Pārlekt uz galveno saturu
Darbiniekiem
Starptautiskā sadarbība

21. gadsimtā arvien vairāk uzmanības tiek pievērsts dzimumu līdztiesībai. Starptautiskā sieviešu diena ir lieliska iespēja atgādināt, ka līdz vienlīdzīgai sabiedrībai vēl tāls ceļš ejams un gan zinātne, gan uzņēmējdarbība ir lauciņi, kur nepieciešamas izmaiņas. Pēc UNESCO datiem, tikai 33 % pētnieku pasaulē ir sievietes.

eit_health_nometne_sievietem.jpg

Kaut gan Latvijā situācija ir daudz līdzsvarotāka, jo no visiem pētniekiem 52,2 % ir sievietes, arī mēs nevaram atslābt, jo inovatīvos jaunuzņēmumos jābūt progresam.

Latvijas Centrālās statistikas pārvaldes 2019. gada dati liecina, ka 36,6 % Latvijas sieviešu ir augstākā izglītība, un tas ir par 7,3 % vairāk nekā vidēji Eiropas Savienībā. Turklāt 75,7 % no visiem 2019. gada absolventiem veselības un sociālās aprūpes programmās bija sievietes. Sieviešu ar doktora grādu Latvijā jau ir vairāk nekā vīriešu. Ja šī tendence turpināsies, apmēram 40 gadu laikā vairāk nekā 55 % no doktora grāda ieguvējiem būs sievietes.

Tas skaidri parāda, ka Latvijā pieaug to sieviešu skaits, kuras ir augsti izglītotas un motivētas darboties veselības aprūpes jomā. Tomēr EIT Health Latvijas centra dati rāda, ka sievietes ir tikai aptuveni trešdaļa no Latvijas jaunuzņēmumu dibinātājām vai īpašniecēm.

"Mēs, EIT Health centrs Latvijā, priecājamies redzēt arvien vairāk sieviešu uzņēmēju, kas meklē jaunus risinājumus dažādām veselības aprūpes problēmām. Ir dažādas veselības diagnozes, kas primāri ietekmē tieši sievietes, taču vēsturiski tās ir aizmirstas. Arī liela daļa veselības aprūpē strādājošo ir sievietes, kurām ir sava pieredze. Daudzas sievietes studē STEM studiju jomās. Tāpēc veselības aprūpes risinājumiem jābūt iekļaujošiem un jāreaģē uz mūsu iedzīvotāju daudzveidību. Sieviešu pārstāvība ir nepieciešama visos veselības aprūpes aspektos. EIT Health centrs Latvijā strādā, lai dotu iespēju uzņēmējām sievietēm.

Mēs gribam atzīt sieviešu ieguldījumu zinātnē un uzņēmējdarbībā, aicinot viņas īstenot savas idejas ietekmīgos projektos. Uzskatām, ka sieviešu iesaistīšanās ir īpaši nozīmīga Latvijā, kur sievietes ir ļoti izglītotas un motivētas strādāt veselības aprūpē,” saka Baiba Pētersone, Rīgas Stradiņa universitātes Starptautisko sakaru departamenta direktore un EIT Health RIS centra vadītāja Latvijā.

EIT Health centrs Latvijā darbojas jau vairāk nekā divus gadus. Tas atrodas Rīgas Stradiņa universitātē un ir palielinājis savu klātbūtni Latvijas veselības aprūpes inovāciju ekosistēmā. Radīt atbalsta sistēmu sievietēm, kuras vēlas ieviest inovācijas, ir viens no centra uzdevumiem.

"Atbalstot un stiprinot sievietes inovācijās, mēs palīdzam izaugt visai ekosistēmai. Es gribu iedrošināt domāt par sasniegumiem, kurus sievietes Latvijā jau ir īstenojušas, un par to, kā mēs varam palīdzēt cits citam augt, atbalstot arvien vairāk sieviešu, kuras vēlas radīt savus inovatīvos risinājumus, veidot veiksmīgas komandas un izstrādāt lieliskus produktus, risinot veselības aprūpes problēmas. Jo vairāk iedrošinātu sieviešu mums ir inovāciju jomā, jo vairāk veiksmes stāstu mēs iegūsim," saka Marina Petrakova, VREACH dibinātāja un izpilddirektore, Riga TechGirls līdzradītāja.

Riga TechGirls ir pirmā kopiena Latvijā, kas iedvesmo un izglīto meitenes un sievietes par tehnoloģijām. Tā līdz šim bijusi ļoti aktīva Latvijas inovāciju ekosistēmā – sākot ar tādiem projektiem kā Iepazīsti tehnoloģijas, kas palīdz sievietēm apgūt jaunas tehnoloģiju prasmes un atrast darbu tehnoloģiju jomā, līdz tādiem pasākumiem kā hakatons Sievietes. Tehnoloģijas. Ilgtspēja, kas notiek šajā nedēļā.

"Jaunuzņēmuma dibinātāja ceļš nav piemērots visiem, tomēr sievietēm tas ir vēl sarežģītāks, jo viņām ir nepieciešams līdzsvarot biznesa izaugsmi ar rūpēm par ģimeni. Semantic Intelligence dažādu EIT Health programmu sniegtās iespējas pēdējo trīs gadu laikā ir bijušas nenovērtējamas un atvērušas daudzas durvis diezgan konservatīvajā veselības aprūpes nozarē. Es skatos nākotnē ar stingru pārliecību par sieviešu spēju ieviest jauninājumus dzīvē un radīt ilgtspējīgu veselības aprūpi ikvienam," saka Vita Stūre, Semantic Intelligence dibinātāja un izpilddirektore.

“Sievietēm novatorēm ir nozīmīga ietekme uz inovatīvas veselības aprūpes sistēmas attīstību Eiropā. Jaunuzņēmumu veidotājām bieži ir jāsastopas ar grūtībām sabalansēt darbu un ģimenes dzīvi, it īpaši šī brīža neskaidrajos apstākļos. Tomēr sievietēm ir spēja saprast citu sieviešu sajūtas un skatīties uz dzīvi no viņu perspektīvas. Un tas ir pamats, būvējot novatorisku sieviešu kopienu Latvijā, kas varētu kļūt par augsni veselības aprūpes inovācijām, uzlabojot dzīves un glābjot dzīvības," saka Anastasija Drebote, MedHydrogen dibinātāja un izpilddirektore.

2021. gadā EIT Health organizē Sieviešu uzņēmējdarbības nometni, lai palīdzētu sieviešu vadītiem vai līdzvadītiem jaunuzņēmumiem veidot sadarbību ar mentoru un investoru tīklu. Septiņu nedēļu programma nodrošina intensīvas apmācības, mentoringa un pircēju piesaistes iespējas. Organizatori ir īpaši ieinteresēti jaunuzņēmumos, ko vada vai ir dibinājusi sieviete, kuru vadības komandā ir sieviete u. tml. Pieteikumus var iesniegt līdz 16. martam.

Ja jūs interesē EIT Health iespējas Latvijā, aicinām sazināties ar EIT Health centru, rakstot uz e-pastu: eithealthatrsu[pnkts]lv (eithealth[at]rsu[dot]lv).