Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Inovācijas
Darbiniekiem
Pētniecība

Reizēm, lai risinātu veselības aprūpes izaicinājumus, nav nepieciešama īpaša pieredze vai prasmes – pietiek ar apņēmību un spēju izprast pacientu vajadzības. To Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Zinātnes nedēļā pierādījuši studenti un inovāciju entuziasti, kas piedalījās RSU Inovāciju centra, STADA Latvia un EIT Health organizētajā hakatonā MedTech Sprints, divu dienu laikā radot ne vien idejas, bet arī reālus prototipus. 

Divi izaicinājumi, pieci risinājumi

Hakatona dalībnieki tika iepazīstināti ar diviem reāliem veselības aprūpes izaicinājumiem. Pirmais – līdzestības veicināšana – aicināja komandas meklēt veidus, kā motivēt pacientus lietot tiem izrakstītos medikamentus un apmeklēt veselības pārbaudes. Savukārt ar otro izaicinājumu tika meklēti veidi, kā izglītot pacientus, kuriem noteikta bioloģiskā terapija, tomēr nepieciešamas konsultācijas, piemēram, plānojot ģimenes pieaugumu vai kādas medicīniskās procedūras. 

Komandas, no kurām dažas satikušās vien hakatona sākumā, piedalījās ideju darbnīcā un pēcāk kopā izstrādāja savas biznesa idejas ar mērķi risināt vienu no izaicinājumiem. Kā norāda hakatona mentore un STADA Latvia pārstāve Jevgenija Dubro,

dažas komandas veltījušas visu nakti sava risinājuma izstrādei un divas no komandām pat paguvušas pilnībā nomainīt savu sākotnējo ideju.

Par spīti īsajam termiņam un sarežģītajai tēmai, dalībnieki nepadevās un prezentēja savas idejas žūrijai vien 30 stundas pēc hakatona sākuma. 

Hakatonā komandām bija iespēja arī apgūt prezentēšanas mākslu jeb pitching prasmes, konsultēties ar mentoriem – investoriem, jaunuzņēmumu pārstāvjiem, produktu dizaina speciālistiem un mediķiem –, lai uzlabotu savas idejas un pārliecinātos, ka tās ir vērtīgas plašam pacientu lokam.

Apbrīns no žūrijas un apbalvojumi labākajiem

Katrai no komandām bija vien trīs minūtes, kuru laikā prezentēt savu ideju žūrijai, kuras sastāvā bija Dins Šmits (RSU), Madara Paidere (STADA Latvia), Barbara Vízhányó-Fogden (EIT Health InnoStars, Ungārija), Ilona Hartmane (ārste, RSU) un Kristaps Zaļais (RSU biznesa inkubators B-Space). 

Par labākās idejas autoriem un galvenās balvas – 700 EUR – ieguvējiem kļuva komanda Thryve, kuru ideja bija interaktīva mobilā lietotne, kas, izmantojot spēļošanu, veicina veselīgu dzīvesveidu un regulāru ārsta ieteikto medikamentu lietošanu. 

Otrā vieta un 300 EUR idejas attīstībai piešķirts komandai Mind Me, kas izstrādāja elektronisko medikamentu izsniegšanas kārbu personīgai lietošanai un hakatona laikā sagatavoja arī 3D printētu sava produkta prototipu. 

Savukārt komanda Pillenials ar risinājumu It’s okay ieguva RSU Biznesa inkubatora B-Space specbalvu – mentoringa stundas savas idejas attīstībai, kā arī atzinību par ievērojamu biznesa potenciālu.