Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Pētniecība

Autore: Ance Bārzdiņa,
RSU Farmācijas ķīmijas katedras doktorante, docētāja

Mūsdienās arvien biežāk gan Latvijas, gan pasaules zinātnieki iedvesmu jaunām un efektīvām zāļu vielām smeļas ārstniecības augu pasaulē. Jaunākās pieejamās metodes ļauj noteikt simtiem līdz pat tūkstošiem dažādu vielu ārstniecības augos, meklējot risinājumus tādām problēmām kā, piemēram, antibakteriālā rezistence. Vienlaikus pētnieki meklē veidus, kā veiksmīgāk atpazīt fitopreparātu viltojumus, izmantojot augu "ķīmiskos pirkstu nospiedumus".

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) laboratorijās padziļināti pētām, kādas bioloģiski aktīvās vielas satur noteiktu augu ekstrakti, vai tiem varētu būt kāda bioloģiska aktivitāte – antioksidatīva, antibakteriāla vai pretiekaisuma (izvēloties tos, kuriem tas varētu būt raksturīgs). Esam pētījuši melleņu, krūmmelleņu, dzērveņu, melisu, hibisku, plūškoku un citu augu paraugus.

krummellenes_ance_barzdina.jpgLiofilizēts krūmmelleņu ogu paraugs. Foto no autores privātā arhīva

Ja Latvijā augs ir sastopams, tas, protams, padara pētījumu īpaši interesantu. Jo viens un tas pats ārstniecības augs, kas audzis Latvijā vai, teiksim, Itālijā vai Francijā, var atšķirties pēc aktīvo vielu satura un koncentrācijas. Teiksim, ziemeļos mellenēs un dzērvenēs vairāk varētu būt antocianīni – tie dod specifisko krāsu, kā arī tiem piemīt dažāda bioloģiskā aktivitāte.

Atšķirības atkarībā no auga augšanas vietas rada grūtības ārstniecības augu izmantošanu standartizēt – ja tos pašus augus pētīs citviet, pētījuma rezultāti var atšķirties. Tāpēc mēs, izmantojot analītiskās ķīmijas metodes, uzņemam ārstniecības augu ķīmiskos profilus jeb "ķīmiskos pirkstu nospiedumus", un tie neatšķirsies vienam un tam pašam ārstniecības augam, ja tas būs audzis Latvijā, Amerikā vai Ķīnā. Citādāks būs tikai aktīvo vielu daudzums.

Palīdzēsim atpazīt viltojumus

Ķīmisko pirkstu nospiedumu pieeja, starp citu, palīdz arī identificēt augu preparātu viltojumus. Ārstniecības augu produktu viltojumi ir augoša problēma visā pasaulē (daļa šo augu ir reti sastopami un dārgi). Lai gan uz etiķetes ir rakstīts viens, sastāvs var būt pavisam cits. Vai arī tiek pārdots zemas kvalitātes ārstniecības augs, kurš pārstrādes rezultātā zaudējis savas īpašības. Jāņem arī vērā, ka nezināma ārstniecības augu produkta lietošana var izraisīt smagas veselības problēmas, jo noteikti augi var saturēt gan vielas, kas ir veselīgas, gan arī indīgus savienojumus.

rsu_laboratorija_ance_barzdina-lead.jpgDažādas koncentrācijas cianidīna-3-O-glikozīda (antocianīna) standartšķīdumi. Foto no autores privātā arhīva

Internetā var pasūtīt gandrīz visu no jebkuras pasaules vietas. Jāapzinās, ka viltojumu problēmai strauji jāmeklē risinājumi. Kā piemēru var minēt melnā plūškoka produktus, pēc kuriem pieprasījums auga Covid-19 pandēmijas laikā. Vienlaikus tika ziņots, ka strauji pieauga plūškoka produktu viltojumi. Ja pašu augu mēs vēl varam atpazīt, tad gadījumā, ja tas ir pulveris, ekstrakts vai cits produkts, atpazīšana kļūst daudz sarežģītāka. Piemēram, plūškoka ekstrakts vizuāli var būt līdzīgs melleņu, melnā rīsa vai citiem ekstraktiem. Tādēļ izstrādājam analītiskās ķīmijas metodes, lai varētu iegūt plūškoka ogu un citu viltojumos biežāk izmantoto augu ekstraktu ķīmiskos pirkstu nospiedumus. Mērķis ir izstrādāt metodi, ar kuru viegli varētu identificēt viltojumu, kad ne tikai viens augs ir aizvietots ar citu, bet arī vairāku augu maisījuma gadījumā precīzi noteikt visas sastāvdaļas. Šādas metodes nākotnē varētu izmantot gan ražotāji, gan regulējošās institūcijas.

Pirmavots: LSM.lv