Kas Absolventu asociācijai palīdzējis strādāt un neapstāties Covid-19 krīzes apstākļos
Šķiet, ka tik tikko ar cerībām gaidījām 2021. gadu un visu to, ko tas atnesīs. Nu jau pienācis 2022. gads, un tā vien šķiet, ka iepriekšējais gads ir paskrējis nemanot. Par to, kāds asociācijai tas ir bijis, kādi šķēršļi pārvarēti, kādi mērķi sasniegti un ko asociācija ieplānojusi saviem biedriem nākamgad, stāsta Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Absolventu asociācijas izpilddirektors Artūrs Kaļva (attēlā).
2021. gadu sagaidījām ar cerību, ka nākamais gads būs labāks – ar mazāk ierobežojumiem, lielu COVID-19 vakcinācijas aptveri un vairāk vai mazāk atgriešanos vecajās sliedēs. Gads ir pagājis, taču šķiet, ka lietas, uz kurām cerēt, nemaz nemainīsies. Kāds bijis aizvadītais gads Absolventu asociācijā?
Pirmkārt, gribu uzsvērt, ka dzīve noteikti vairs neatgriezīsies vecajās sliedēs. Tās varbūt būs ļoti līdzīgas sliedes, bet noteikti ne tādas pašas – mēs visi esam iemācījušies pasauli organizēt mazliet citādāk nekā līdz šim. Pavasarī mēs veidojām tādus kā iedvesmas vakarus, kurus nosaucām par Zināšanu soļanku, kur tikās daudz dažādi speciālisti, eksperti un cilvēki ar vērtīgu pieredzi noteiktā jomā, lai ar to dalītos. Sākumā domājām, ka pasākums būs kā alternatīva klātienes pasākumam dažas reizes ārkārtas situācijas laikā, tomēr bieži saņemam jautājumu: "Kad būs nākamā?" Šīs tikšanās notika platformā Zoom, bija iespēja pieslēgties daudz vairāk cilvēkiem, nekā tas būtu bijis iespējams klātienē, un šie vakari tiešām bija vērtīgi – tieši tādā formātā kā nepieciešams. Un, kas zina: nebūtu šādu apstākļu pasaulē, varbūt lielākā daļa joprojām nezinātu, kas ir Zoom, un arī mēs nezinātu, ka varam sarīkot tik vērtīgus vakarus mūsu biedriem. Tāpēc jā, – pēc šīs pandēmijas mūsu dzīve un darbi noteikti neatgriezīsies vecajās sliedēs. Būsim paņēmuši līdzi daudz vērtīga no šā laika.
Otrkārt, Absolventu asociācijā gads ir tiešām paskrējis ātri, bet tas ir labi. Ir arī liels gandarījums par padarīto, un tiešām šķiet, ka padarīts ir daudz! Protams, ir vairākas lietas, kuras būtu gribējies darīt citādāk vai vairāk, bet esam rīkojušies maksimāli apstākļos, kādus epidemioloģiskā situācija atļāva. Attiecībā uz nākamo gadu, cerības tiek liktas augstas, bet tās nekādā mērā neatšķiras no citiem gadiem: vienmēr esam mēģinājuši nospraust augstus mērķus, uz kuriem tiekties. Piemēram, viens mērķis bija tāds, lai asociācijā būtu 1000 biedri, un šobrīd esam jau vairāk nekā 1050!
Treškārt, kopš pandēmijas sākuma universitāte ir mainījusi pieeju izlaidumiem. Tagad vasaras izlaidumi norisinās ārā, svaigā gaisā, un mēs cenšamies ar dažādām aktivitātēm piešķirt izlaidumiem savu rozīnīti. Meklējot alternatīvas, pandēmijas laikā var nonākt pie patiešām labiem risinājumiem, kas, manuprāt, ir ļoti veiksmīgi un patīk arī absolventiem – iespēja iemūžināt svarīgo dzīves brīdi svaigā gaisā un brīnišķīgā atmosfērā.
Minējāt, ka padarīts daudz un darba apjoms nemazinās. Kas ir palīdzējis asociācijai strādāt un neapstāties COVID-19 krīzes apstākļos?
Svarīgākais no mūsu palīgiem noteikti ir pati RSU, jo tā spēj ātri, vēl pirms valsts nostājas, reaģēt uz pārmaiņām, un tas, protams, rada vidi idejām, projektiem un darbiem, zinot, ka viss notiks vienā vai citā formātā. Protams, liels paldies jāsaka arī RSU Absolventu asociācijas valdei, kura palīdz vajadzīgos brīžos, uzrauga procesus un nāk klajā ar jaunām idejām.
