Sabiedrības veselība

25.–27. septembrī Latvijā norisinājās projekta Vienotā rīcība vēža skrīninga programmu ieviešanai (EUCanScreen) atklāšanas konference, kas pulcēja 97 institūciju pārstāvjus no 29 valstīm. Šā Eiropas mēroga projekta galvenais mērķis ir ilgtspējīgi optimizēt vēža profilaksi, jo īpaši piekļuvi skrīninga programmām un to īstenošanu.

Pasākuma laikā notika vairākas nozīmīgas diskusijas, tostarp par inovāciju lomu vēža skrīningā, kurās tika uzsvērti jauni tehnoloģiskie risinājumi, piemēram, mākslīgais intelekts, kas palīdz uzlabot agrīnu vēža atklāšanu. Atsevišķi tika izcelta pārrobežu sadarbība, diskutējot par to apspriests, kā valstis var dalīties ar labāko pieredzi, lai izveidotu spēcīgākas un efektīvākas skrīninga sistēmas. Tika akcentēta nepieciešamība pēc datu ievākšanas un resursu sadales uzlabošanas, lai nodrošinātu vienlīdzīgāku pieeju vēža skrīningam visā Eiropā. Statistika liecina:

savlaicīga vēža atklāšana ievērojami palielina izdzīvotības rādītājus, taču vienlīdzīga pieeja skrīningam joprojām nav ieviesta visā Eiropā.

Viens no projekta EUCanScreen mērķiem ir nodrošināt precīzāku datu ievākšanu, lai uzlabotu resursu sadali un paplašinātu pieeju skrīningam. Jāpiebilst, ka projektā īpaša uzmanība tiek pievērsta četriem valsts skrīninga programmās iekļautajiem vēža veidiem – krūts, dzemdes kakla, kolorektālā un prostatas vēzim.

Projekts sastāv no 11 darba pakām un gandrīz 60 uzdevumiem. Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības institūts (SVI) ir nozīmīgs projekta partneris ar iesaisti vairākās darba pakās. Tā, piemēram, SVI pētnieku uzdevums būs veselības informācijas materiālu par skrīningu apkopošana un izvērtēšana, lai sekmētu iedzīvotāju veselībpratību šajā jomā, uz riskiem balstītas vēža skrīninga pieejas izvērtēšana, kā arī kolposkopijas apmācību rīkošana speciālistiem no Eiropas un dzemdes kakla vēža skrīninga un HPV vakcinācijas datu modelēšanas rezultātu interpretācija.

Projektu Vienotā rīcība vēža skrīninga programmas ieviešanai (EUCanScreen, Implementation of cancer screening programmes) vada Latvijas Universitāte Eiropas Savienības rīcības programmas veselības jomā ES-veselībai (EU4Health programme 2021–2027) ietvaros. Projekts Latvijā tiks īstenots sadarbībā ar Slimību profilakses un kontroles centru, Rīgas Stradiņa universitāti un Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu.

eucanscreen_kickoff_sept2024.jpg

Projekta atklāšanas konferences dalībnieces