Pētniecība
Tradicionālie pasākumi

2024. gada 27. septembrī Zinātnieku naktī sporta zinātne tika plaši pārstāvēta vairākās Latvijas universitātēs, pulcējot interesentu loku no dažādām nozarēm un nodrošinot iespēju tuvāk iepazīt sporta zinātnes pētījumus un sasniegumus valsts pētījumu programmas Sports projektā Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā pasākuma dalībnieki aktīvi piedalījās aerobās darbaspējas un funkcionālās kustību analīzes testos, spēka pārbaudēs ar dinamometriem, kā arī izmēģināja veloergometra trenažieri. Turklāt eksperti sniedza noderīgas konsultācijas par ikdienas fizisko aktivitāšu nozīmi un personisko viedierīču lietošanu fizisko spēju monitorēšanai un uzlabošanai.

Rīgas Tehniskajā universitātē apmeklētājiem  durvis vēra divas laboratorijas: Metroloģijas zinātniskajā laboratorija un Augstas veiktspējas materiālu un konstrukciju institūta laboratorija. Tajās arēja izzināt kamaniņu slieču ģeometrijas un virsmas raupjuma mērījumus, kā arī virtuāli redzēt berzes testēšanas iekārtas prototipu. Tāpat interesenti varēja apskatīt Latvijas kamaniņu izlases kamanas un to detaļas, kuru izpēte notiek projektā.

RSU Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā visa ēka bija atvērta dažādām sporta aktivitātēm. Pasākuma dalībnieki varēja uzzināt vairāk par studiju iespējām veselības un sporta zinātnē, piedalīties olimpiādēs, iepazīt dejošanas pozitīvo ietekmi uz veselību un izzināt Parīzes XXXIII olimpiādes spēļu vēsturi. Pasākuma noslēgumā bija iespēja apmeklēt sporta bibliotēku un piedalīties prāta spēlēs.

Latvijas Universitātes Akadēmiskajā centrā un Dabas mājā notika izglītojošas aktivitātes par uzturu, fizisko slodzi un kognitīvajām funkcijām, piedāvājot izzināt fiziskās aktivitātes adaptāciju slodzei un to ietekmi uz līdzsvaru, asinsriti un muskuļu darbību. Papildus tam apmeklētāji varēja apmeklēt mini konsultācijas par veselīgu dzīvesveidu, kas ietvēra uztura, miega un stresa pārvaldības aspektus.

Šīs plašās un daudzveidīgās sporta zinātnes aktivitātes sniedza lielisku iespēju iepazīties ar Latvijas sporta zinātnes pētniecības jaunumiem un praktiskajiem pielietojumiem, veicinot sporta nozares attīstību un popularizējot veselīgu dzīvesveidu.

Ja vēlaties sekot līdzi projekta aktivitātēm, piesakies projekta jaunumu saņemšanai!

Uz tikšanos 2025. gada Zinātnieku naktī!

Valsts pētījumu programma (VPP) ir valsts pasūtījums zinātnisko pētījumu veikšanai noteiktā valstij prioritārā nozarē ar mērķi radīt jaunas zināšanas, prasmes un inovācijas. Tā sniedz atbalstu gan augstvērtīgai fundamentālajai pētniecībai, gan politikas veidotājiem, radot pētniecībā balstītas rekomendācijas rīcībpolitikas pilnveidošanai.

Par VPP Sports 2023.–2026. gadam īstenošanu atbildīga ir Izglītības un zinātnes ministrija. VPP projektu konkursu, nodrošinot starptautisku ārējo ekspertīzi projektu izvērtēšanā, organizē un īsteno Latvijas Zinātnes padome. Projekts Inovācijas, metodikas un rekomendācijas sporta nozares attīstībai un pārvaldībai Latvijā (VPP-IZM-Sports-2023/1-0001) tiek finansēts no VPP Sports budžeta finansējuma.

imrsportslv_projekta_logo-lead.jpg