Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Starptautiskā sadarbība

Vita_Skuja-lead.jpgRīgas Stradiņa universitātes (RSU) Iekšķīgo slimību katedras docētāja Vita Skuja ir izvēlēta par vienu no deviņiem Eiropas jaunajiem gastroenterologiem, kas divus gadus (no 2019. gada 1. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim) pārstāvēs jauno ārstu intereses Eiropas Gastroenterologu asociācijas Jauno talantu grupā. Tajā darbojas deviņi speciālisti no dažādām Eiropas valstīm, kuri ik pa diviem gadiem tiek pārvēlēti, lai dodu iespēju arī citu valstu jaunajiem talantiem iesaistīties grupas darbā, dibināt kontaktus, smelties zināšanas un attīstīt gastroenteroloģijas nozari Eiropā.

Jauno talantu grupa ir viena no Eiropas Gastroenterologu asociācijas struktūrām, kas izveidota, lai asociācijas un tās komiteju darbā iesaistītu jaunos un daudzsološos mediķus, kuru sadarbība ar pieredzējušajiem kolēģiem vairotu gastroenteroloģijas attīstību un veidotu augstu profesionalitātes līmenī nākotnē, kad mūsdienu jaunie talanti būs vadošie Eiropas speciālisti. 

"Piedalīties Jauno talantu grupā ir ne tikai gods, tā ir lieliska iespēja veidot sadarbību un kontaktus, kas sekmēs Latvijas medicīnas studentu un jauno gastroenteroloģijas rezidentu akadēmisko zināšanu pilnveidošanu un profesionālo izaugsmi. Strādājot Jauno talantu grupā, dibinot un attīstot kontaktus ar jau pieredzējušiem un cienījamiem gastroenterologiem, kuri pārstāv Eiropas asociāciju un vadošās ārstniecības iestādes, esmu iecerējusi veicināt mūsu studentu un rezidentu mācību un prakses iespējas ārvalstu klīnikās, kā arī aicināt uz Latviju ievērojamus savas jomas speciālistus, viesdocētājus," stāsta Vita Skuja.

Latvijas jaunajiem gastroenterologiem ir vairāk nepieciešamas praktiskās, kompetencēs balstītas apmācības pašmāju un ārvalstu klīnikās. Izmantot simulāciju ir svarīgi, sākot studijas un apgūstot pamatus, bet vēlāk nepieciešams gūt pieredzi, ārstējot pacientu un veicot manipulācijas klīnikā labu skolotāju uzraudzībā. Tās ir savstarpēji saistītas apmācību formas. Simulācija dod studentam pamatiemaņas, bez kurām nedrīkst nonākt saskarsmē ar pacientu, savukārt tālāka apmācība klīnikās pilnveido prasmes. Īpaši tas attiecas uz endoskopiju un ultrasonogrāfiju, kas ir Eiropas gastroenterologu rezidentūras programmas neatņemama sastāvdaļa, uzskata Vita Skuja, kura pirms ievēlēšanas Jauno talantu grupā jau vairāk nekā trīs gadus regulāri apmeklēja dažādus starptautiskus gastroenterologu pasākumus, konferences, apmācības un vasaras skolas. Tas bijis arī iemels, kādēļ kolēģi no Latvijas un citām Eiropas valstīm aicinājuši viņu pieteikties Jauno talantu grupā.

Vita Skuja ir aktīva ne tikai starptautiskā mērogā, bet arī Latvijās – viņa ir Latvijas Jauno gastroenterologu biedrības valdes priekšsēdētāja.

Lai gan mediķi nav bijuši ne viņas tuvāko, ne tālāko radu lokā, Vita jau 10. klasē zinājusi, ka izvēlēsies ārsta profesiju, jo gribēja palīdzēt pacientiem un atvērtā rakstura dēļ patika darbs ar cilvēkiem. Iespējams, šo izvēli veicinājis arī omītes nepiepildītais sapnis – kļūt par ārsti.

Gastroenteroloģija Vitu ieinteresējusi jau RSU Medicīnas fakultātes pirmajos kursos, jo tā jaunajai studentei patikusi kā ļoti loģiska un saprotama medicīnas nozare. Nu ir pagājuši 12 gadi kopš mācību sākuma RSU, iegūts ārsta sertifikāts un nupat arī doktora grāds. Paralēli ārsta darbam Vita Skuja RSU medicīnas studentiem māca gastroenteroloģiju un ir aktīva sabiedriskajā darbā.

Runājot par to, kas būtu jāsakārto Latvijas medicīnā, jaunā ārste uzsver lielo medicīnas izglītības nozīmi skolā, lai veselības mācības programmas izstrādē amatpersonas un izglītības speciālisti vairāk konsultētos ar mediķiem – gan docētājiem, gan ārstiem, lai pēc iespējas vairotu sabiedrības izpratni par būtiskiem, ar veselību saistītiem jautājumiem, kas reāli samazinātu saslimstību un mirstību no biežākajām Latvijas populācijai raksturīgajām slimībām.