Latvijas augstskolu pārstāvji iepazīstas ar RSU labo praksi un sasniegumiem ārvalstu studentu piesaistē
5. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Starptautisko sakaru departaments (SSD) uzņēma iniciatīvas Study in Latvia dalībniekus – citu Latvijas augstskolu un Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) pārstāvjus – un prezentēja RSU paveikto starptautisko studentu piesaistē: stratēģiju, praksi un sasniegumus.
Tikšanās ievadā Study in Latvia administrējošās institūcijas VIAA pārstāve, Study in Latvia nodaļas vadītāja S. Šmite-Tilika izteica pateicību RSU par atvērtību un gatavību dalīties ar labo praksi un aicināja citas Latvijas augstskolas sekot šim piemēram. Viņa atzina, ka ir svarīgi tikties arī šeit, Latvijā, ne tikai izstādēs un konferencēs ārvalstīs. Study in Latvia mērķis ir parādīt plašo studiju iespēju piedāvājumu, lai veicinātu Latvijas augstākās izglītības programmu Eiropas Savienības (ES) valodās popularizēšanu starptautiskajiem studentiem.
Klātesošie guva ieskatu RSU vairāk nekā 30 gadu ilgajā ārvalstu studentu uzņemšanas vēsturē, kuras pirmsākumi meklējami 1990. gadā, kad RSU tika uzņemti pirmie ārvalstu studenti no Libānas, savukārt aktīvs studentu pieplūdums no Eiropas valstīm sākās 2006. gadā – neilgi pēc Latvijas uzņemšanas ES. Uzskatāmi tika parādīts ārvalstu studentu skaita pieaugums kopš 2015. gada, studentu pārstāvēto valstu klāstam ik gadu palielinoties par 3 – 5 valstīm.
Pašlaik RSU studē 2895 ārvalstu studenti no 78 valstīm, turklāt 27 studenti ir vienīgie savas valsts pārstāvji. Valstu TOP 5, no kurām nāk ārvalstu studenti, pēdējos gados ir nemainīgs – tā ir Zviedrija, Vācija, Somija, Norvēģija un Itālija, taču mainās dinamika šo valstu starpā, pieaugot Somijas un Norvēģijas reflektantu un studentu īpatsvaram. Tika prezentēta ārvalstu reflektantu uzņemšanas filozofija, kuras pamatos ir maksimāli ātra un skaidra komunikācija, uz studentu centrēta un personiska pieeja, atvērtība un atklātība, izslēdzot jebkāda veida diskrimināciju, kā arī aktīva sadarbība ar esošajiem ārvalstu studentiem. Rekrutēšanas process ieņem būtisku vietu ikdienas darbā, un pie galvenajām aktivitātēm pieder izglītības izstādes, RSU informatīvās dienas Latvijas vēstniecībās ārvalstīs, klātienes un tiešsaistes semināri sadarbības partneru aģentu klientiem, klātienes un tiešsaistes Atvērto durvju dienas, aktīvs darbs ar 50–60 rekrutācijas aģentiem, individuālas vizītes un konsultācijas, kā arī aktīva komunikācija RSU sociālajos tīklos angļu valodā.
Tika sniegti vairāki veiksmīgi ārvalstu studentu integrācijas piemēri. Kā īpaši veiksmīgs piemērs ir Iepazīšanās nedēļa, kas RSU tiek rīkota kopš 2010. gada divas reizes gadā, lai jaunuzņemtie ārvalstu studenti gūtu ieskatu RSU studiju procesā un vidē, uzzinātu par studentu organizācijām, praktiskiem studentu dzīves aspektiem, kā arī iepazītos ar drošību un sabiedriskās kārtības noteikumiem un Latvijas kultūru. Cits labs integrācijas piemērs ir mentoru programma, kuras ietvaros vecāko semestru (vietējo un ārvalstu) studenti tiek aicināti kļūt par brīvprātīgajiem mentoriem un nodod savu pieredzi un zināšanas 1. semestra ārvalstu studentiem. Mentoru programmas mērķis ir veicināt ārvalstu studentu integrēšanos RSU studiju vidē, sniedzot viņiem atbalstu pirmā studiju semestra laikā – palīdzot izprast studiju formalitātes un akadēmiskās prasības. Turklāt programmas ietvaros tiek veicināta ārvalstu studentu integrēšanās Latvijā, sniedzot viņiem atbalstu praktiskos un sadzīves jautājumos, un kopumā tiek veicināti kontakti starp vietējiem un ārvalstu studentiem. Šim pašam mērķim kalpo arī ātrās draudzēšanās jeb Speed friending pasākums, kas tiek organizēts divas reizes gadā katra studiju semestra sākumā, lai saliedētu vietējos un ārvalstu studentus. Pasākumā notiek studentu iepazīšanās ar ledus laušanas spēļu starpniecību, kam seko tā sauktā ātrā draudzēšanās ar īsām jautājumu un atbilžu sesijām. Pēc jauno ārvalstu studentu atziņām šis pasākums lieliski palīdz iepazīt vietējos studentus un viņu mentalitāti, kā arī iedraudzēties citam ar citu.