Pie mums viss notiek dinamiski un nekas nestāv uz vietas, tāpēc esam meklējuši dažādus ceļus, lai pašreizējos apstākļos radītu tādu vidi, kurā varam strādāt. Jau iepriekš minētā Zināšanu soļanka un erudīcijas spēle Erudīts tika rīkota tiešsaistes režīmā, lai mēs spētu nodrošināt sadarbības un tīklošanos apstākļos, kad nav iespējas paspiest roku un iepazīties klātienē.
Taču arī pati COVID-19 krīze ir devusi mums iespēju strādāt ar projektiem tiešā saistībā ar to. Kā piemēru varu minēt sadarbību ar Borisa un Ināras Teterevu fondu un RSU, lai atbalstītu pētniekus unikālas COVID-19 pacientu biobankas izveidē pētniecības vajadzībām. Šāds pētījums sniedz iespēju pētniekiem izzināt šo vīrusu, uzzināt tā imunoloģiskās un ģenētiskās specifikas, kas varētu palīdzēt prognozēt šīs slimības gaitu.
Kas sagādā vislielāko gandarījumu, atskatoties uz 2021. gadu?
Viens no lielākajiem notikumiem šoruden bija Goda doktora, ilggadēja RSU atbalstītāja Borisa Tetereva auditorijas atklāšana RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā. Šāda auditorija ir unikāla Baltijā un tā pavērs iespēju studentiem apgūst studiju procesu modernā vidē, kā arī vadīt dažādas starptautiskās un vietējās konferences. Šī auditorija ir kā pateicība par ilgstošu sadarbību starp augstskolu un Borisa un Ināras Teterevu fondu.
Sadarbība ar Borisa un Ināras Teterevu fondu RSU Absolventu asociācijai ilgst daudzus gadus un ik gadu tā sagādā gandarījumu. Arī šogad sanācis izdarīt daudz. Piemēram, rudens beigās tika atlasīti jauni mērķstipendiāti studiju kursu modernizēšanai. Patlaban docētāji veic studiju kursu izstrādi un ir izsludināta pieteikšanās nākamajai kārtai. Prieks redzēt motivētus un mērķtiecīgus docētājus, kas vēlas studiju vidi padarīt kvalitatīvāku, lai topošo absolventu pieredze studijās būtu vēl saturīgāka.
Šoruden bija arī labvēlīgi un droši apstākļi, tāpēc, pielāgojoties epidemioloģiskajai situācijai valstī, mums izdevās noorganizēt veselus divus pasākumus klātienē – Inteliģences kluba vakaru jaunajā RSU Anatomijas muzejā ar brīnišķīgu stāstu no muzeja vadītājas Ievas Lībietes un profesora Jura Salaka. Otrs bija New Gen vakars, kurā aicinājām studentus pavadīt laiku kopā komiķa Rūdolfa Kugrēna izrādē. Šie vakari Absolventu asociācijas biedriem ir svarīgi, lai ne tikai satiktu bijušos studiju biedrus, kolēģus un draugus, bet arī veicinātu tīklošanos ar jauniem cilvēkiem, un, protams, lai stiprinātu piederību savai alma mater, kad studiju gadi jau sen ir aiz muguras.
Inteliģences kluba vakars RSU Anatomijas muzejā
New Gen vakars ar komiķi Rūdolfu Kugrēnu
Vai ir jau gatavs darbu plāns šim gadam? Kādi būs tuvākie projekti, pasākumi, kuros absolventi no jauna varētu satikties?
Jā, jau janvārī norisinās mūsu pirmā fotoorientēšanās, kur dalībniekiem nelielās komandās būs iespējams iepazīt Rīgu no RSU puses – atklāt vietas, kuras lielākā vai mazākā mērā saistās ar mūsu universitāti un tās absolventiem. Neilgi pēc tam plānojam organizēt arī nākamo Inteliģences klubu, ja epidemioloģiskie apstākļi valstī tos atļaus.
Drīzumā noslēgsies pieteikšanās Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstītajām docētāju mērķstipendijām, kur docētājiem no jauna būs iespēja modernizēt dažādus studiju kursus, padarot studijas kvalitatīvākas. Turpinām arī sadarbību ar Studējošo pašpārvaldi un palīdzēt ar RSU Studentu grantiem un Pētnieku akadēmiju, veicinot pētniecības attīstību studentu vidū.
Kopumā uz 2022. gadu skatāmies pozitīvi: gads solās būt darbu pilns. Priekšā noteikti ir daudz izaicinājumu, taču arī uzvaras un gandarījums, un iespējas veicināt absolventu piederību savai alma mater!