Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Darbiniekiem
Konferences, semināri
Pētniecība
Tradicionālie pasākumi

Starptautiskās drošības politika mainās, un demokrātijai ir jābūt gatavai nosargāt savas vērtības, kuras pašlaik ir apdraudētas. Tāds ir viens no diskusijas Military and Diplomatic Instruments in Sustainable Protection Against Hard and Soft Security Crises in NATO and European Union dalībnieku secinājumiem. To atklāja RSU prorektors akadēmiskajā darbā asoc. prof. Dins Šmits, akcentējot starptautiskās drošības nozīmi mūsdienu ģeopolitiskajā situācijā. 

Aizsardzības ministrs prof. Andris Sprūds iezīmēja Latvijas ieguldījumu drošības stiprināšanā, raksturojot Krievijas iebrukumu Ukrainā ne tikai kā reģionālu konfliktu, bet arī kā līdzšinējās starptautiskās kārtības maiņu.

Ministrs uzsvēra ievērojamo finansējuma pieaugumu aizsardzībai, kas drīzumā sasniegs 5 % no iekšzemes kopprodukta, kā arī aktīvo Latvijas bruņoto spēku dalību dažādās starptautiskās mācībās. Svarīga ir skaidras rīcības stratēģijas izstrāde, kā rīkoties jaunajos apstākļos. 

Turpinājumā pētnieces no Ukrainas asoc. prof. Olena Sushyi un PhD Svitlana Chunikhina, iepazīstināja ar pētījumu, kā Krievijas iebrukums ietekmē Ukrainas sabiedrību un starptautisko drošību.

Pētījums liecina, ka pieaug iedzīvotāju vēlme redzēt Ukrainu ES sastāvā. 

Pētnieki Ieva Birka un Didzis Kļaviņš raksturoja Rīgas, Helsinku, Hamburgas un vairāku citu Eiropas pilsētu iedzīvotāju gatavību rīkoties apdraudējuma gadījumā un viņu uzskatus par drošību pilsētā un valstī kopumā. 

Sociālo zinātņu fakultātes docente un vadošā pētniece Una Bērziņa-Čerenkova iepazīstināja ar kopīgo un atšķirīgo Ķīnas un Krievijas drošības politikā un starptautiskās kārtības redzējumā.

Pētniece akcentēja, ka, ņemot vērā Krievijas un ASV politisko komunikāciju, ir novērojama neliela Ķīnas un Eiropas tuvināšanās. 

Savukārt Minho Universitātes Portugālē profesore Sandra Fernandes stāstīja par izmaiņām Portugāles drošības politikā pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Diskusija Military and Diplomatic Instruments in Sustainable Protection Against Hard and Soft Security Crises in NATO and European Union ir daļa no 4. starptautiskās konferences PLACES programmas. Šajā sadaļā tiek apspriesti dažādi militārie un diplomātiskie instrumenti, kas tiek izmantoti, lai nodrošinātu ilgtspējīgu aizsardzību pret dažāda veida drošības krīzēm. Militārie aspekti ietver NATO un ES militārās spējas, krīžu vadības operācijas, kiberdrošību, hibrīddraudus un militāro sadarbību starp dalībvalstīm. Savukārt diplomātiskie instrumenti koncentrējas uz diplomātiskajām iniciatīvām, sankcijām, starptautisko sadarbību, konfliktu novēršanu un miera uzturēšanas misijām. 

Diskusija veicina izpratni, kā efektīvi izmantot pieejamos militāros un diplomātiskos instrumentus, lai nodrošinātu drošību un stabilitāti gan reģionālā, gan globālā mērogā, veicina starptautisko sadarbību un zināšanu apmaiņu, kas ir būtiska, lai sekmīgi risinātu mūsdienu sarežģītos drošības jautājumus.