmot, motivēt un likt katram justies gaidītam savās nodarbībās.

Gada māsa 2024 ir SIA Vidzemes slimnīca 2. terapijas nodaļas virsmāsa, RSU Māszinību un dzemdību aprūpes katedras pasniedzēja Iveta Bērziņa. Cilvēki par viņu raksta: sirsnīga, atsaucīga, ļoti mīloša māsa, kas rūpējās par mazo pacientu un rūpīgi izturas pret vecākiem. Savukārt kolēģi saka: virsmāsa vienmēr palīdz grūtos brīžos, nāk kolektīvam pretī, izturas sirsnīgi pret pacientiem un veic savu darbu kvalitatīvi un rūpīgi. Pie Ivetas Bērziņas var vērsties pēc padoma, kad to vajag visvairāk, aprunāties, kad nejūtas labi. Iveta ir mūsu kolektīva lielākais atbalsts.

Speciālbalvas

A/S Olpha speciālbalva Iedvesma piešķirta RPNC Ambulatorā garīgās veselības aprūpes centra "Veldre" un RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras vadītājam, ārstam psihiatram prof. Mārim Taubem. Un RSU Rehabilitācijas katedras vadošajam pētniekam, Iekšķīgo slimību katedras profesoram Oskaram Kalējam.

A/S Grindeks D. H. Grindeļa balvu par izciliem sasniegumiem Latvijas medicīnā un ieguldījumu sabiedrības veselībā saņēma Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Endokrinoloģijas nodaļas vadītāja prof. Ilze Konrāde, kura ir RSU Iekšķīgo slimību katedras profesore, vadošā pētniece FLP projektā, Doktorantūras nodaļas studiju programmas Veselības aprūpe apakšprogrammas Medicīna vadītāja.

Žurnāls Ievas Veselība pasniedza savu speciālbalvu atsaucīgākajam konsultantam, ko šogad saņēma Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas nieru ārste, Nefroloģijas centra virsārste un RSU Iekšķīgo slimību katedras vadošā pētniece asoc. prof. Ieva Ziediņa.

Latvijas Ārstu biedrības speciālbalva tika piešķirta RSU Infektoloģijas katedras pētniecei un asociētajai profesorei Jeļenai Storoženko par nozīmīgu ieguldījumu medicīnas izglītībā un laboratorās diagnostikas attīstībā, izdodot gāmatu Laboratoriskie izmeklējumi dažādu slimību diagnostikā, kas kļūs par vērtīgu ceļvedi ārstiem un studentiem.

Amatpersonu apsveikuma vārdi

Ceremonijā apsveikuma vārdus teica vairākas amatpersonas. Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs: "Nozīmīgajā Latvijas mediķu godināšanas pasākumā vēlreiz saku paldies jums visiem par iejūtību, pašaizliedzību un augsti profesionālo darbu, ko jūs ikdienā darāt, palīdzot pacientiem dziedēt savu veselību gan stacionārā, gan ambulatori. Saku paldies arī tiem Latvijas mediķiem, kuri iepazinuši kara medicīnu vistiešākajā veidā Ukrainā, nesavtīgi sniedzot tik nepieciešamo palīdzību Ukrainas karavīriem un civiliedzīvotājiem.”

Pasākuma atklāšanā Ministru prezidente Evika Siliņa sacīja: "Vesels cilvēks var labāk parūpēties par savu ģimeni, par valsti, par mūsu nākotni. No sirds pateicos ikvienam medicīnas darbiniekam par profesionalitāti, atbildību un cilvēcību, ikdienā veicot savu darbu!"

Savukārt veselības ministrs Hosams Abu Meri teica:

"Esmu lepns kopā ar kolēģiem sumināt medicīnas talantus – cilvēkus, kuru darbs ir ne tikai profesija, bet arī misija. Spēcīga veselības sistēma ir drošības pamatā,

un pacientiem drošība ir katra ārsta, māsas, vecmātes, farmaceita, ārstniecības uzņēmuma un jebkura cita veselības nozares darbinieka kvalitatīvi veikts darbs, pašatdeve un enerģija."

Gada balva medicīnā svinīgā ceremonija būs skatāma 29. martā ReTV plkst 22, bet atkārtojumā – 30. martā 11.30 un 5. aprīlī 11.00.

Gada balvas medicīnā pasākumu organizē LĀB sadarbībā ar Latvijas Jauno ārstu asociāciju un Latvijas Māsu asociāciju, kā arī LU un RSU. Pasākuma lieldraugi ir AS Olphaun AS Grindeks. “Gada balva medicīnā" tika pasniegta 15. gadu.