Īpaša uzmanība tika veltīta RSU uzņemšanas atbalsta jautājumu – imigrācijas procedūru aplūkošanai, kas ir obligātas visiem RSU ārvalstu studentiem. ES pilsoņi par imigrācijas procedūrām, iesniedzamajiem dokumentiem un priekšrocībām, ko sniedz reģistrēšanās Latvijā, tiek informēti Iepazīšanās nedēļas laikā. Studenti, kas ir to valstu pilsoņi, kas atrodas ārpus ES, par nepieciešamajām procedūrām tiek informēti jau savlaicīgi un ar katru studentu notiek individuāls darbs, sadarbībā ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP) un Latvijas vēstniecībām kārtojot vīzu pieteikumus un uzturēšanās atļauju jautājumus. Savukārt Iepazīšanās nedēļas laikā notiek meistarklase, kurā studenti kopā ar RSU SSD imigrācijas darbiniekiem aizpilda PMLP termiņuzturēšanās atļaujas pieteikuma anketu.
Pasākumā piedalījās arī RSU Ārvalstu studentu asociācijas (ĀSA) pārstāve, kura informēja par ĀSA darbību un dažādo RSU studentu organizāciju nozīmi, kurās ietilpst gan akadēmiskās, gan sporta, kā arī nacionālās asociācijas. Kā īpaši vērtīgs tika izcelts ĀSA organizētais informatīvais gadatirgus, kurā studentiem ir iespējams uzzināt par šīm asociācijām un tādējādi ātrāk integrēties RSU vidē. Cita būtiska ĀSA aktivitāte ir Pirmkursnieku nedēļa, kas tiek organizēta līdztekus oficiālajai Iepazīšanās nedēļas programmai un jaunajiem studentiem piedāvā dažādas sportiskas un izklaides aktivitātes, vienlaikus aicinot iepazīt Rīgu un tādējādi palīdzot ātrāk iejusties viņu jaunajās mājās.
Prezentāciju noslēgumā notika paneļdiskusija, kurā piedalījās SSD darbinieki, Latvijas augstskolu un VIAA pārstāvji. Tās ietvaros tika pārrunāti dažādi aktuāli, ar starptautisko studentu piesaisti, imigrāciju un atbalsta sniegšanu saistīti jautājumi.
Par sadarbību ar Study in Latvia
RSU kopā ar 14 citām Latvijas augstskolām, Izglītības un zinātnes ministriju, Ārlietu ministriju un Iekšlietu ministriju 2022. gada 22. septembrī parakstīja vienošanos par labu praksi ārvalstu studējošo piesaistē un studiju nodrošināšanā. 2023. gadā Labās prakses augstskolām pievienojušās vēl 4 Latvijas augstākās izglītības iestādes. Augstskolas, kuras parakstījušas vienošanos, apliecina, ka turpinās darbu pie Latvijas augstākās izglītības starptautiskās atzīšanas, kā arī sekmēs studiju kvalitāti un konkurētspēju. Valsts sektors, savukārt, apņēmies īstenot nepieciešamos pasākumus augstākās izglītības nodrošināšanā, konsulāro pakalpojumu sniegšanā, Latvijas ārpolitikas sekmēšanas jomā, kā arī turpināt nodrošināt skaidrus principus migrācijai un ieceļošanai Latvijā.