Olimpiādes
Skolēniem

Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas 12. klases skolēns Ilans Birmans izcīnījis augsto devīto vietu Pasaules neirozinātņu olimpiādē International Brain Bee (IBB), kas notika tiešsaistē no 27. septembra līdz 5. oktobrim. Šo prestižo olimpiādi, kurā piedalās skolēni, nacionālo sacensību uzvarētāji no visas pasaules, šogad organizēja ASV.

ibb_logo.png

latvian_brain_bee.jpg

Veiksmīgi pārvarot sacensību pirmo kārtu, Ilans kļuva par vienu no desmit finālistiem. Jaunietis uzsver, ka dalība šajā sacensībā viņam bija gan izaicinājums, gan liels gods. "Man visinteresantākās bija konkursa daļas par slimību diagnozi un neirohistoloģiju, bet visgrūtākais bija neirobioloģijas tests," stāsta Ilans.

Puisis ir lepns, ka Latvijas vārds izskanēja tik prestižā pasākumā, un jau šodien ir pārliecināts, ka turpinās savas gaitas medicīnā.

Nākamgad jaunietis plāno stāties RSU Medicīnas fakultātē.

Latvijā Nacionālā neirozinātņu olimpiāde Brain Bee notiek jau trešo gadu. To organizē RSU neiroloģijas un neiroķirurģijas studentu zinātniskais pulciņš, Neiroloģijas attīstības fonds prof. Andreja Millera vadībā un RSU Jauno mediķu akadēmija. Šogad Latvijas sacensībās piedalījās aptuveni 200 skolēni. 50 labākie turpināja sacensības klātienes finālā, kas notika RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, un par uzvarētāju kļuva Ilans.

andrejs_millers_sq.png

Pētījumi liecina, ka smadzeņu slimību izplatība turpmākajos gados ievērojami pieaugs. King’s College dati rāda, ka līdz 2050. gadam pacientu skaits ar smadzeņu slimībām palielināsies par 42 %. Mūsu uzdevums ir gatavoties tam jau šodien. Šīs olimpiādes dalībnieki būs tie, kuri rūpēsies par cilvēku smadzeņu veselību nākotnē.

Prof. Andrejs Millers,
RSU Neiroloģijas un neiroķirurģijas katedras vadītājs

Profesors norāda, ka šādas sacensības piesaista jauniešus, kuri kļūs par nākamajiem ārstiem un pētniekiem. Viņi atklās jaunas metodes un zāles, lai ārstētu nākotnes pacientus.

Ilans dalību olimpiādē uzskata par iedvesmojošu pieredzi, kas vēl vairāk pastiprinājusi viņa interesi par neirozinātni.

"Es jau sen esmu vēlējies kļūt par ārstu. 10. klasē pirmo reizi uzzināju par sacensībām Brain Bee un mani aizrāva doma par to, cik sarežģīts un interesants orgāns ir cilvēka smadzenes," saka Ilans. Viņš ir pārliecināts, ka medicīna un neirozinātne ir viņa nākotne.

Profesors Millers uzskata, ka šīs sacensības ne vien palīdz jauniešiem apgūt jaunas zināšanas, bet arī motivē viņus turpināt izglītību medicīnā un kļūt par zinātniekiem.